Powstała aplikacja Tesli na Apple Watch. Otworzysz drzwi i włączysz światła w aucie z domu

Tesla-Apple-Watch
Choć Apple Watch w sprzedaży będzie dostępny dopiero za kilka miesięcy, już teraz powstają aplikacje dostosowane do nowego sprzętu spod logo nadgryzionego jabłka. Jedną z nich jest propozycja producenta samochodów Tesla.

Amerykański przedsiębiorstwo produkujące elektryczne, sportowe samochody, szybko i sprawnie podejmuje działania, które pozwalają na sterowanie wnętrzem auta z poziomu urządzeń mobilnych. Po stworzeniu aplikacji dedykowanej takim sprzętom jak Google Glass czy Smart Watch z oprogramowaniem Android, przyszedł czas na Apple Watch. Choć użytkownicy na zegarek jeszcze muszą poczekać, to Apple udostępniła już oprogramowanie WatchKit, czyli zestaw narzędzi developerskich, umożliwiających programistom z zewnętrznych podmiotów, tworzenie aplikacji pod nowe urządzenie.

Z aplikacji sprawdzisz przebieg i temperaturę w aucie

Aplikacja, która powstała w Eleks Lab, specjalnie dla użytkowników samochodów marki Tesla, pozwoli sprawdzić stan akumulatora, przebieg auta czy temperaturę. Oprócz tego aplikacja umożliwia kontrolę otwierania i zamykania drzwi samochodu czy też monitoring jego stanu technicznego. Z pewnością przydatna dla użytkowników, zwłaszcza na dużych parkingach, będzie funkcja lokalizacji auta. A po zapadnięciu zmroku, możliwość aktywacji reflektorów. Wszystkie opcje sterowania aktywowane będą oczywiście z poziomu sprzętu umieszczonego na nadgarstku.

Programiści zostali jednak ograniczeni i nie rozwiną skrzydeł

Aplikacja robi wrażenie. Czego z pewnością nie można jeszcze powiedzieć o oprogramowaniu WatchKit. Przy tworzeniu wspomnianej aplikacji inżynierowie Eleks napotkali na swej drodze mnóstwo ograniczeń, którymi podzieli się na forum. Według ich doniesień programiści, na chwilę obecną, nie mają dostępu do akcelerometru, żyroskopu, głośnika i mikrofonu wbudowanego w inteligentny zegarek. Oprócz tego niemożliwe jest także korzystanie z silnika TapTic, który odpowiedzialny jest za rozpoznawanie siły nacisku na ekran urządzenia. Kolejnym minusem oprogramowania jest fakt, że niektóre funkcje Apple Watch, jak chociażby GPS, działać będą tylko wówczas, gdy w pobliżu będzie znajdował się sparowany z urządzeniem iPhone. Dlatego też zegarek nie będzie alternatywą w sytuacji, gdy w smartphonie Apple rozładuje się bateria.

Najprawdopodobniej przyczyną problemów z WatchKit i ograniczeń w funkcjonowaniu aplikacji na Apple Watch jest początkowe stadium rozwoju narzędzi developerskich i wersji beta oprogramowania. Najpewniej będą one rozbudowywane, a blokady niektórych funkcji w SDK znikną po debiucie zegarka na rynku. Podobne problemy programiści mieli już gdy na rynek wchodziły takie sprzęty jak iPad czy iPhone. W tej sytuacji pozostaje tylko czekać na wprowadzenie ulepszeń w nowym mobilnym gadżecie.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.