Aplikacje do czyszczenia telefonu na Androida i iOS. Czy warto?

źródło: shutterstock.com

Nowoczesne telefony cały czas przetwarzają dane. Część z nich zapamiętują, aby usprawnić działanie telefonu. Problem pojawia się, gdy po pewnym czasie informacji robi się zbyt wiele, a telefon zamiast przyspieszać działanie, zwalnia. Co zrobić w tej sytuacji?

Przechowywanie historycznych danych, aktualizacje, pliki cookie i cache z pamięci przeglądarki, pobrane zbędne pliki to wszystko elementy, które zaśmiecają pamięć w telefonie. Nadmiar takich informacji wpływa niekorzystnie na wydajność urządzenia. Dlatego warto poznać zasady obchodzenia się ze telefonem, bez względu na jego producenta czy też system, co pozwoli utrzymać urządzenie w optymalnej formie.

Czyszczenie telefonu – Android

Jedną z najlepszych aplikacji do czyszczenia pamięci urządzeń z Androidem jest CCleaner. Z jej pomocą można wyczyścić pamięć podręczną aplikacji, historię przeglądania stron www i wszelkie niepotrzebne pliki. Aplikacja ułatwia też odinstalowywanie niepotrzebnych aplikacji i zarządzanie plikami. Istnieje też możliwość ustawienia automatycznego czyszczenia urządzenia.

Screen ze sklepu Play z aplikacją.

źródło: play.google.com

Pobierz na Android

Alternatywną aplikacją do czyszczenia pamięci, którą możemy polecić jest Avast Cleanup. Aplikacja do czyszczenia telefonu pozwala skutecznie usuwać pamięć podręczną oraz śmieci z systemu Android. W dodatku ma wiele przydanych funkcji, takich jak optymalizacja zdjęć. Znajdziemy w niej też praktyczne porady dotyczące zachowania maksymalnej wydajności i szybkości działania urządzenia.

źródło: play.google.com

źródło: play.google.com

Pobierz na Android

Aplikacje do czyszczenia telefonu – iOS

Sprawdzona aplikacja do czyszczenia telefonu przyda się też użytkownikom telefonu z systemem iOS. Polecane przez nas aplikacje do czyszczenia telefonu iOS to Smart Cleaner oraz Boost Cleaner.

Smart Cleaner zapewnia możliwość skorzystania z automatycznego czyszczenia pamięci operacyjnej, choć ułatwia również ręczne czyszczenie pamięci urządzenia. Jest to aplikacja do czyszczenia telefonu, która pomoże zapanować nad zdublowanymi treściami, takimi jak zdjęcia czy kontakty.

Screen z App Store z aplikacją.

źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Boost Cleaner to kolejne praktyczne narzędzie do czyszczenia iPhone’a. Z jego pomocą usuniemy zduplikowane treści, zapanujemy nad przechowywanymi plikami, a także wykonamy kopie zapasowe. Regularne korzystanie z aplikacji wpłynie korzystnie na codzienne funkcjonowanie telefonu.

Screen z App Store z aplikacją.

źródło: apps.apple.com

Pobierz na iOS

Dobre nawyki posiadaczy smartfonów

Niezależnie od tego, jakie aplikacje do czyszczenia telefonu iOS lub Android wybierzemy, warto wypracować nawyki, które będą sprzyjać poprawnemu działaniu urządzeń mobilnych. Przede wszystkim warto co kilka dni, regularnie restartować telefon. Znacznie częściej, bo nawet codziennie należy zamykać nieużywane aplikacje, co znacznie odciąży urządzenie. W krew powinno nam też wejść regularne usuwanie plików cookie oraz cache. Pamięć podręczną przeglądarki wystarczy wyczyścić co kilka dni. W trosce o telefon warto także co pewien czas skontrolować i usuwać pamięć tymczasową zainstalowanych aplikacji. Warto też na bieżąco usuwać zbędne aplikacje, zdjęcia, filmiki i inne niepotrzebne pliki z pamięci masowej. Dobrą praktyką jest również uruchamianie skanowania systemu w poszukiwaniu potencjalnie niebezpiecznych plików, co uchroni telefon przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

Przywracanie ustawień fabrycznych

A co jeśli żadna aplikacja do czyszczenia telefonu nie pomaga? Jeśli system działa wolno, występują problemy z łącznością, bateria zbyt szybko się wyładowuje, a telefon się przegrzewa? Koniecznością może być tzw. twardy reset, czyli przywrócenie ustawień fabrycznych. Dzięki takiemu zabiegowi urządzenie powróci do pierwotnego stanu, gdy po raz pierwszy wyjęliśmy go z pudełka. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, upewnijmy się, że wykonaliśmy kopię zapasową danych. Ewentualne odzyskanie danych po resecie jest niezwykle trudne.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.