Lenovo Yoga Tablet 2 – tablet dla miłośników podróży bez prądu [TEST]

Lenovo Yoga Tablet 2 znakomicie sprawdza się jako urządzenie do czytania e-magazynów.

Lenovo Yoga Tablet 2 znakomicie sprawdza się jako urządzenie do czytania e-magazynów.

Lenovo Yoga Tablet 2 znakomicie sprawdza się jako urządzenie do czytania e-magazynów.

Lenovo Yoga Tablet 2 to urządzenie, które za przyzwoitą cenę daje jego użytkownikowi doznania charakterystyczne dla tabletów droższych o kilkaset złotych. Mimo kilku „bugów”, na pierwszy plan wysuwają się jakość wykonania, konfiguracja i długi czas działania na akumulatorze.

W połowie października do naszych redakcyjnych testów trafił nowy tablet marki Lenovo o wdzięcznej nazwie Yoga Tablet 2. Warto przypomnieć, że tablety z serii Yoga na rynku zadebiutowały ponad rok temu i już wówczas, model poprzedniej generacji, zbierał bardzo pozytywne recenzje. Wyróżnikiem tej linii tabletów stał się też niecodzienny kształt, z charakterystycznym cylindrem z boku urządzenia oraz otwieraną podpórką umożliwiającą postawienie urządzenia np. na stole.

Przyznam, że zanim do moich rąk trafił nowy tablet od Lenovo (niestety nie miałem okazji „pobawić” się poprzednim modelem Yoga), byłem sceptyczny wobec tego niestandardowego kształtu. Nie do końca przekonywały mnie opinie testujących „Yoga 1”, iż jest to rozwiązanie wygodne, bardzo uprzyjemniające pracę z tabletem. Cóż… Po pierwszych chwilach w towarzystwie tego sprzętu zobaczyłem, jak bardzo się myliłem…

Lenovo-Yoga-Tablet-2-test-01

Lenovo-Yoga-Tablet-2-test-03

Zachowajmy jednak porządek i zacznijmy od tradycyjnego początku, czyli od specyfikacji urządzenia.

Mocny zawodnik

Lenovo Yoga Tablet 2 to sprzęt wyposażony w ekran IPS o rozdzielczości 1920 x 1200. Sercem urządzenia jest czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3745 Quad Core 1.86 GHZ oraz 2 GB pamięci operacyjnej DDR3. Akumulator urządzenia posiada pojemność 9600 mAh. Testowany przeze mnie model wyposażony został w 32 GB pojemności, która – po odliczeniu gigabajtów niezbędnych do funkcjonowania systemu oraz natywnych aplikacji – malała do około 25 GB przestrzeni dostępnej dla użytkownika. Na szczęście jednak, jak każde szanujące się urządzenie z Androidem, Yoga 2 została wyposażona w slot na kartę pamięci micro-SD.

Specyfikacja techniczna (dane producenta):

  • Procesor: Intel Atom Z3745 Quad Core 1.86 GHZ
  • System operacyjny: Android 4.4 KitKat
  • Wyświetlacz: IPS 10.1″ 1920 x 1200
  • Czas działania baterii: do 18 godzin
  • Wymiary i waga: 255 x 183 x 3.0-7.2mm, ~600g
  • Kamera: tylna 8 MP f2,2 z autofokusem, przednia 1,6 MP z pełną szybkością klatek
  • Klawiatura: opcjonalnie

Do rodziny Lenovo Yoga Tablet 2 należą jeszcze modele: 8” i 13’’ (Android), 10’’ (Windows 8.1).
Porównanie ich specyfikacji możecie zobaczyć w tym miejscu.

Przemyślana użyteczność

Lenovo Yoga Tablet 2 może pochwalić się naprawdę najwyższą jakością wykonania. Materiały użyte do konstrukcji obudowy są dobrej jakości (w większości aluminium) i nic nie wskazuje na to, żeby miały zbyt szybko się zużywać (chociaż to się okaże po kilku miesiącach używania tabletu). Najbardziej charakterystycznym elementem obudowy tego urządzenia jest oczywiście cylindryczny bok oraz ukryta w nim aluminiowa podpórka.

Pierwszy element, czyli cylindryczny kształt, okazał się bardzo wygodny podczas trzymania tabletu. Tak, jak wspominałem na początku tego tekstu, takie rozwiązanie nie przemawiało do mnie, jestem zwolennikiem prostych tabletów o jak najcieńszej obudowie. Jednak im dłużej używałem Yoga 2, tym bardziej przekonywałem się, że jest to naprawdę bardzo przemyślane rozwiązanie. Szczególnie dobrze sprawdzające się podczas czytania np. prasy w wersji elektronicznej.

Lenovo-Yoga-Tablet-2-test-02

Drugi element, który również wzbudził moją sympatię to otwierana podpórka umożliwiająca ustawienie tabletu na stole lub zawieszenie go na jakimś haczyku np. na ścianie. To rozwiązanie docenią m.in. osoby lubujące się w gotowaniu razem z blogami kulinarnymi, gdyż Yoga Tablet 2 staje się – dzięki podstawce – naturalnym i wygodnym towarzyszem kulinarnych zmagań w kuchni.

Lenovo-Yoga-Tablet-2-test-05

Lenovo-Yoga-Tablet-2-test-04

Lenovo-Yoga-Tablet-2-test-15

Przy okazji podstawi trzeba też wspomnieć o slotach na kartę micro-SD oraz micro-SIM, które ukryte są pod podstawką i dostęp do nich możliwy jest w momencie jej rozłożenia. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, gdyż uniemożliwia np. przypadkowy dostęp do tych slotów.

Lenovo-Yoga-Tablet-2-test-07

Wróćmy teraz do frontu tabletu, gdzie znajdują się głośniki. Grają one nieźle, chociaż oczywiście melomani nigdy nie będą zadowoleni z jakości dźwięku płynącego ze zintegrowanych głośników w tablecie czy laptopie. Trzeba jednak odnotować, że wyróżniają się one pozytywnie na tle innych urządzeń. Dźwięk – jak na tabletowe głośniki – jest bardzo dobry. Szczególnie, jeżeli zainteresujemy się ustawieniami dźwięku Dolby.

Lenovo-Yoga-Tablet-2-test-06

Lenovo-Yoga-Tablet-2-test-08


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.