Jeżeli zdarza Ci się zagubić jakieś paragony, to warto zastanowić się nad instalacją aplikacji ToCoMoje, która w łatwy i przyjemny sposób pozwala segregować te dokumenty gwarantujące bezproblemowy zwrot towaru. Można skorzystać też z innych, bardzo prostych metod, pozwalających nie pogubić się w stercie kwitków.
Czasami zdarza się, że kupujemy pewien sprzęt elektroniczny albo jakieś ubrania, po czym po jakimś czasie użytkowania zmuszeni jesteśmy je reklamować. To port USB nie działa, do popruła się tkanina, to zepsuł się ekran. Powodów do zwrotu towaru można znaleźć wiele, ale jeżeli zdarzyło Ci się zgubić paragon lub nie móc odnaleźć właściwego, to już wiesz, jakim koszmarem może być reklamacja. W takich wypadkach pomocny okaże się startup ToCoMoje.
Dzięki tej aplikacji możemy bowiem zrobić zdjęcie paragonu, opisać go i schować do archiwum. Często zdarza się nam wyrzucić przez przypadek paragon z innymi rachunkami lub zagubić w stercie innych dokumentów. W przypadku korzystania z aplikacji ToCoMoje problem ten można z łatwością wyeliminować. Aby skorzystać z programu, musimy utworzyć konto, dzięki któremu będziemy wstanie odzyskać paragony, nawet w przypadku utraty telefonu lub instalacji aplikacji na innym urządzeniu. Podczas wprowadzenia zdjęć możemy je wykadrować i podać podstawowe dane, jak nazwę produktu, nazwę sklepu, kategorię szybkiego wyszukiwania i datę zakończenia gwarancji. Co więcej w przypadku konieczności wydruku, apka pozwala wygenerować PDF i wysłać go na nasz adres e-mail.
Kopia paragonu czy oryginał paragonu?
Zastanawiać może przede wszystkim fakt, czy kopia paragonu w formie elektronicznej jest wystarczająca do złożenia reklamacji lub opcjonalnego zwrotu towaru. Według twórców aplikacji – tak. Szczegółowe wyjaśnienia można znaleźć w FAQ, przykładowo: Czy sklepy akceptują kopie paragonów? Z uwagi na to ze paragony często są drukowane na papierze termicznym, często okazuje się, że blakną przed upływem gwarancji na towar którego dotyczą. Z tego powodu niektóre sklepy od razu proszą o zrobienie kopii paragonu albo …przechowywanie go w lodówce :-) Czy sklep ma prawo wymagać ode mnie oryginalnego paragonu gdy chcę reklamować towar? Nie ma takiego prawa. My – jako konsumenci reklamujący towar – musimy pokazać tylko dowód zakupu. Oprócz najbardziej oczywistego paragonu takimi dowodami mogą być również wydruk z terminala w przypadku płatności kartą, wyciąg z rachunku bankowego, elektroniczne potwierdzenie zakończenia aukcji, jak również świadkowie lub pisemne potwierdzenie zawarcia umowy. Albo paragon przechowywany w ToCoMoje.
Można inaczej
Tym, którzy nie chcą wgrywać dodatkowych aplikacji na swoje urządzenia, warto polecić inny banalnie prosty sposób. Zdjęcia paragonów można właściwie przechowywać na każdym wirtualnym dysku: Dropbox, Sky Drive czy Dysk Google. Wystarczy utworzyć odpowiednie katalogi i ręcznie podpisywać zdjęcia. Także ta metoda znacząco uprości nam zarządzanie rachunkami, a przy okazji (ze względu na zapis „w chmurze”) zabezpieczy nasze paragony przed skasowaniem. Atutem ToCoMoje pozostaje jednak wciąż intuicyjny interfejs i bardzo rozwojowe aspiracje zespołu. Kto wie, może doczekamy się niebawem elektronicznych paragonów?
Aplikację można pobrać tutaj: Android, iOS, Windows Phone (wkrótce).