Zobaczcie 10 najczęściej ściąganych aplikacje od początku działania Google Play (wcześniej Android Market).
Miejsce 10: Voice search
Aplikacja rozpoznająca naszą mowę. Potrafi przekształcić polecenie ustne w tekst na ekranie. Narzędzie można zsynchronizować z wyszukiwarką Google. Dzięki czemu bez użycia klawiatury eksplorujemy internet. Można notować zadania w kalendarzu, czy dyktować wiadomości e-mail i sms. Aplikacja pozwala werbalnie sterować telefonem w w 70 różnych językach. Voice searche cechuje wysoka rozpoznawalność mowy, radzi się z szybkim lub zbyt wolnym mówienie. Ciężko korzystać z tego udogodnienia w miejscach publicznych, ale chętnie korzystamy z tego gadżetu w domowy zaciszu.
Miejsce 9: Facebook Messenger
Synchronizacja skrzynki smsowej oraz wiadomości z Facebooka. Niezależnie od tego czy napiszemy do danej osoby smsa czy wiadomości na Facebooku, będzie ona widoczna w tej samej konwersacji. Dodatkowo można wysyłać wiadomości darmowo prowadząc dyskusje za pomocą portalu. Najnowsza wersja aplikacji umożliwia również wysyłanie komunikatów audio.
Miejsce 8: Viber
Viber umożliwia pełną komunikacje za pomocą internetu. Możemy dzwonić, pisać oraz przesyłać zdjęcia. Posiadając internet na abonament można oszczędzić na połączeniach telefonicznych. Poważnym ograniczeniem jest zasięg. Aby móc swobodnie rozmawiać trzeba być podłączonym pod WiFi lub mieć zasięg 3g. Wraz z rozbudową zasięgu popularność tego typu rozwiązań będzie rosnąć. Możliwe, że w przyszłości z rezygnujemy z dzwonienia za pomocą tradycyjnych połączeń na rzecz połączeń internetowych.
Miejsce 7: Twitter
Popularność Idei dzielenia się krótkim wiadomościami na portalu internetowym bardzo dobrze zaadoptowała się na smartfonach. Dzięki aplikacji możemy na bieżąco przerabiać swoje myśli w Tweety i dzielić się nimi ze znajomymi.
Miejsce 6: Go Launcher EX
Go Luncher EX, jest idealnym rozwiązaniem dla osób którym nie spodobało się funkcjonowanie telefonu zakupionego w salonie. Aplikacja zmienia sposób działania menu, przeskakiwania pomiędzy pulpitami oraz pozwala dostosować funkcje telefonu do jego wydajności oraz naszych oczekiwań. Aplikacja Go luncher pozwala na obsługę podstawowych funkcji za pomocą gestów. Machnięciem dłonią odbierzemy telefon czy przełączonym pulpit.
Miejsce 5: Facebook
Facebook będący najpopularniejszym portalem społecznościowym na świecie jest również najchętniej ściąganą wersją mobilną tego typu portali. Możliwość bieżącego kontaktu ze znajomymi nawet na drugim końcu świata przyciąga uwagę. Ponad 500 mln pobrań aplikacji świadczy o tym jak chętnie korzystamy z Facebooka 24 godziny na dobę.
Miejsce 4: Mapy
Najchętniej ściągany nawigator połączony z mapą całego świata. Ten sam program pozwala sprawnie poruszać się po ulicach Warszawy, Meksyku czy nie zgubić się płynąc Amazonką. Mając w kieszeni smartfona z mapami Google odnajdziemy się pośrodku miejskiej dżungli czy spacerując po lasach. Jedyną wadą aplikacji jest niezbędny dostęp do internetu, na szczęście tylko w momencie pobrania trasy. Aplikacja umożliwia nawigowanie za pomocą gps oraz eksploracje mapy.
Miejsce 3: Usługi Google Play
Narzędzie którego nikt nie używa bezpośrednio, jednak jest niezbędna do korzystania z najbardziej popularnych aplikacji Google. Bez niej nie będziemy mieli aktualizacji Gmail, poprawnie działającej nawigacji czy też sprawnego wyszukiwania w w You Tubie.
Miejsce 2: YouTube
Mobilny dostęp do darmowej muzyki, filmów szkoleniowych oraz wielu mniej poważnych plików video. Fenomen najpopularniejszego serwisu video przeniósł się również na mobilne urządzenia. Aplikacja umożliwiania szybki dostęp do wszystkich filmików zamieszczonych na serwerach Google. W popularności serwisu nie przeszkodziły reklamy pojawiające przed filmikami.
Miejsce 1: Gmail
Mobilna wersja poczty Gmail nie tylko jest dorównuje popularności tradycyjnej, ale również posiada wszystkie jej funkcje. Z poziomu telefonu możemy zarządzać kontami, wysyłać i odbierać wiadomości, uczestniczyć w czacie oraz dowolnie sortować i przeszukiwać pocztę. Sam program nie zajmuje dużo miejsca i korzysta z danych na serwerach. Jego przejrzysty interface oraz nieustannie rosnąca wielkość skrzynki czynia go najpopularniejszą mobilną aplikacją.
Miliardy instalacji
Każda z pięciu najpopularniejszych aplikacji ma od 500 mln do miliarda ściągnięć. Ogromna liczba pobrań jest powiązana z instalowaniem tych aplikacji fabrycznie. To dzięki nim możemy komunikować się z cały światem czy też swobodnie go zwiedzać.
Ranking przygotowaliśmy na podstawie danych digitalinspiration.com.