Zdalne sterowanie smartfonem – 5 praktycznych aplikacji

Zdalne sterowanie smartfonem

źródło: shutterstock.com

Prawdopodobnie każdy choć raz w życiu próbował udzielić pomocy osobie, która miała problem z obsługą urządzenia lub chciał taką pomoc uzyskać od kogoś bliskiego. Nie ma nic trudniejszego, niż porozumienie się co do tego, który przycisk wcisnąć, jak zareagować na określony komunikat i jakiej kombinacji klawiszy użyć. Dużo łatwiej użyć programów pozwalających na zdalne sterowanie smartfonem. I co ciekawe, są to aplikacje, które mają do zaoferowania dużo więcej niż samo umożliwienie zdalnego wsparcia.

TeamViewer

TeamViewer to jedna z najbardziej znanych aplikacji pozwalających na zdalne sterowanie smartfonem i innymi urządzeniami. Dzięki niej można uzyskać zdalny dostęp do wybranego urządzenia, co pozwala zarówno na zdalną obsługę, jak i na zapewnienie zdalnego wsparcia. Co ważne, program obsługuje połączenia dzięki wykorzystaniu kluczy i kodowania sesji z wykorzystaniem szyfru. Tym samym TeamViewer zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

AirDroid

Równie dobrym programem do zdalnego sterowania urządzeniami jest AirDroid. Aplikacja obsługuje przesyłanie wszelkiego rodzaju plików na różnych platformach, pozwala na dublowanie urządzenia, tak aby udostępniać swój ekran, a także umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem. Korzystając z AirDroid można na przykład zdalnie skorzystać z kamery urządzenia, tak aby monitorować otoczenie wokół niego w czasie rzeczywistym. Zdalne połączenie z telefonem umożliwi też sterowanie nim w przypadku uszkodzenia ekranu dotykowego i innych usterek, a tym samym pomoże zabezpieczyć i skopiować dane znajdujące się na telefonie. Będzie też pomocne w przypadku zagubienia i utraty telefonu.

Aplikacja AirDroid

Aplikacja AirDroid / źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

AirMirror

Następną doskonałą aplikacją umożliwiającą zdalne sterowanie smartfonem jest AirMirror. Dzięki tej aplikacji można zdalnie sterować dowolnym urządzeniem mobilnym z poziomu innego urządzenia, korzystać z funkcji dublowania ekranu, a także wykorzystywać możliwości zdalnej kamery, czyniąc ze sterowanego urządzenia kamerę bezpieczeństwa. Oczywiście z pomocą AirMirror można też zapewnić zdalne wsparcie, uzyskując dostęp do pulpitu innego urządzenia.

Aplikacja AirMirror

Aplikacja AirMirror / źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Łącze do Windows

Aplikacja od Microsoft Corporation pozwala połączyć telefon z systemem Android z komputerem, tak aby udostępniać zawartość między telefonem a komputerem bez kabli i innych dodatkowych rozwiązań. Przeciąganie plików między komputerem a telefonem, błyskawiczny dostęp do zdjęć z telefonu na ekranie komputera, odczytywanie wiadomości sms i odbieranie połączeń na komputerze to przykładowe funkcje aplikacji.

Łącze do Windows

Łącze do Windows / źródło: play.google.com/

Pobierz na Android

Family Link

Google Family Link nie jest typową aplikacją do zdalnego sterowania urządzeniami. Niemniej jednak jest jedną z chętniej wybieranych aplikacji, pozwalających na zdalne zarządzanie urządzeniami mobilnymi w ramach kontroli rodzicielskiej. Z jej pomocą można zdalnie kierować aktywnością dziecka w aplikacjach, ustawiać limity czasu korzystania ze smartfona lub tabletu, blokować urządzenie w dowolnym momencie, sprawdzać lokalizację telefonu i wiele więcej.

aplikacja FamilyLink

aplikacja FamilyLink / źródło: play.google.com

Pobierz na Android

Zdalne sterowanie smartfonem a kwestia bezpieczeństwa

Aplikacje umożliwiające uzyskanie zdalnego dostępu do urządzenia są zaprojektowane tak, by ochronić je przed dostępem niepowołanym. Dlatego użytkownik, który chce kontrolować telefon z innego sprzętu, musi najpierw zainstalować odpowiednie oprogramowanie na obu urządzeniach. Ponadto w zależności od ustawień musi każdorazowo lub jednorazowo wyrazić zgodę na połączenie. W dodatku aplikacje te wykorzystują szyfrowanie danych oraz inne formy zabezpieczenia.

Dzięki takim programom jak TeamViewer, AirDroid czy AirMirror można uzyskać pomoc w obsłudze urządzenia, bez względu na to, gdzie znajduje się osoba udzielająca wsparcia. Warto jednak pamiętać, że osoba uzyskująca dostęp do urządzenia w trakcie trwania sesji może swobodnie zarządzać zasobami telefonu, dlatego takiego dostępu należy udzielać wyłącznie tym, którym ufamy. Zaznaczamy również, że w taki sposób nigdy nie udzielają pomocy klientom pracownicy banków i innych instytucji. Jeśli obca osoba domaga się zdalnego dostępu do urządzenia najprawdopodobniej mamy do czynienia z oszustem!


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.