Orange ostrzega przed SMSami z próbą oszustwa

fot. © bloomua - Fotolia.com

Operator ostrzega przed SMS od nadawcy “INFORMACJA” lub “INFORMATOR”. Mają one na celu skłonienie odbiorcy do wysłania wiadomości i wyłudzenie w ten sposób pieniędzy.

Wczoraj, przy okazji Dnia Bezpiecznego Komputera, na blogu Orange Polska pojawiło się ostrzeżenie o próbach wyłudzenia pieniędzy od klientów sieci. Wiadomości od nadawcy “INFORMACJA” lub “INFORMATOR” nie są wysłane przez operatora sieci, a cyberprzestępców. Treść SMSa dotyczy włączenia płatnej usługi w cenie 14,25 złotych za dzień. W celu jej dezaktywacji musimy wysłać wiadomość na podany numer, która w rzeczywistości obciąży nas finansowo.

fot. blog.orange.pl

fot. blog.orange.pl

Orange tłumaczy, że płatne usługi nigdy nie są włączane bez zgody klienta, a informacje o nowych świadczeniach nigdy nie są nazywane “usługą premium”. Tego typu wiadomości zawsze będą próbą oszustwa. Operator apeluje, by przekazać tą informację swoim bliskim i znajomy, co pozwoli uniknąć kolejnych wyłudzeń. Pozytywnym ruchem ze strony operatora jest deklaracja, że osoby, które nieopatrznie dały się złapać w pułapkę cyberprzestępców otrzymają zwrot poniesionych kosztów. 

Mechanizm tego typu akcji opierają się na masowej wysyłce wiadomości do osób z danej listy numerów. Naszą naturalną reakcją, której także spodziewają się oszuści, jest podjęcie działań takich jak np. jednorazowa wysyłka SMSa na wskazany numer w celu uniknięcia dodatkowych kosztów. Niestety często są to pułapki, a koszt wiadomości jest znacznie wyższy niż deklarowany. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na to gdzie i kiedy podajemy swój numer telefonu oraz wiedza na temat tego jakie usługi aktywujemy. To pozwoli nam na uniknięcie tego typu pułapek.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.