Nowy Android dostępny jeszcze w tym roku. 11 nowości w kolejnej odsłonie

fot. CC BY-SA 3.0 / Dsimic

fot. CC BY-SA 3.0 / Dsimic

fot. CC BY-SA 3.0 / Dsimic

Wczoraj miała miejsce konferencja, podczas której przedstawiciele Google potwierdzili powstanie najnowszej wersji Androida – Android M.

Co prawda nie jest to jeszcze jego oficjalna nazwa, ale nie przeszkodziło to w zaprezentowaniu wszystkich nowości i zmian jakie ze sobą przyniesie. Prowadzący konferencję zapewnił – W przypadku Androida M skupiliśmy się na jak najlepszym doświadczeniu dla użytkowników i rozwoju funkcji, które użytkownicy tego systemu uwielbiają. Czego zatem możemy się spodziewać?

App Permissions

Dzięki tej funkcji możliwe będzie samodzielne kontrolowanie aplikacji. Aplikacje będą prosiły o pozwolenie na korzystanie z konkretnych funkcji, ale nie tak jak do tej pory już w momencie instalacji, lecz dopiero kiedy po raz pierwszy zostaną użyte. Uprawienie te w każdej chwili będzie można zmodyfikować.

Android Pay

To nowy system płatności wbudowany w telefony i tablety z Androidem. W celu dokonania płatności wykorzystywane będą Google Wallet oraz łączność NFC. Ponadto, dla jak najwyższego bezpieczeństwa transakcji, przed ich dokonaniem konieczne będzie zatwierdzenie kwoty i wykorzystanie czytnika linii papilarnych na ekranie urządzenia.

Custom Tabs

Nie będzie już konieczne korzystanie z wewnętrznych przeglądarek aplikacji, których w danej chwili używamy. Zamiast tego możliwe będzie otwieranie w nich nowych kart przeglądarki Chrome. A to z całą pewnością ułatwi pracę programistom.

Doze

To zapowiedź o wiele lepszego zarządzania energią. Specjalny algorytm ma ustalić kiedy faktycznie potrzebujemy i korzystamy z powiadomień otrzymywanych z aplikacji. W czasie, w którym tego nie robimy synchronizacją z siecią będzie zdecydowanie rzadsza, dzięki czemu żywotność baterii po jednym ładowaniu może przedłużyć się nawet dwukrotnie.

Direct Share

Kolejną rzeczą, której system będzie się mógł nauczyć, to to z jakimi osobami najczęściej dzielimy się konkretnymi treściami. Dzięki temu, będzie mógł nam zasugerować osoby, z którymi powinniśmy się podzielić danymi plikami.

Simplified Volume Controls

Jeśli zdecydujemy się na zmianę poziomu głośności naszego urządzenia od razu możliwe będzie dokonanie tego w wszystkich dostępnych kategoriach, takich jak budzik multimedia czy głośność ogólna.

USB Type-C

Zdarzało Wam się pomylić i próbować podłączyć kabel nie tą stroną, która trzeba? Teraz już nie będzie takiego problemu. Google zdecydował się na zastosowanie złącza USB typy C. Oznacza to, że wtyczkę będzie można podłączyć dowolną stroną.

Google Now

To specjalny asystent, który dzięki jak najlepszemu rozpoznawaniu języka i kontekstu wypowiedzi, będzie w stanie dostarczyć nam wszystkich potrzebnych informacji w czasie rzeczywistym.

Google Photos

Usługa ta, to sposób na bezpieczne przechowywanie zdjęć i filmów oraz dostęp do nich na każdym urządzeniu. To także możliwość automatycznego segregowania naszych plików, organizowania ich w biblioteki oraz dzielenia się nimi. Co ważne, Google Photos nie jest ograniczone żadnym limitem pojemności. A korzystać można z niego już teraz.

Android Wear

W związku z coraz większą modą na smartwatche również w tym obszarze możemy spodziewać się udogodnień. Zegarki zawsze będą pokazywały godzinę, zaś pozostałe rzeczy wyświetlane będą w odpowiednich trybach (np. mapy w czarno-białym, oszczędzającym energię). Ponadto systematycznie pojawiać będą się nowe, obok 4000 już istniejących, aplikacje na specjalne zegarki.

Project Brillo

To platforma działająca w oparciu o wbudowaną obsługę Wi-Fi oraz Bluetooth Low Energy. Przeznaczona jest do synchronizacji, zbierania danych, wykrywania ewentualnych usterek czy dostosowywania funkcji naszych sprzętów do określonych potrzeb.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.