Należy w końcu obalić mity, na temat tego, że senior nie lubi korzystać ze smartfona. W końcu mówimy o grupie osób 60+, czyli wciąż przepełnionych energią ludziach. Dlatego przygotowaliśmy dla seniorów kilka propozycji przydatnych aplikacji.
Oszczędzą czas, nerwy, a także zadbają o kondycję fizyczną i umysłową. Ponadto, pozwolą być bardziej eko. Takie właśnie są nasze propozycje aplikacji dla seniorów, które przygotowaliśmy z myślą o osobach w wieku 60+.
1) Listonic – aplikacja do robienia list zakupowych
Jakie są największe wady papierowych, małych karteczek z listą zakupów? Są mało ekologiczne i lubią się… gubić. Dlatego skoro już jesteśmy posiadaczami smartfona, warto wykorzystać go również w celu tworzenia list zakupów. Tu bardzo przydatna może okazać się aplikacja Listonic. Dzięki niej uzyskamy informacje na temat promocji w ulubionych marketach, poradach dotyczących zdrowej żywności, a nawet przygotowując wcześniej listę zakupów, poznamy ich całkowity koszt. Dodatkowo, Listonic daje również możliwość posegregowania produktów, według poszczególnych alejek sklepowych.
2) Zdrowe zakupy – aplikacja do sprawdzania produktów
Skoro już mówimy o zakupach – dobrze jest wiedzieć, za co dokładnie płacimy i czy produkt, który nas interesuje ma wartościowy skład. Dlatego warto jest mieć pod ręką aplikację Zdrowe Zakupy. Po zeskanowaniu kodu produktu, pokaże ona szkodliwe dla naszego zdrowia substancje, jak również oceny tego produktu, przez innych użytkowników aplikacji.
3) BLIX – aplikacja do zbierania gazetek
Obok zdrowia, bez względu na wiek, każdy życzy nam pieniędzy. A te, jak wiadomo, często można zaoszczędzić. Na przykład kupując produkty z ulubionego marketu, w obniżonych cenach. Aplikacja BLIX będzie tu niezawodnym rozwiązaniem do szybkich i tanich zakupów. Za pomocą niej możemy nie tylko odnajdywać promocje w gazetkach z przeróżnych sklepów, ale i zrobić listę zakupów.
4) Google Keep – notatnik
Google Keep to kolejna ekologiczna alternatywa papierowych karteczek czy przenośnego notesu. Jeżeli zdarza nam się często zainspirować światem, albo niespodziewanie próbować u sąsiada przepysznego sernika z wiśniami, na który chcemy zapisać sobie przepis – warto zainstalować Google Keep. Dzięki niemu utworzymy własne notatki, a nawet zapiski graficzne. Aplikacja radzi sobie również z transkrypcją na żywo. Co więcej, dzięki aplikacji, taką notatkę z łatwością można w przyszłości wysłać swoim znajomym.
5) WhatsApp – komunikator
Brakuje Ci na co dzień kontaktu z rodziną? Aplikacja WhatsApp daje szereg możliwości. Dzięki niej wymienimy się wiadomościami na czacie, zdjęciami, a nawet odbędziemy rozmowę wideo.
6) Spotify – aplikacja do słuchania muzyki
Każde pokolenie żyje na własną melodię i słucha innej muzyki. Więc następnym razem, gdy rozmawiając na WhatApp ktoś młodszy zaproponuje nam piosenkę wokalisty młodszej generacji, również poleć mu utwór swojego ulubionego artysty. Jak to zrobić? Wystarczy pobrać aplikację Spotify, wpisać w lupkę nazwę piosenki lub artysty i… rozkoszować się wyjątkowymi dźwiękami podczas spaceru lub gotowania. A przy okazji można wysłać ją innym, dzięki opcji udostępnienia.
7) Duolingo – aplikacja do nauki języków
Nigdy nie jest za późno na naukę języka obcego. A nie ma do tej pory lepszej, w pełni darmowej aplikacji do nauki języków niż Duolingo. Angielski, hiszpański, a może czeski? Wystarczy wybrać spośród 25 języków ten, którego od zawsze chcieliśmy się nauczyć.
8) Map My Walk aplikacja GPS
Ruch to zdrowie i powinniśmy dbać o niego w każdym wieku. Dlatego aplikacja Map My Walk będzie wsparcie w walce o kondycję fizyczną. Aplikacja śledzi ponad 600 aktywności. Wśród nich: bieganie, jazda na rowerze, marsze, trening na siłowni czy joga. Ale również na spacerze policzyli kroki, kalorie i inne. Jeżeli zatem planujemy dalej żyć aktywnie, możemy wspomóc się tą aplikacją.
9) BIG Launcher i senior widzi lepiej
Wzrok lubi czasami płatać figle. Czasami nie wystarczają także możliwości zmiany wielkości czcionki na smartfonie. Dlatego też, z myślą o osobach z problemami wzrokowymi, powstała aplikacja BIG Launcher. Jak widać na załączonym obrazku, jej zadaniem jest powiększanie ikon i znaczne ułatwienie obsługi telefonu przez seniora. Niestety, aplikacja jest dostępna jedynie dla użytkowników systemu operacyjnego Android.
10) MyTherapy –zażywanie leków
W całym tym szaleństwie, podczas nauki języków czy rozkoszowania się ulubionymi dźwiękami, można zapomnieć o wzięciu tabletek. Ale i o tym pomyśleliśmy. Dzięki aplikacji My Theraphy nie będzie to bowiem możliwe, ponieważ jeżeli odpowiednio ją skonfigurujemy i ustawimy czas oraz częstotliwość zażywania leków czy witamin, otrzymamy przypomnienie o dawce leku. Co więcej, wskazany przez nas w aplikacji członek rodziny również może je otrzymywać i dzięki temu wspierać nas w regularnym suplementowaniu czy zażywaniu leków.
Mamy nadzieje, że te aplikacje ułatwią życie niejednemu seniorowi. I nie tylko! Bo przecież niezależnie od wieku każdy z nas może czasem zapomnieć o produkcie podczas zakupów, zażyciu leku czy zapragnąć nauki języka obcego na smartfonie.