Koniec opłat roamingowych – porozumienie w sprawie stawek

fot. JISC - CC

Od 15 czerwca ceny usług w roamingu będą niższe. Parlament Europejski i państwa członkowskie ustaliły stałe stawki hurtowe za połączenia, wiadomości i przesył danych.

Roaming od zawsze był problematyczną kwestią dla podróżujących. Wykonywanie połączeń, korzystanie z internetu czy uruchomienie nawigacji na urządzeniach mobilnych wiąże się z wyższymi opłatami. Od dłuższego czasu trwały negocjacje, których celem było opracowanie uniwersalnych zasad dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wczoraj w nocy Parlament Europejski i negocjatorzy krajów członkowskich doszli do porozumienia w tej sprawie.

Z dniem 15 czerwca dodatkowe opłaty za korzystanie z telefonu po za zasięgiem sieci naszego operatora będą doliczane zgodnie z ustalonymi, stałymi stawkami hurtowymi. Rada Unii Europejskiej poinformowała, że kwoty w roamingu mają być o 90 procent niższe niż te obwiązujące obecnie.

Ustalono, że maksymalna stawka hurtowa opłaty za połączenia głosowe wyniesie 0,032 euro za minutę, a stawka za SMS 0,01 euro. Szczególnie ważne wydaje się unormowanie stawek za przesył danych – obecnie pakiety internetowe to koszt nawet ponad 200 złotych za 1GB. W czerwcu kwota ta spadnie do 7,7 euro, a od 1 stycznia 2018 roku maksymalna opłata będzie wynosić 6 euro za GB. Stawka ta ma maleć przez kolejne 5 lat, o 0,5 euro co roku, tak, aby w roku 2022 roku wyniosła 2,5 euro za GB.

Komisja Europejska będzie co dwa lata składała sprawozdanie z funkcjonowania tych przepisów i jeśli będzie to konieczne, zaproponuje nowe.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.