Technologie w nowych iPhone’ach. Co warto wiedzieć?

źródło: apple.com

Urządzenia mobilne są dziś wyposażone w tak potężne funkcje, że trudno wyobrazić sobie technologie, które mogłyby wywołać „efekt WOW”. Mimo to giganci technologiczni podejmują kolejne wyzwania i wciąż nas zaskakują. Tym razem udało się to marce Apple, która zaprezentowała iPhone’y z serii 14 wyposażone w szereg nowych funkcji.

Niespotykana jakość aparatu

Choć iPhone’y z serii 14 mają wiele do zaoferowania, to oczy wszystkich przykuwa niezwykła jakość aparatu, osiągnięta między innymi dzięki nowej technologii Photonic Engine. Jak powszechnie wiadomo, urządzenia mobilne rekompensują stosunkowo słabe obiektywy (w porównaniu z klasycznymi aparatami fotograficznymi), zaawansowanymi algorytmami sztucznej inteligencji. Dlatego też mówi się o tzw. fotografii obliczeniowej, czyli o sposobie rejestrowania obrazu cyfrowego i przetwarzania go w oparciu nie o optykę, a działania programowe.

Dotąd praca aparatów w urządzeniach marki Apple opierała się m.in. o protokół Deep Fusion, który wspierał urządzenie w przetwarzaniu obrazu podczas wykonywania zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. W ramach tej technologii aparat wykonywał cztery zdjęcia przed naciśnięciem migawki, cztery po jej naciśnięciu oraz jedno zdjęcie o dłuższej ekspozycji na światło. Następnie program inteligentnie wybierał najlepsze fragmenty i tworzył jeden finalny obraz.

Teraz jednak gigant z Cupertino zaproponował rozszerzenie dla poprzedniej funkcji, dzięki czemu proces dokonywania obliczeń w ramach Deep Fusion rozpocznie się znaczenie wcześniej, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie niespotykanej dotąd jakości zdjęcia. Według oficjalnej informacji od Apple – Photonic Engine ma poprawić jakość zdjęć nawet 2-krotnie w przypadku aparatu ultraszerokokątnego, 2-krotnie w przypadku aparatu TrueDepth i aż 2,5-krotnie w nowym aparacie głównym. W praktyce mamy otrzymać obraz o niezwykłej szczegółowości, poprawę widoczności tekstury oraz dokładniejszą korekcję kolorów.

Photonic Engine, w zestawieniu z wysokiej jakości aparatem ultraszerokokątnym, nowym aparatem przednim TrueDepth i takimi funkcjami jak ulepszony flesz True Tone, tryb akcji stabilizujący obraz, tryb filmowy dostępny w rozdzielczości 4K przy 30 kl./s i 4K przy 24 kl./s oraz udoskonalony przedni autofokus, ma zapewnić dużo lepszej jakości zdjęcia i niezwykle szczegółowe wideo z dobrze uchwyconym ruchem.

Aparat w iPhone 14

źródło: zrzut ekranu ze strony apple.com

Nowe standardy dla urządzeń mobilnych

A15 Bionic – potężny czip z 5-rdzeniowym GPU pozwalający na wykonywanie 15,8 biliona operacji na sekundę i tym samym gwarantujący wyjątkową wydajność, który znalazł się w iPhonie 14; bateria o największej wydajności spośród wszystkich iPhone’ów; warstwa Ceramic Shield, w niespotykany dotąd sposób chroniąca ekran; obudowa z aluminium klasy lotniczej, to wszystko elementy, które wyznaczają nowy standard w branży mobile. Do tego dochodzą zaawansowane możliwości komunikacyjne, czy też system iOS 16 zapewniający jeszcze lepsze wrażenia z użytkowania telefonu.

Apple, wprowadzając nowe, ekscytujące funkcje, zadbało też o to, by zapewnić użytkownikom wsparcie w krytycznych sytuacjach. Dlatego też iPhone’y z serii 14 zostały wyposażone w funkcje bezpieczeństwa takie jak inteligentne wykrywanie wypadków i przesyłanie alarmowego sygnału SOS przez satelitę. Bazując na danych z czujników, w które są wyposażone urządzenia mobilne, zaawansowane algorytmy wykryją niebezpieczne zdarzenie, jak choćby wypadek samochodowy i niezwłocznie wezwą pomoc.

System wykrywania wypadków iPhone 14

źródło: apple.com

Co ciekawe, Apple projektując najnowsze modele, uwzględniło też kwestię ochrony środowiska naturalnego, do produkcji urządzeń wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu. Podjęto też decyzję o rezygnacji z plastikowej folii ochronnej, co jest jednym z pierwszych kroków do celu, jakim jest całkowite wyeliminowanie plastiku ze wszystkich opakowań w ciągu najbliższych trzech lat.

iPhone 14 są już w sprzedaży, a iPhone 14 Plus będzie dostępny od 7 października.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.