Z placówki do kieszeni. Polska wśród liderów bankowości mobilnej

fot. © Denys Prykhodov - Fotolia.com

fot. © Denys Prykhodov - Fotolia.com
W polskiej rzeczywistości finansów i bankowości szykuje się rewolucja na skalę światową. W trzecim kwartale 2014 roku będziemy mogli korzystać ze wspólnej platformy do płatności mobilnych. W przyszłości założymy lokatę bez wychodzenia z domu, używając smartfonu czy tabletu.

Wszystko za sprawą Polskiego Standardu Płatności – spółki zawiązanej przez sześć banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski oraz PKO Bank Polski. Pracują one nad stworzeniem nowoczesnej działalności operacyjnej – wspólnej platformy do płatności mobilnych. Uruchomienie wspólnej bankowej platformy płatności będzie jednym z najciekawszych wydarzeń w tym roku, nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Standard powstanie na bazie platformy IKO działającej w PKO BP – powiedział agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Panowicz, dyrektor marketingu i rozwoju biznesu detalicznego w mBanku. Projekt określa się wyjątkowym przede wszystkim ze względu na jego innowacyjność oraz jeden z niewielu przykładów współpracy konkurentów. Polska natomiast będzie jednym z kilku krajów, w których społeczeństwo będzie mieć tak ułatwiony dostęp do mobilnej bankowości.

Bankowość mobilna dopiero nabiera rozpędu

Popularność mobilności w tej dziedzinie udowadniają liczby: z analiz Deloitte wynika, że do 2020 roku ten rodzaj bankowości wyprzedzi internetową. Związek Banków Polskich podaje liczbę osób korzystających z tej formy – w 2013 roku wyniosła ona 12 mln. Z IKO, a więc bazy, na podstawie której działać będzie system, korzysta obecnie ponad 125 tysięcy użytkowników – podaje Newseria. Według prognoz, pod koniec roku tworzona właśnie platforma będzie mieć aż milion eksploatatorów. W czym nam pomoże?

Michał Panowicz w obrazowy sposób przedstawił historię bankowości:

Aby przed 15 laty dokonać jakiejkolwiek operacji finansowej, należało odwiedzić placówkę w określonych godzinach i dniach; z pomocą przyszedł Internet, który rozwiązał problem ograniczeń czasowych. Obecnie dostęp do kont nosi się w kieszeniach, a operacje można dokonywać o dowolnej porze i w dowolnym miejscu. Kolejnym krokiem ma być uruchomienie wspólnej mobilnej platformy bankowej , a to jeszcze bardziej usprawni nam korzystanie z uroków bankowości mobilnej. Miejmy nadzieję, że twórcy poradzą sobie z dostosowaniem programu do ekranów naszych smartfonów, a brak klawiatury czy myszki, nie będzie wielką przeszkodą podczas korzystania z usług bankowych.

Do uruchomienia platformy zostało jeszcze kilka miesięcy. Tymczasem powinniśmy zatroszczyć się o to, by nasze urządzenia można było określić mianem bezpiecznych. Wirusy, robaki internetowe, konie trojańskie czy szpiegujące oprogramowania to zagrożenia, które czyhają na dane gromadzone w naszych smartfonach. O przestępstwach popełnianych przez hakerów i prostych sposobach, jak się przed nimi bronić, pisaliśmy tutaj.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.