3 systemy do zdalnego zarządzania domem

fot. © lassedesignen - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © lassedesignen - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © lassedesignen – bank zdjęć Fotolia.com

Systemy mobilnego zarządzania domem bardzo szybko zdobywają popularność w naszym kraju. Jak to działa i czy warte są naszego zachodu i pieniędzy?

Naszych domów nie zostawiamy tylko podczas naszego wyjazdu na wakacje, ale także na co dzień spędzamy w nim coraz mniej czasu. Wyjazdy na delegacje czy po prostu praca od świtu do nocy też nie pomagają nam w opiekowaniu się naszym dobytkiem. Na ratunek przychodzi jednak technologia pozwalająca na obserwowanie domu i sterowanie urządzeniami domowymi z każdego miejsca, w którym posiadamy dostęp do internetu. Jeszcze kilkanaście lat temu, takie rozwiązanie było możliwe tylko w filmach science-fiction, jednak teraz staję się standardem (szczególnie w domach pasywnych) lub taniejącą z roku na rok instalacją domową. Poniżej znajdziecie krótkie porównanie kliku systemów mobilnego zarządzania domem.

Somfy

Firma Somfy oferuje kompletne systemy chroniące prywatność, zapewniające bezpieczeństwo i oszczędności energii oraz zwykłą wygodę. Do systemu można podłączyć rolety zewnętrzne, wewnętrzne, bramy garażowe i wjazdowe, markizy tarasowe oraz oświetlenie i ogrzewanie.

Podstawą całej instalacji jest centrala, za pomocą której, będziemy w stanie połączyć się ze wszystkimi sterowanymi elementami naszego domu. Do tego musimy oczywiście poszczególne elementy domu wyposażyć w odpowiednie napędy, które będą sterowały wybranymi przez nas sprzętami. Do tego musimy mieć dostęp do internetu (zarówno w domu jak i tam gdzie przebywamy) i komputer, smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją, którym będziemy zarządzać domostwem. Obecnie wspomniany “mózg” systemu kosztuje 1230 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszty zakupu napędów.

somfy-tahoma

Dodatkowymi zaletami tego rozwiązania są aktualizacje przeprowadzane na bieżąco, możliwość rozbudowy systemu w każdej chwili oraz dosyć duża liczba sklepów i serwisów.

Szczegóły oferty i działania systemu można znaleźć na stronie somfy.pl

Plusy

  • uznana marka na rynku systemów zarządzania domem
  • duża liczba punktów sprzedaży i serwisu w całym kraju
  • duża ilość elementów i funkcji systemu
  • możliwość tworzenia scenariuszy

Minusy

  • brak orientacyjnych cen na stronie producenta
  • za brandem może iść wyższa cena

Orange

Ofertę dla osób chcących mieć swój dom pod stałą i mobilną kontrolą posiada także operator sieci komórkowej Orange. W tym przypadku z centralą możemy połączyć różnego rodzaju czujniki: ruchu pozwalający np. na automatyczne włączenie światła, zalania, otwarcia okien i drzwi, dymu oraz przełączniki do gniazdek elektrycznych. Do tego mamy możliwość montażu kamer, z których obraz zobaczymy na swoim smartfonie, komputerze lub tablecie. W tym przypadku do systemu nie możemy podłączyć rolet, bramy garażowej czy markizy lecz w porównaniu z systemem Somfy funkcje monitorowania bezpieczeństwa w domu są bardziej rozbudowane.

aplikacja-inteligentny-dom

A ile kosztuje oferta Orange? Inteligentny Dom działa na zasadzie płatnej usługi abonamentowej.Do wyboru mamy dwa okresy trwania umowy – roczny i dwuletni. Cennik wygląda następująco:

cennik-inteligentny-dom

Do wyboru są także pakiety składające się z centrali i jednego urządzenia np. kamery. Do wszystkich konfiguracji można także dokupić osobno urządzenia każdego typu. A aplikacja umożliwiająca działanie całego systemu jest dostępna na Androida, iOS-a i Windows Phone. Więcej informacji można uzyskać na stronie Orange.

Plusy

  • przystępne cenowo elementy systemu, które można dowolnie kupować
  • bardzo duża ilość punktów sprzedaży (sieć salonów Orange)
  • system monitorujący bezpieczeństwo, bez rozbudowanych (i drogich) rozwiązań np. automatycznej bramy wjazdowej
  • kilka pakietów do wyboru

Minusy

  • konieczność opłacania abonamentu
  • ograniczenia w przesyle danych
  • system ograniczony do czujników i kamer

Fibaro

Fibaro, podobnie jak Somfy, oferuje kompletne rozwiązania zarządzania domem. Dzięki temu systemowi możemy sterować oświetleniem, markizą, żaluzjami, roletami, klimatyzacją, bramami, systemem alarmowym czy kamerami zainstalowanymi w lub obok domu. Oczywiście cały system oparty jest na centrali Home Center, połączeniu z internetem i urządzeniem z zainstalowaną aplikacją. Oczywiście dostęp do sterowania mamy także poprzez moduł zamontowany w ścianie. Jak twierdzi producent, aplikacja działa na większości telefonów dostępnych na rynku. Oczywiście system jest aktualizowany na bieżąco w sposób automatyczny.

fibaro

fibaro-interfejs

Co ciekawe, testy przechodzą nowe funkcje systemu. Na wprowadzenie czekają: połączenie systemu z telewizorem oraz możliwość zamawiania usług (np. hydraulika) i robienia zakupów za pomocą systemu Fibaro.

Ceny zależą od indywidualnej konfiguracji i liczby funkcji w systemie. Więcej informacji można zdobyć na stronie internetowej producenta.

Plusy

  • rozbudowany, ale prosty w obsłudze interfejs
  • duża liczba salonów sprzedaży w całej Polsce
  • bardzo duża ilość możliwości i elementów systemu
  • możliwość tworzenia scenariuszy
  • aktualizacje systemu na bieżąco

Minusy

  • brak choćby orientacyjnych cen

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.