Sport a skuteczność w biznesie — jakie są między nimi zależności?

Biznesman przed budynkiem, z hulajnogą

źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Wystarczy spojrzeć, jak sport przyciąga uwagę świata, aby zobaczyć jaka siła w nim tkwi. Potrafi łączyć ludzi różnych kultur i pasji. Wzmacnia determinację, wytrwałość i odporność na stres — te same cechy potrzebne są również do odniesienia sukcesu w biznesie. Te dwie dziedziny mają też inne wspólne atrybuty, takie jak planowanie, realizacja, wdrażanie i monitorowanie wyników. Jaka jest zależność między sportem a skutecznością w biznesie? Podpowiadamy.

Silny charakter to klucz do sukcesu

Sport i biznes mają wiele wspólnego. Łączą ich przede wszystkim cechy charakteru, które definiują dobrego sportowca i biznesmena. Być może z tego powodu tak wielu byłych zawodników po zakończeniu kariery decyduje się na rozwinięcie biznesu i prowadzi go sukcesami. W obu tych dziedzinach potrzebny jest przede wszystkim wytrwałość i upór. Umiejętność szybkiego powstania po porażce, a także wyciągnięcia wniosków z popełnionych błędów również są cechami dobrego biznesmena i sportowca.

Osoby, którym udało się odnieść sukces, najczęściej cechują się również samodyscypliną i silną wolą. Bez ogromnej determinacji, która wymagana jest zarówno w sporcie, jak i w biznesie, koncentracji na celu, ciągłym treningom i podnoszeniu swoich umiejętności wielu multimilionerów i mistrzów obecnie nie byłoby w miejscu, w którym są. Liczne treningi i próby sprawiają, że sportowcy nabywają umiejętność radzenia sobie z porażkami, zwątpieniem i w krótkim czasie są w stanie podjąć ważne i odważne decyzje dotyczące swojej przyszłości.

Takie same zasady obowiązują w biznesie — zwycięzcy osiągają sukces głównie dzięki sile, która płynie z ich umysłu. Taką analogię między sportowcem a biznesmenem zaobserwowali psychologowie, którzy stwierdzili, że łączy ich silna potrzeba wygrywania. Dodatkowo dla wielu z nich nie liczy się wyłącznie sam cel, ale również droga do jego osiągnięcia.

Mądre decyzje toczą piłkę do przodu

Zazwyczaj na boisku napastnicy nie komunikują się zbytnio z bramkarzami. To dlatego, że ich cele skupiają się na różnych rzeczach. Podobna zasada działania obowiązuje w zdrowym środowisku biznesowym — różne działy powinny mieć możliwość skupienia się na swoich działaniach i własnych celach. Łatwo zauważyć, że w wielu firmach np. funkcja strategii marketingowej uległa wpływom sprzedaży i często staje się wsparciem tego działu. Mimo że sprzedaż wzrośnie, to przedsiębiorstwo w takiej sytuacji nierzadko całkowicie traci zdolność do rozwijania swoich nowych marek, produktów, a także strategii długoterminowej.

Jeżeli strategia przestaje działać, warto ją zmienić

Zespół może odnosić duże sukcesy dzięki doskonale dobranej strategii. Jeżeli jednak zmienią się warunki na boisku, wówczas często wcześniej opracowany plan, który był dostosowany do innej sytuacji, przestaje działać. Wówczas konieczne są zmiany. Niestety wielu przedsiębiorców często próbuje utrzymać swoją pierwotną strukturę organizacyjną, nawet jeżeli sytuacja na rynku mocno się zmieniła.

Chociaż mogłoby się wydawać, że zmiana struktury firmy jest ostatecznym krokiem i należy się na niego decydować jak najpóźniej, to właściwa restrukturyzacja jest w stanie rozwiązać wiele problemów, a także pomóc osobom dotkniętym zmianami zobaczyć pełny obraz sytuacji, a także zrozumieć i docenić w nim swoją nową rolę. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z pomocy zewnętrznego konsultanta lub doradcy, który może być pomocny w ocenie aktualnego stanu firmy i zaproponuje obiektywne sugestie dotyczące zmian strukturalnych w przedsiębiorstwie.

Zdrowa rywalizacja w sporcie i biznesie

Nieodłącznym elementem zarówno sportu, jak i kariery biznesmena jest rywalizacja. Jednak w obu tych dziedzinach należy grać fair. Uczy się tego już małych dzieci. Urządzając na przykład wyścigi, nie można porównywać czasu pokonania dystansu między tym, które wykorzystało urządzenie, jakim jest tradycyjna hulajnoga i tym, które użyło sprzętu wspomaganego napędem elektrycznym. Warto również dążyć do sytuacji win-win, kiedy rywalizacja staje się przyjemnością i daje satysfakcję.

Sport uczy też przemyślanej reakcji, co następnie przekłada się na umiejętność zachowania się podczas trudnych sytuacji w biznesie. Choć każdy chce wygrywać i podejmując wyzwanie nie myśli o porażce, to właśnie ona dla wielu sportowców i biznesmenów jest najważniejszą lekcją. Pokazuje im jakich umiejętności i wiedzy im brakuje i w jakich dziedzinach powinni nadal się doskonalić. Dopiero kiedy nauczymy się wygrywać bez pychy, a przegrywać bez urazy, zaczniemy odnosić sukcesy.

Sport mocno kształtuje charakter, dlaczego każdy przedsiębiorca, który chce zacząć odnosić sukcesy zawodowe, powinien ćwiczyć. Każda dyscyplina ma pozytywny wpływ na psychikę, uczy pokory, zdrowej oceny sytuacji, a także pracy nad własnymi zachowaniami, czyli umiejętności, które bardzo przydają się w skutecznym biznesie. W walce o podium i najlepsze wyniki ogromną rolę odgrywa determinacja, niezwykle istotna również w sporcie.

Artykuł Partnera


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.