Podpowiadamy, jak sterować komputerem za pomocą urządzenia mobilnego

fot. © Scanrail Rahunoks - Fotolia.com

fot. © Scanrail Rahunoks - Fotolia.com
Gdy jesteśmy leniwi i preferujemy wygodne rozwiązania, a także gdy niezbędny jest nam dostęp do naszego peceta, a my jesteśmy daleko – w każdej z tych sytuacji przyda się zdalne sterowanie komputerem z poziomu naszego urządzenia mobilnego.

Chrome Remote Desktop

To aplikacja, która pozwala na zdalną obsługę komputera przy pomocy programu zainstalowanego w smartfonie i komputerze. Ten sposób sterowania „stacjonarką” znany jest już powszechnie pośród komputerowych użytkowników, gdzie za pomocą programu zainstalowanego w obu komputerach kontrolować można inny pecet (pod warunkiem podłączenia do sieci i uruchomienia obu urządzeń). Dzięki Chrome Remote Desktop taką samą możliwość dostajemy na smartfonie.

Aplikacja pozwala zdalnie kontrolować wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows (od wersji XP i wzwyż), Mac OX (wersja 10.6 i nowsze) oraz Linux. Pierwszym etapem jest instalacja programu Chrome Remote Desktop na urządzeniu z Androidem, następnie na komputerze do przeglądarki Chrome należy dodać Pulpit zdalny Chrome, który znajdziemy na oficjalnej stronie przeglądarki. Kolejnym etapem jest szybka konfiguracja, której głównym celem jest ustalenie kodu PIN, który ma być dla nas gwarantem bezpieczeństwa. Na koniec wystarczy uruchomić smartfon i sparować go z naszym urządzeniem stacjonarnym.

fot. play.google.com

TeamViewer

Bardzo zbliżoną aplikacją i alternatywą dla osób, które nie chcą korzystać z przeglądarki Chrome na swoim komputerze może być m.in. program TeamViewer, który obsługuje również wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne. Tego typu aplikacja przyda się w szczególności, gdy potrzebujemy świadczyć pomoc techniczną naszym znajomym lub klientom lub gdy wyjeżdżamy daleko, a nie chcemy brać ze sobą swojego komputera. Podobnie jak w przypadku Chrome Remote Desktop instalujemy aplikację w urządzeniu mobilnym oraz w komputerze (bądź otwieramy za pośrednictwem strony producenta). Następnie wprowadzamy identyfikator oraz hasło i już możemy korzystać ze zdalnej obsługi.

Co warto podkreślić, TeamViewer dostępny jest na wszystkie urządzenia mobilne. Więcej informacji na stronie oficjalnych sklepów Google, Apple i Microsoftu lub na stronie producenta.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.