Dlaczego warto korzystać z VPN na telefonie komórkowym: zalety i korzyści, o których powinieneś wiedzieć

smartfon z usługą VPN

źródło: unsplash.com

Artykuł Partnera

VPN (wirtualna sieć prywatna) jest reklamowana jako niezbędny element prywatności i bezpieczeństwa. Oprócz oczywistych korzyści związanych z prywatnością, dobra sieć VPN oferuje wiele cennych funkcji. Przyjrzyjmy się, dlaczego warto korzystać z VPN oraz jakie korzyści i zalety oferuje!

Co to jest VPN i do czego służy?

Zanim przejdziemy do wszystkich korzyści płynących z korzystania z VPN i dlaczego ich potrzebujesz, przyjrzyjmy się szybko temu, czym to jest. Zasadniczo sieć VPN umożliwia przesyłanie danych przez zaszyfrowane połączenie z Twoich urządzeń do innego punktu w Internecie, prawdopodobnie w innym kraju, a następnie przedostanie się do publicznego Internetu. Skuteczna usługa VPN będzie szyfrować i chronić dane oraz zapewniać ukrycie pochodzenia i informacji o urządzeniu.

Po co kupować VPN: Prywatność i bezpieczeństwo to największe zalety

Jedną z największych zalet korzystania z VPN jest zapewnienie bezpieczeństwa danych i prywatności aktywności online. Dostawca usług internetowych (ISP) i niektóre organizacje mają sposoby na śledzenie wszystkiego, co robisz online. Jeśli uważasz, że wystarczy przejść w tryb incognito, niestety możesz się pomylić.

Niektórzy automatycznie kojarzą korzystanie z VPN lub próbują zachować prywatność swojej aktywności w celach nie do końca legalnych. Oczywiście, z pewnością nie dotyczy to znacznej większości użytkowników. Powodem, dla którego większość ludzi korzysta z VPN, jest po prostu spokój, który oferuje.

Połączenia VPN: możesz chronić wiele urządzeń

Najczęściej płatne VPN (sprawdź typowe ceny VPN) zapewnia wiele jednoczesnych połączeń. Powinieneś więc być w stanie chronić jednocześnie wszystkie swoje urządzenia, czy to komputer, smartfon, tablet, a nawet telewizory Smart TV i konsole do gier. Liczba jednoczesnych połączeń dozwolonych przez VPN różni się w zależności od usługi, ale możesz wybrać takie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Najczęściej uzyskujesz od trzech do siedmiu połączeń VPN.

Korzyści z VPN: umożliwia pracę zdalną

Jeśli pracujesz w dowolnym biurze korporacyjnym, prawdopodobnie będziesz musiał w pracy połączyć się z siecią wewnętrzną lub lokalną (LAN). Dziś jednak sporo osób pracuje także w domu, a VPN umożliwia im połączenie z siecią biurową i pracę zdalną. Możesz uzyskać dostęp do wszelkich potrzebnych Ci informacji poufnych, które w innym przypadku byłyby dostępne tylko w biurze. Dane są szyfrowane podczas podróży do i z domu.

Pamiętaj, że korporacyjne sieci VPN używane do łączenia się z sieciami biurowymi bardzo różnią się od usług klasy konsumenckiej, o których zwykle mówimy w kontekście użytku osobistego. Ty lub administrator IT w firmie musicie najpierw ręcznie skonfigurować VPN na swoich urządzeniach, aby zapewnić sobie wymagany dostęp do sieci biurowej.

VPN pozwala odblokować niektóre strony internetowe i ominąć filtry

Wiele usług VPN z dumą reklamuje, że mogą pomóc w ominięciu ograniczeń geolokalizacji, szczególnie jeśli chodzi o usługi przesyłania strumieniowego. Często jest to ich największa przewaga nad konkurencją i jeden z głównych powodów, dla których ktoś używa go w pierwszej kolejności. Nie jest to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić, ponieważ i tak musisz zapłacić za usługę, ale są problemy.

Nie ma sensu zagłębiać się w skomplikowany świat licencjonowania treści. Istnieje jednak powód, dla którego niektóre treści są dostępne tylko w niektórych regionach, a nie w innych. W najlepszym przypadku niektórzy dostawcy treści „nie chcą” korzystać z takich usług. Prawdę mówiąc, wiele usług przesyłania strumieniowego aktywnie działa na rzecz uniemożliwienia dostępu do swoich treści podczas korzystania z VPN.

Niektóre kraje blokują konkretne typy stron i treści z różnych powodów. VPN pozwala również ominąć i te filtry. W gruncie rzeczy – właśnie do tego służy VPN. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z VPN w dowolnym celu jest nielegalne w niektórych krajach i jeśli tak jest, nie powinieneś łamać prawa.

VPN może pomóc Ci zaoszczędzić (trochę) pieniędzy

Być może natknąłeś się na rozległe tezy, że VPN może pomóc Ci zaoszczędzić tysiące dolarów. Podobno możesz to zrobić, znajdując tańsze plany subskrypcji oprogramowania, usługi przesyłania strumieniowego oraz innych aplikacji i programów. Nawet przelot, stawki wynajmu samochodów i ceny hoteli mogą być znacznie niższe w przypadku korzystania z VPN.

Choć nie ma sensu kpić z tego twierdzenia, ale to tylko teoria. Oczywiście, niektóre programy, subskrypcje usług przesyłania strumieniowego i stawki rezerwacji linii lotniczych mają różne ceny na całym świecie. Możesz użyć VPN, aby zobaczyć te różnice, i z pewnością warto z nich skorzystać, jeśli możesz dużo zaoszczędzić. Jednak albo trzeba mieć bardzo, bardzo dużo szczęścia, albo podjąć wcześniej wiele prób i z pewnością popełnić po drodze kilka błędów, aby finalnie, w którymś tam podejściu, zaoszczędzić tysiące dolarów.

Mnóstwo zalet, ale też kilka wad

VPN to najlepszy sposób na rozwiązanie problemów związanych z prywatnością i bezpieczeństwem w Internecie. Istnieje wiele innych powodów, dla których powinieneś wykorzystać tę opcję. Jednak nic nie jest idealne i chociaż jest wiele zalet, VPN nie są pozbawione wad.

Największym minusem jest spadek szybkości połączenia. Zasadniczo wysyłasz swoje dane do innej lokalizacji, zanim trafią one na właściwy serwer internetowy. To niestety oznacza, że ​​prędkości połączenia będą prawie zawsze wolniejsze niż zwykła prędkość bez VPN. W zależności od lokalizacji serwera spadek może być dość znaczący.

Także największym minusem jest spadek tempa połączenia. Zasadniczo wysyłasz swoje dane do innej lokalizacji, zanim trafią na właściwy serwer. To oczywiście oznacza, że bez korzystania z VPN prędkość byłaby większa.

Wreszcie, niektóre usługi online mają system wykrywania korzystania z VPN. Jeśli uważają i potwierdzą, że ktoś łączy się przez VPN, mogą zablokować dostęp. Netflix to jedna z takich usług, która robi wszystko, aby zablokować dostęp osobom korzystającym z wirtualnej sieci prywatnej.

Artykuł Partnera


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.