Curve czy Revolut – która opcja jest bardziej opłacalna?

źródło: shutterstock.com

Revolut się rozwija, ale na jego drodze pojawia się też Curve. Użytkownicy coraz częściej zastanawiają się która z aplikacji jest lepsza. Dlatego przygotowaliśmy krótkie zestawienie ułatwiające to zadanie.

Curve jest uważany za konkurenta Revoluta. I chociaż zarówno jeden, jak i drugi portfel walutowy ma swoich zwolenników i przeciwników, wciąż mnóstwo osób zastanawia się nad wyborem jednego z nich. A dokonanie go wcale nie jest takie proste.

Przygotowując nasze zestawienie, wzięliśmy pod uwagę najbardziej znaczące aspekty użytkowania. Wszystko po to, aby wybór przyszłych użytkowników był świadomy i spełniał ich oczekiwania.

Revolut a Curve

Revolut to wirtualny portfel, umożliwiający dokonania elektronicznej usługi finansowej. Powstał w roku 2015, a jego głównym celem było zmniejszenie kosztów wymiany walutowej. Do aplikacji przypisana jest także specjalna, wirtualna karta płatnicza. Za jej pomocą możemy swobodnie dokonywać zakupów. Posiada również usługi związane z kryptowalutami.

źródło: shutterstock.com

Curve zaś jest na ten moment największym konkurentem Revoluta. To także wirtualna karta płatnicza dołączona do aplikacji mobilnej. Daje ona możliwość zastąpienia kilku kart jedną. Również, podobnie jak Revolut, ułatwia nam robienie zakupów poza granicami naszego kraju.

źródło: curve.app.com

Po tym krótki wstępnie, można by wywnioskować, że obie aplikacje różnią się jedynie nazwą. Jednak nic bardziej mylnego i za chwilę wszystko dokładnie ze sobą porównamy.

Wybór rodzaju konta – Revolut

Revolut proponuje nam dwa rodzaje konta – firmowe i osobiste. Decydując się na konto firmowe, mamy dwie opcje do wyboru.

źródło: revolut.com

Konta firmowe

Konto firmowe dzieli się na:

  • Firma

źródło: unsplash.com

Wybór ten możemy anulować w dowolnym momencie. Decydując się na opcję firma, założenie konta jest bezpłatne. Na start otrzymujemy nieskończenie wiele możliwości bezpłatnych przelewów na inne konta Revolut, 5 darmowych płatności lokalnych oraz 2 bezpłatne członkostwa w grupie.

Dodatkowo dostajemy też możliwość przechowywania i wymiany 28 walut, możliwość konfiguracji lokalnych kont w funtach brytyjskich i euro. Możemy również dostać kartę fizyczną i wirtualną dla siebie i członków naszego zespołu, śledzić wydatki, ustalać limity itd.

Co więcej, pierwsza karta dla każdego członka jest bezpłatna i można jej używać w bankomatach. Z każdego takiego pobrania gotówki Revolut pobiera opłatę w wysokości 2%. Na wstępie dostajemy też dostęp do aplikacji, możliwość logowania się do niej wszystkich członków, możliwość logowania się do konta z każdego miejsce, a także integrację z Xero, Quickbooks, FreeAgent i Slack. W przyszłości, planowana jest również możliwość pobierania pożyczek z jak najdogodniejszymi dla naszej firmy warunkami.

Dalszy rozwój konta jest już płatny. Wybrać możemy spośród 3 opcji: Rozwój, Skalowanie i Przedsiębiorstwo. Decydując się na opcję Rozwój, oprócz podstawowych funkcji, dostajemy też możliwość zarządzania subskrypcja i wydatkami, możliwość nadawania członkom odpowiednich uprawnień i dokonywanie płatności zbiorowych, informacje o zniżkach i nowych usługach, a także całodobową pomoc techniczną. W pakiecie tym zwiększa się również ilość płatności lokalnych – 100, pojawia możliwość dokonania płatności międzynarodowych – 10, bezpłatne członkostwo w grupie – 10. Zwiększa się również limit wymiany walut po rzeczywistym kursie. W przyszłości, obok możliwości wzięcia pożyczki, użytkownicy Revoluta będą cieszyć się kontami lokalnymi z większą liczbą walut, aby uzyskać szybsze i tańsze płatności oraz tworzeniem faktur. Koszt tego pakietu to 125 zł za miesiąc.

Opcja Skalowanie to koszt 500 złotych za miesiąc. Liczba darmowych płatności lokalnych wzrasta tu do 1000, międzynarodowych do 50, a bezpłatne członkostwo w grupie do 30. Wzrasta też limit wymiany walut po rzeczywistym kursie. Jako dodatkowe funkcje dostajemy płatności kartą dzięki rozwiązaniu typu plug-and-play oraz metalowe, stylowe karty. Jeżeli i to jest mało, Revolut prosi o bezpośredni kontakt.

  • Freelancer

źródło: unsplash.com

Decydując się na usługę na freelancerów, dostaniemy do wyboru tylko jeden pakiet. Przy założeniu konta dostaniemy nieograniczone przelewy na inne konta Revolut, 5 darmowych lokalnych płatności i 1 bezpłatnego członka zespołu. Tu również możemy przechowywać i wymieniać 28 walut, numery IBAN, inteligentne karty firmowe, logowanie członków za pomocą aplikacji. W przyszłości również możliwe będzie wzięcie pożyczki i kredytu.

Pakiet profesjonalny kosztuje w tym przypadku 35 złotych miesięcznie. I oprócz wcześniej wymienionych usług, dostajemy również  możliwość zarządzania wydatkami, subskrypcją, dokonywania płatności zbiorowych, zatwierdzania płatności, nadawania uprawnień członkom zespołu. Dodatkowo otrzymujemy całodobową opiekę techniczną i informacje na temat korzystnych dla nas okazji. Zwiększa się też do 20 liczba darmowych lokalnych płatności i bezpłatnych członków do 4. Pojawia się 5 darmowych płatności międzynarodowych, a także limit wymiany walut po rzeczywistym kursie. 

Konto osobiste

Revolut proponuje nam także kilka opcji, gdy zdecydujemy się na konto osobiste: Standard, Premium, Metal i Junior. Bezpłatna opcja – Standard – umożliwia nam bezpłatne konto w Wielkiej Brytanii, darmowe konto Euro IBAN, dokonywanie zakupów w 150 walutach w wymianie międzybankowej, darmowe wypłaty z bankomatu w kwocie 800zł miesięcznie, natychmiastowy dostęp do 5 kryptowalut, 1 bezpłatny przelew międzynarodowy w każdym miesiącu, 2.50zł za każdy kolejny, darmowe wypłaty z bankomatu w kwocie 800zł miesięcznie.

Pakiet Premium to koszt około 30 złotych miesięcznie. Tu, oprócz wymienionych wyżej funkcji dostajemy też ubezpieczenie medyczne za granicą, ubezpieczenie od opóźnionych lotów i zagubionego bagażu, ekspresową dostawę na całym świecie, karty Premium o ekskluzywnym designie, jednorazowe karty wirtualne, dostęp do karty LoungeKey, konta Revolut Junior maksymalnie dla 2 dzieci, 1 darmowy przelew SWIFT w miesiąc, bezpłatne przelewy transgraniczne bez limitu.

Za około 50 złotych miesięcznie możemy też zdecydować się na pakiet Metal. Tutaj, dochodzą również takie funkcje jak: zwrot pieniędzy w wysokości 0,1% w Europie i 1% poza Europą od wszystkich płatności kartą, konta Revolut Junior maksymalnie dla 5 dzieci, darmowe wypłaty z bankomatu w kwocie 3000zł miesięcznie.

Revolut dla dzieci – Konto Junior

To dosyć nowa opcja, jaką proponuje nam firma. Od teraz możemy założyć konto dziecku i uczyć go oszczędzania od najmłodszych lat. Warunkiem jest jednak wiek dziecka, który musi zmieścić się pomiędzy 7, a 17 rokiem życia. Jednak, aby móc korzystaj z tej opcji, uprzednio należy wykupić pakiet Premium lub Metal, następne otworzyć konto Junior i ściągnąć aplikację na telefon dziecka.

Curve – konto i funkcje

źródło: curve.app.com

Curve działa w mobilnej aplikacji oraz w postaci darmowej karty Mastercard Curve Cash. Tu również użytkownik dostaje możliwość przewalutowania po kursach międzybankowych do kwoty 500 funtów oraz darmowe wypłaty bankomatów do równowartości 200 funtów. Nie możemy natomiast wybrać rodzaju konta, ponieważ formalnie takie konto nie jest nam po prostu potrzebne. W aplikacji dodajemy bowiem wydaną przez bank kartę debetową lub kredytową, a następnie oznaczamy jak tę, za pomocą której będziemy dokonywać płatności.

W kwestii opłat sytuacja również wygląda inaczej, niż w Revolucie. Do wyboru mamy bowiem 3 opcje: Curve Blue, Curve Black i Curve Metal. Na stronie Curve znajdziemy dokładne informacje na temat każdej z nich.

  • Curve Blue
To zupełnie podstawowa opcja tej aplikacji. Dodatkowo, nie posiada ona żadnej opłaty miesięcznej. W ramach tego pakietu dostajemy: możliwość dokonania płatności w 150 rożnych walutach, płatności zagranicznych do 500 funtów (po ich przekroczeniu zostaje pobierana prowizja 2%), kartę debetową. Możemy również pobierać aż 10 razy pieniędzy bez przewalutowania bez żadnej prowizji. I tu także, każde kolejne wypłacenie wiąże się z prowizją 2,5%. W przypadku pobierania gotówki w przewalutowanej, limit wynosi 200 funtów, a po jego przekroczeniu zostaje pobierana prowizja w postaci 2%.
  • Curve Black

Koszt miesięczny tej usługi to ponad 40 złotych. Tu przede wszystkim dostajemy roczny limit transakcji zagranicznych w postaci 15 tysięcy funtów. Gdy ją przekroczymy, zostaje pobierana prowizja w postaci 2%. Tutaj także możliwość pobierania pieniędzy z bankomatu to 10 razy, natomiast zagranicą ta liczba się podwaja i jej limit wynosi 400 funtów.

  • Curve Metal

To najdroższa z opcji, jakie możemy wybrać decydując się na portfel walutowy Curve. Koszt tej usługi to około 60 złotych miesięcznie lub 600 złotych za rok. W ramach tej usługi dostajemy metalową kartę, która jest dostępna w trzech wariantach kolorystycznych. Limit na transakcje zagraniczne wynosi to 60 000 funtów, podobnie jak w poprzednich pakietach możemy 10 razy dokonać pobrania pieniędzy z banku w Polsce, natomiast wypłaty zagranicą wzrosły do 600 funtów miesięcznie. Natomiast w tym momencie pojawiają się ubezpieczenia w podróży i telefonu

Zapłata nie tą kartą co chciałeś? Żaden problem!

W aplikacji Curve jest także opcja “Go Back In Time”, dzięki której możesz w ciągu 90 dni na zmianę kart, z której owa transakcja została wykonana. To bezpłatna usługa. Dodatkowo, inną ciekawą rzeczą jest Cashback 1% w wielu, wybranych miejscach, np. Carrefour, Lidl, Costa Coffee, McDonalds, Starbucks, IKEA, Media Markt, Netflix, Spotify itd.

Podsumowanie najważniejszych funkcji

Najczęściej zadawane pytania w internecie w temacie Revoluta i Curve, postanowiliśmy zawrzeć w tabelce. Porównuje ona poszczególne funkcje i koszty.

Co do bezpieczeństwa, o samym Revolucie mówi się ostatnio dość sporo w tym kontekście. Nie tak dawno również sama aplikacja ostrzegała przed ewentualnymi wyłudzeniami, o czym pisaliśmy. W przypadku Curve sytuacja jest o tyle bezpieczniejsza, że wraz założeniem konta nie otwieramy również nowego rachunku bankowego, a na naszej karcie znajdują się jedynie gromadzone przez nas punkty, gdzie odpowiednio 100 punktów to 1 funt. Nie zmienia to jednak faktu potrzeby zachowania ostrożności, do której również zachęcamy.

Mamy też nadzieję, że dzięki temu artykułowi podjęcie decyzji dotyczącej wybrania swojego portfela walutowego będzie łatwiejsze i każdy z naszych czytelników podejmie dobrą i dostosowaną do swoich potrzeb decyzję.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.