Apple szykuje przełom w mobilnych płatnościach?

fot. Martin Abegglen/CC/Flickr

fot. Martin Abegglen/CC/Flickr

fot. Martin Abegglen/CC/Flickr

Wraz ze zbliżającą się premierą nowego iPhone’a do sieci wycieka coraz więcej informacji o prawdopodobnych możliwości telefonu. Tym razem chodzi o mobilne płatności. Firma spod znaku nadgryzionego jabłka ponoć pracuje nad systemem, który zapewni użytkownikom ich smartfonów większe bezpieczeństwo w przypadku transakcji za pomocą telefonu.

Aktualne możliwości

Dotychczas w mobilnych płatnościach wykorzystywano system NFC. Zastosowanie tego mechanizmu wymagało zainstalowanie w smartfonie specjalnego czipu, który umożliwiał połączenie telefonu ze sklepowym terminalem. Jest to tzw. Bezpieczny element, który przechowuje wszelkie poufne i potrzebne do wykonywania transakcji informacje takie jak numer karty czy pin. Nie jest to jednak do końca bezpieczna opcja. Koncerny wciąż obawiają się, że transmisję NFC mogą być wykorzystywane przez hakerów do okradania klientów. Również w przypadku kradzieży samego telefonu – wszystkie konieczne informacje potrzebne do realizacji transakcji są przechowywane w telefonie, w związku z czym łatwo wykorzystać środki z konta użytkownika.

Inną możliwością jest funkcja wykorzystywana m.in w telefonach BlackBerry – system HCE, który informacje o karcie kredytowe przechowuje w chmurze. Ta technologia umożliwia przesyłanie danych z różnych źródeł i nie wymaga posiadania czipów bezpieczeństwa.

Zabezpieczenia od Apple

Firma Apple nie wyposażyła obecnych na rynku modeli telefonów w czipy NFC. Ta sytuacja ma się jednak zmienić, prawdopodobnie wraz z pojawieniem się na rynku nowego modelu iPhone’a. Miałoby to otworzyć użytkownikom iPhone’a drogę do płatności tap-and-go. Jednakże, aby zwiększyć bezpieczeństwo posiadaczy smartfonów od Apple, wykonanie transakcji miałoby wymagać autoryzacji przy pomocy odcisku palca.

Płatności za pomocą smartfona nie są jeszcze w Polsce bardzo popularne. Ludzie wciąż jednak nie przekonują się do takiej możliwości. Jeśli Apple wprowadzi w swoje telefony „mobilne portfele”, być może sytuacja ta ulegnie zmianie. Nie wiadomo jednak, czy taka możliwość będzie wraz z premierą iPhone’a 6.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.