W ostatnich ciepłych miesiącach sprzyjających podróżowaniu po Polsce i poznawaniu jej zakamarków mogą pomóc darmowe aplikacje tworzone między innymi dzięki finansowemu wsparciu samorządów lokalnych. Do sklepu Google Play właśnie trafił jeden z takich programów. Przyjrzeliśmy się jeszcze kilku innym aplikacjom tego typu.
Przewodnik po Warmii
Od kilku dni Warmię i Mazury poznamy dokładniej właśnie dzięki aplikacji mobilnej. Przyjemny dla oka, utrzymany w ciepłych barwach interfejs wprowadzi nas do świata jezior poprzez 6 podstawowych modułów: wydarzenia historyczne, postacie historyczne, ciekawe miejsca, aktywny wypoczynek, handel i usługi oraz imprezy okolicznościowe. Wybierając „wydarzenia historyczne”, będziemy mogli poznać dzieje Warmii i Mazur – rozpoczynając od roku 1240, a kończąc na 2010. Po kliknięciu konkretnej daty, na specjalnie skonstruowanej osi czasu, wyświetlą się najważniejsze wydarzenia tego okresu. W module „ciekawe miejsca”, po wyborze odpowiedniej kategorii (m.in. atrakcje przyrodnicze, budynki, rezerwaty i ulice) poznamy kilkadziesiąt związanych z regionem obiektów. Ciekawie przedstawia się również zakładka dotycząca „imprez zorganizowanych” – wygląda na to, że jest dość dobrze aktualizowana. Wydarzenia są opatrzone datą, krótkim opisem, a także adresami www danej imprezy.
Aplikacja stworzona została dzięki pomocy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz Stowarzyszania „Dom Warmiński”. Program działa na razie tylko na urządzeniach z systemem Android.
Aplikację pobierzesz tutaj
Wrocław – przewodnik miejski
Nie gorzej od przewodnika po Warmii prezentuje się także oficjalna aplikacja mobilna stolicy Dolnego Śląska. Można by ją nazwać vademecum najpotrzebniejszej wiedzy o mieście – znajdziemy tam niemal każdy (opatrzony mapą dojazdu oraz zdjęciami) zabytek, spis kin, galerii, parków, pubów, restauracji czy też wypożyczalni samochodów. Nieco skromniej prezentuje się zakładka o wydarzeniach zawierająca między innymi katalog koncertów, wystaw, imprez kulturalnych oraz sportowych. Ponadto w przewodniku zamieszono informacje o liniach tramwajowych i autobusowych komunikacji miejskiej, cenach biletów czy rozkładzie jazdy. Co więcej, na podstawie danych zwartych w aplikacji, turyści mogą stworzyć swój własny planer zwiedzania Wrocławia.
Bezpłatną aplikację działającą także offline można pobrać tutaj:
Kraków zawsze pod ręką
Dobrze użytkuje się także oficjalną aplikację o Krakowie MyKRK, która przyciąga wzrok przede wszystkim kolorowym interfejsem i ciekawymi zdjęciami. Działający offline program podzielono na siedem głównych działów tematycznych: informacje praktyczne (a wśród nich między innymi miejsca rekreacji, restauracje, noclegi, komunikacja miejska czy też hotspoty UMK) zwiedzamy Kraków (uwzględniono także te spoza miasta), Krakowska Komunikacja Miejska, mapa Krakowa oraz samorząd. Podobnie jak w przypadku przewodnika po Wrocławiu, krakowski program zawiera wiele przydatnych informacji i pozwala na szybkie poznanie najważniejszych miejsc w mieście. Co ważne, jeśli chcemy zaktualizować którąkolwiek z zakładek, np. wiadomości, program pyta nas, czy zgadzamy się na pobranie danych. To pozwala na kontrolowanie kosztów związanych z transferem danych.
Aplikację pobierzecie tutaj: