Aplikacje dla grzybiarzy. Atlasy grzybów, mapy i nie tylko…

źródło: shutterstock.com

Smartfony przydają się w wielu codziennych sytuacjach, na przykład podczas grzybobrania. Każda aplikacja dla grzybiarzy, którą prezentujemy poniżej, sprawi, że wyprawa do lasu będzie udana.

Zidentyfikuj znalezione grzyby!

Podstawową umiejętnością każdego grzybiarza jest prawidłowe rozpoznawanie grzybów tak, aby nie pomylić smacznych, jadalnych grzybów z tymi, które są niejadalne i trujące. Nie zawsze jest to łatwe, bo wiele gatunków szkodliwych grzybów do złudzenia przypomina te, które można bezpiecznie spożywać. Dlatego mobilny Atlas grzybów to niezastąpiona aplikacja dla grzybiarzy, nawet tych, którzy mają już spore doświadczenie. Dokładne opisy, wyszczególnione cechy charakterystyczne i doskonałej jakości zdjęcia pomogą w rozpoznaniu znalezionych grzybów.

Aplikacja Atlas grzybów

Aplikacja Atlas grzybów / źródło: play.google.com

Pobierz na Android

Wyszukiwanie w katalogu grzybów znalezionych okazów to nie jedyny sposób na identyfikację darów lasu. Wszystko dlatego, że na pomoc grzybiarzom przychodzi sztuczna inteligencja. Aplikacje dla grzybiarzy takie jak Mushroom Identify czy ShroomID z dużą dokładnością identyfikują grzyby na podstawie zdjęcia. Każda z tych aplikacji dostarcza szczegółowych informacji na temat rozpoznanych grzybów. Można w nich też korzystać z innych przydanych funkcjonalności takich jak mapy termiczne, wykaz sezonowości czy prognozy dla grzybobrania na danym obszarze.

Mushroom Identify

Aplikacja Mushroom Identify

Aplikacja Mushroom Identify / źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

ShroomID Identyfikator Grzybów

Aplikacja Shroom ID

Aplikacja Shroom ID / źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Nie zgub się w lesie!

W lasach bardzo łatwo zgubić drogę. Dlatego warto mieć pod ręką nawigację dostosowaną do poruszania się w terenie, która sprawdzi się jako aplikacja dla grzybiarzy. Dobrym przykładem jest Locus Map 4 outdoor, czyli apka pozwalająca na korzystanie ze szczegółowych map w trybie offline, korzystanie z kompasu, zapisywanie i udostępnianie tras. Ta wielofunkcyjna aplikacja przyda się zarówno podczas grzybobrania, jak i w czasie pieszych lub rowerowych wycieczek.

Aplikacja Locus Map 4 outdoor nawigacja

Aplikacja Locus Map 4 outdoor / źródło: play.google.com

Pobierz na Android

Przydatne rozwiązanie opracowały też Lasy Państwowe. Aplikacja dla grzybiarzy, leśników i myśliwych zawiera szczegółowe dane o lasach. Mobilny Bank Danych o Lasach – mBDL ma ułatwiać poruszanie się po lasach, zapisywanie tras oraz nawigację do wybranego punktu.

Aplikacja mBDL

Aplikacja mBDL / źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Oznacz najlepsze miejsca!

Aplikacja dla grzybiarzy Nawigator Grzybiarza Lite pozwala zapisać miejsca, w których udało się znaleźć najwięcej grzybów, aby bez trudu trafić do nich w czasie następnych wypraw do lasu. Oprócz współrzędnych w aplikacji można umieścić nazwę i opis miejsca, przy czym można zapiski wykonywać tradycyjnie lub z pomocą notatek głosowych. Aplikacja dla grzybiarza porządkuje zapisane lokalizacje według daty zapisu lub według odległości od aktualnego miejsca pobytu. Analizując historyczne dane, można namierzyć miejsca, w których pojawia się najwięcej grzybów i ustalić, w jakim czasie zbiory są najbardziej obfite.

Aplikacja Nawigator Grzybiarza Lite

Aplikacja Nawigator Grzybiarza Lite / źródło: play.google.com

Pobierz na Android

Ciesz się urokami grzybobrania, gdziekolwiek jesteś, kiedy tylko zechcesz!

Grzybobranie to zajęcie bardzo przyjemne i relaksujące. Niestety las obdarza nas ich bogactwem tylko przez kilka miesięcy w roku. Każdy, kto zatęskni za ulubionym zajęciem, może znaleźć jego namiastkę w symulatorze grzybobrania! Real Mushroom Hunting Simulator 3D to aplikacja, która pozwala poruszać się po wirtualnych lasach, które zachwycają różnorodnością roślin, grzybów i dzikiej zwierzyny. Przy okazji można zapoznać się z wieloma praktycznymi informacjami o grzybach.

Pobierz na Android

Aplikacje dla grzybiarzy zwiększają bezpieczeństwo poruszania się po lasach, a także ułatwiają zbieranie grzybów i minimalizują ryzyko zebrania tych niejadalnych. Dlatego aplikacje dla grzybiarzy powinny znaleźć się w telefonach zarówno początkujących, jak i doświadczonych miłośników grzybobrania.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.