Nie daj się szpiegować w sieci. Orbot zwiększy twoje bezpieczeństwo

fot. własne

fot. własneNowa aplikacja Orbot dostępna dla systemu Android znacząco zwiększa naszą anonimowość w sieci, a co za tym idzie – nasze bezpieczeństwo. Wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu wirtualnej sieci Tor, która omija mechanizmy filtrowania sieci.

Czasy anonimowości internetu minęły bezpowrotnie. Co chwilę słyszymy o szpiegowaniu, śledzeniu, gromadzeniu i przetwarzaniu naszych danych w sieci. Pozostajemy rozpoznawalni przede wszystkim ze względu na różne narzędzia (jak ciasteczka, adresy IP, proxy itp.), których używa każde urządzenie korzystające z internetu. W sytuacjach, gdy chcemy zadbać o swoją prywatność pomocna okaże się aplikacja Orbot powstała w ramach Guardian Project.

Aplikacja Orbot pozwala na bezpieczne i prawie zupełnie anonimowe przeglądanie sieci. Swoim działaniem obejmuje także inne aplikacje poprzez szyfrowanie ruchu w wyniku wewnętrznych odbić adresów w wirtualnej i anonimowej sieci Tor. Dzięki temu Orbot pomaga chronić użytkowników przed inwigilacją, która godzi w wolność osobistą i może być niebezpieczna w przypadku korzystania z aplikacji bankowych, prowadzenia poufnych interesów i tym podobne.

orbot2

Działanie aplikacji Orbot nieznacznie wydłuża korzystanie z sieci, ale pozwala na znacznie większy poziom bezpieczeństwa. Chroni nie tylko naszą przeglądarkę, ale także aplikacje, czaty, czy social media. Program można pobrać tutaj i dostosować do własnych potrzeb.

Poniżej poradnik:

Sieć, która chroni przed analizą ruchu

Tor (ang. The Onion Router) to wirtualna sieć wewnętrzna, której celem jest ukrycie tożsamości osoby korzystającej z internetu. Użytkownicy korzystają z tzw. „ruterów cebulowych” (stąd nazwa), czyli głównych węzłów komunikacyjnych wewnątrz sieci, które nieustannie zmieniają nasze dane, tak że nie jest do końca wiadomo, skąd została wysłana dana informacja. Ponadto przekazywane między użytkownikami a siecią Tor dane są wielowarstwowo szyfrowane, co zwiększa bezpieczeństwo wirtualnej sieci. Pierwotnie była ona sponsorowana przez Marynarkę Wojenną USA, aktualnie patronat nad siecią przejęła organizacja non-profit, przez co jest to projekt opensourcowy. Rutery węzłowe może założyć każdy użytkownik, jak również każdy może przyczynić się do rozwoju tej technologii.

Tor na chwilę obecną nie jest siecią idealną, pozwala na monitorowanie połączeń przychodzących i wychodzących przez co teoretycznie możliwe jest ustalenie źródła wysłanego sygnału. Jednak dla przeciętnego użytkownika poziom szyfrowania i bezpieczeństwa w sieci jest znacząco wyższy, a próby odnalezienia użytkownika wyraźnie utrudnione, co może okazać się opłacalne tylko do instytucji rządowych. Otwarty projekt Tor zdobył nagrodę Pioneer Award w konkursie przeprowadzonym przez Electronic Frontier Foundation (EFF 2012).

orbot


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.