Co zrobić, jeśli pamięć telefonu jest pełna?

fot. © Sergey Nivens - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Sergey Nivens - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Sergey Nivens – bank zdjęć Fotolia.com

Gdy wgrywamy nowe aplikacje, które wymagają instalacji w pamięci wewnętrznej telefonu lub dokonujemy aktualizacji oprogramowania nieraz musimy coś usunąć z wbudowanej pamięci. Co wówczas warto usunąć w pierwszej kolejności?

Na początek warto zorientować się, co w naszym urządzeniu mobilnym pochłania największą ilość pamięci. W tym celu wchodzimy w ustawienia telefonu i tam w zależności od wersji systemu operacyjnego odnajdujemy opcję związaną z zarządzaniem zasobami pamięci wbudowanej. Ten krótki wgląd pozwoli nam się zorientować, co zajmuje najwięcej miejsca i co możemy usunąć w pierwszej kolejności, żeby faktycznie zwolnić trochę przestrzeni dyskowej w naszym urządzeniu.

1. Zdjęcia i wideo

Jeżeli twój aparat nagrywa w formacie HD, to bez wątpienia tutaj znajdziesz źródło zapychających pamięć plików. Nagranie 1 minuty w formacie HD, to średnio 78MB. Zastanów się też, czy potrzebujesz wszystkich ujęć tego samego miejsca czy potrawy, którą sfotografowałeś. Warto sortować swoje zdjęcia. Jeżeli nie chcesz czegoś usuwać, a wciąż brakuje ci przestrzeni dyskowej, to warto przesłać swoje pliki do wirtualnej chmury typu iCloud, Dropbox lub Dysk Google. Wszystkie one są bezpłatne.

2. Muzyka

Kolejnym pochłaniaczem przestrzeni jest muzyka, a właściwe utwory, które zapisujemy w telefonie, najczęściej w formatach zachowujących wysoką jakość dźwięku. Jeżeli jednak nie posiadamy świetnych słuchawek i nieprzeciętnego smartfona, to nie będziemy w stanie usłyszeć różnicy pomiędzy MP3 a formatem WAV czy FLAC. Warto kompresować i sortować swoje utwory muzyczne na telefonie.

3. Aplikacje

Za usuwanie aplikacji zabieramy się po wykonaniu poprzednich kroków. Z reguły nie ważą one tak wiele i nie zajmują mnóstwo pamięci. Aplikacje kilkumegabajtowe nie zwolnią nam wystarczającej ilości miejsca w telefonie, a często ich później potrzebujemy. Jeżeli jednak z nich nie korzystamy, to dlaczego by ich nie usunąć?

4. Cache, historia, wiadomość

Im dłużej używamy swojego smartfonu, tym więcej plików konfiguracyjnych pojawia się w pamięci telefonu. Problem w tym, że większość z nich jest zbędnych, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić w menadżerze aplikacji, czy któraś z aplikacji nie wytwarza za wiele zbędnych plików cache, które możemy usunąć. Podobnie można zrobić z historią przeglądarki internetowej. Do wyżej wymienionych czynności możemy stosować bardzo przydatne małe aplikacje. Niewielką ilość miejsca możemy też zwolnić, usuwając stare wiadomości.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.