Antywirus w telefonie. Warto?

fot. © Petr Ciz - Fotolia.com

fot. © Petr Ciz - Fotolia.com

fot. © Petr Ciz – Fotolia.com

Czy moda na antywirusy w telefonach to kolejny trend wmawiany przez producentów oprogramowania? I tak, i nie. Dla jednych będzie ona zbędną aplikacją, podczas gdy innym użytkownikom może zapewnić bezpieczeństwo podczas korzystania z różnych usług.

Jak zapewniają użytkownicy najpopularniejszych forów internetowych poświęconych oprogramowaniu mobilnemu, korzystanie z antywirusa jest zbędne. Jednak specjaliści i programiści są w tym względzie bardziej ostrożni. Kto ma rację, czy warto wgrywać w swoim telefonie program antywirusowy? Pierwsze pytanie, które powinien postawić sobie każdy użytkownik, to do czego będzie służył nam nasz telefon. Jeżeli nie zamierzamy załatwiać na nim spraw służbowych, nie korzystamy z usług bankowych i nie używamy pochodzącego z niepewnych źródeł oprogramowania, to możemy rozważyć rezygnację z programu antywirusowego. Jeżeli natomiast chociaż jedna odpowiedź brzmiała tak, warto zainstalować dodatkową ochronę.

Najważniejsze zagrożenie dla telefonu stanowią aplikacje pochodzące z nieznanego źródła. Osoby, które korzystają tylko z autoryzowanych sklepów, mogą czuć się pod względem spokojne, bo zainfekowany telefon może przysporzyć sporo kłopotów. Od przejęcia e-maili, SMS-ów, naszych list kontaktowych, nawet po połączenia z płatnymi numerami czy dostęp za pośrednictwem programów spyware to naszych kont i haseł bankowych, portalowych. Zatem podstawowym zadaniem antywirusa jest chronienie nas przed wszelkiego rodzaju aplikacjami typu malware, które szpieguje nasze działania i przechwytują nasz dane osobiste.

Teoretycznie wystarczy niewiele, by się tego ustrzec i zabezpieczyć swój telefon. Wgranie antywirusa trwa z reguły maksymalnie parę minut, jednak bądźmy ostrożni przy wyborze konkretnego programu. Według rankingu przeprowadzonego w wakacje br. przez AV-TEST cześć antywirusów nie spełnia podstawowych funkcji i nie chroni skutecznie naszego urządzenia mobilnego. Wśród najpopularniejszych i najlepszych wciąż dominują aplikacje znane ze swoich komputerowych odpowiedników: Avast, AVG, Bitdefender czy Comodo, jest jednak też parę nowych propozycji.

Jeżeli korzystamy z telefonu tylko do celów rozrywkowych: surfowania w internecie, rozmów z przyjaciółmi, smsowania, słuchania muzyki i pobierania oficjalnych programów możemy rozważyć zrezygnowanie z programu antywirusowego (w szczególności w przypadku mniej zaawansowanych technologicznie smartfonów) na rzecz programu antykradzieżowego, który czasem może się okazać o wiele przydatniejszy.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.