Finał sądowego sporu Apple vs Samsung – ponad pół miliarda dolarów odszkodowania

fot. bank zdjęć pexels.com

Sąd w San Jose wydał decyzję, wedle której Samsung ma zapłacić ponad pół miliarda odszkodowania dla Apple. Po wieloletnim sporze jednogłośnie orzeczono finalną kwotę, jaką musi uiścić koreańska firma.

Fani nowych technologii z pewnością nie od dziś śledzą zaciekły spór dwóch wielkich marek – Samsunga i Apple’a. Wczoraj w sądzie San Jose, czyli sercu Doliny Krzemowej, wydano jednogłośną decyzję dotyczącą sprawy, która ciągnie się od 2011 roku.

Kwota odszkodowania

Suma, jaką będzie musiał uiścić Samsung za naruszenie trzech patentów marki z charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem to ponad 539 milionów dolarów. Większa część oczekiwanego odszkodowania z tytułu szkód dotyczy trzech patentów i wynosi 533 316 606 dolarów. Pozostała część, czyli 5 325 055 dotyczy zaś patentów użytkowych.

fot. cnet.com

fot. cnet.com

Wieloletni spór

Trwająca ponad 7 lat wojna dotyczyła wykorzystania patentów Apple’a w pierwszych modelach Samsunga Galaxy oraz tabletach. Już w 2012 roku uznano Samsunga za odpowiedzialnego za kopiowanie, jednakże przez ostatnie lata trwał spór o kwotę odszkodowania. Wciąż walczono, aby było ono większe. Aktualna kwota jest z pewnością niezadowalająca dla Samsunga, bowiem jak podaje CNET, w procesie  rozważano sumę 399 milionów dolarów, a finalnie firma będzie musiała zapłacić o wiele więcej.

Wedle innych informacji od CNET, Apple ucieszyło się z wyroku sądu, który wydano, gdyż przedstawiciele światowej marki uważają, że sprawa ta od zawsze dotyczyła czegoś więcej niż tylko pieniądze. Firma zapoczątkowała bowiem rewolucję na rynku smartfonów, a jak pokazały różne zdarzenia, Samsung w rażący sposób skopiował jej projekt.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.