Wi-Free już w Krakowie za darmo dla klientów UPC

Wi-Free, źródło: upc.pl

Wi-Free, źródło: upc.pl

Wi-Free, źródło: upc.pl

Jeśli mieszkasz w stolicy Małopolski i jesteś klientem UPC, możesz korzystać z darmowego dostępu do internetu. Możesz też udostępniać go innym użytkownikom. Wszystko dzięki UPC, które kilka dni temu rozszerzyło usługę Wi-Free właśnie na Kraków. W jaki sposób korzystać z darmowego internetu?

Najpierw był Sopot, pilotażowa usługa sprawdziła się tam na tyle, że UPC postanowiło rozszerzyć zasięg Wi-Free na kolejne miasto. Jest nim Kraków, niebawem mają do niego dołączyć także inne. Ponadto firma planuje udostępnić usługę dla swoich klientów w kilku europejskich krajach.

Cyzm jest Wi+Free i kto może z niego korzystać?

“Usługa ta jest publiczną siecią punktów dostępu do Internetu, którą tworzą modemy Wi-Fi użytkowników Internetu UPC – na osiedlu, w Twoim mieście, w kraju, ale także w wybranych krajach Europy” – czytamy na stronie dostawcy. Aby korzystać z dostępu do darmowego Internetu trzeba pozostawać w zasięgu UPC Wi-Free. Użytkownik ma możliwość pobierania 2,5 Mb/s dodatkowych danych, dostawca zapewnia, że nie wpłynie to na prędkość łącza, które opłacamy.

Z nowej usługi mogą korzystać wszyscy klienci UPC, ale tylko wówczas, gdy spełniają kilka warunków. Po pierwsze trzeba mieć dostęp do sieci o prędkości pobierania danych co najmniej 30Mb/s. Po drugie konieczne jest posiadania konta w systemie Moje UPC. Po trzecie, co najważniejsze, osoby, które nie mają routera UPC, będziecie zmuszone go zakupić. Obecnie kosztuje on 89 zł. Dopiero wówczas korzystanie z Internetu na wszystkich urządzeniach z funkcją Wi-Fi stanie się możliwe.

Na stronie internetowej UPC instrukcję korzystania z nowej usługi rozpisano w trzech punktach. Są to kolejno: wybranie UPC Wi-Free z listy dostępnych na urządzeniu, zalogowanie się za pomocą danych dostępowych do konta Moje UPC (loginem jest login do tego systemu, hasłem natomias
t – PESEL), a następnie połączenie z internetem. Tak skonfigurowane urządzenie będzie automatycznie łączyć się z wszystkimi sieciami Wi-Free. W tym celu nie trzeba instalować żadnej dodatkowej aplikacji. Sieć Wi-Fi mogą natomiast udostępniać osoby korzystające z Internetu od 30 Mb/s oraz posiadające modemy: Thomson TWG 870, Technicolor TC 7200 lub Cisco EPC 3925. Każdy będzie mieć prawo do wyłączenia tej opcji za pomocą funkcji opt-out.

UPC zapewnia, że nowa usługa jest całkowicie bezpieczna. Jeśli udostępniasz sieć, korzystający z niej nie mają dostępu ani do twojej domowej sieci, ani do twojego modemu. Dzieje się tak ze względu na fakt, że urządzenie emituje dwie sieci, które w żaden sposób nie są ze sobą połączone.

Czy to takie proste?

Jeśli wszystko będzie naprawdę takie, jak przedstawia to firma, mieszkańcy Krakowa mogą się tylko cieszyć, że wybrane zostało akurat ich miasto. Niestety wystarczy przejrzeć fora, aby przekonać się, że pojawiły się już pierwsze problemy z zalogowaniem i dostępem do internetu. Z opinii wyrażanych przez użytkowników można dowiedzieć się, że usługa nie działa m.in. na terenie Nowej Huty oraz Kurdwanowa. Podłączenie się na laptopie z systemem Windows 7 jest możliwe, trudności sprawiają natomiast urządzenia działające w oparciu o Androida.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.