Granie w wirtualnej rzeczywistości coraz bardziej realne

fot. oculus.com/rift/

fot. oculus.com/rift/

fot. oculus.com/rift/

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku będziemy mogli zagrać w produkcje przygotowane dla gogli przenoszących w wirtualną rzeczywistość. Coraz więcej producentów gier zapewnia ich kompatybilność z tego rodzaju sprzętem.

O goglach Samsung Gear VR i wynalazku Microsoftu pisaliśmy już na łamach Mobileclick. Warto przypomnieć, że chodzi tutaj o taki rodzaj okularów, po założeniu których zostaniemy całkowicie przeniesieni w nową rzeczywistość, którą odbierać będziemy wzrokiem z pomocą ekranu bądź ekranów dostosowanych do pola widzenia ludzkiego oka. Tym samym po założeniu okularów możliwe będzie oszukanie ludzkiego zmysłu, a nie tak jak ma to miejsce w przypadku ekranu, który obejmujemy wzrokiem wraz z jego otoczeniem.

Jednym z czołowych wynalazków tego typu jest Oculus Rift, czyli gogle wirtualnej rzeczywistości. Jak się okazuje, sprawdzą się one perfekcyjnie w przypadku symulatorów, reagują bowiem na nasze ruchy głową, pozwalając autentycznie oddać działanie wzroku. Wykorzystaniem gogli VR z tego powodu zainteresowane są też różnego rodzaju instytucje szkolące kierowców, pilotów oraz wojsko. Dla przeciętnego człowieka okulary Oculus Rift to przede wszystkim ogromna pokusa skosztowania innej rzeczywistości w różnego rodzaju programach i grach. Właśnie te ostatnie mają szanse stać się ogromnym hitem, bo chociaż Oculus Rift nie jest jeszcze wprowadzony do oficjalnej sprzedaży, to od ponad roku coraz więcej tytułów oferuje kompatybilność z tymi goglami. Powstają też nowe produkcje specjalnie dedykowane wspominanym goglom.

Jeżeli wierzyć zapewnieniom Mike’a Schroepfera z Facebooka, która to spółka jest obecnie właścicielem marki Oculus, to gry produkowane specjalnie dla Oculus mają się pojawić już w tym roku.

EVE: Valkyrie

Jedną z produkcji w dość zaawansowanych stanie jest symulator kosmiczny EVE: Valkyrie opracowywany przez studio CCP Games. Akcja gry dzieje się w odległej przyszłości w przestrzeni kosmicznej, w której gracz wciela się w rolę pilota myśliwca i bierze udział podgwiezdnych wieloosobowych bitwach, w których o zwycięstwie decyduje zręczność gracza.

Poniżej zaprezentowano demo z gry. Jeżeli wyobrazić sobie, że widziany obraz zostanie wyświetlony centralnie przed naszymi oczami, wypełniając pole widzenia, to efekt wydaje się być wart oczekiwania, a to prawdopodobnie dopiero „start” tych technologii.

https://www.youtube.com/watch?v=DZ4gpjwJa08


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.