Smartfon dziecka pod kontrolą

fot. © Syda Productions - Fotolia.com

fot. © Syda Productions - Fotolia.com

fot. © Syda Productions – Fotolia.com

Smartfon u dziecka to już żadna nowość. Coraz więcej rodziców decyduje się na taki zakup dla swojej pociechy, tłumacząc to bezpieczeństwem i możliwością skontaktowania się z dzieckiem w każdym momencie. Warto jednak zastanowić się, jak dziecko będzie korzystało z telefonu i już na początku ograniczyć te funkcje, których nie chcielibyśmy by nasza pociecha używała.

Narzędzia systemowe

W systemach iOS oraz Windows Phone znaleźć możemy szereg narzędzi, które umożliwią nam ograniczanie niektórych funkcji telefonu. Oprogramowanie Apple umożliwia nam m.in. zablokowanie dostępu do internetu, aparatu czy iTunes. Możemy również kontrolować, co nasze dziecko instaluje na swoim smartfonie, poprzez ustawienie odpowiedniego filtra wiekowego. Wystarczy wejść w ustawienia, następnie klikamy ogólne i odszukujemy ograniczenia. Telefony z systemem Windows Phone posiadają wbudowaną funkcję nazwaną „Kącik dziecięcy”, która umożliwia nam udostępnienie dziecku tylko wybranych przez nas treści, aby go skonfigurować wystarczy jedynie na ekranie startowym kliknąć ikonę Kącik dziecięcy i następnie kliknąć dalej. Jeśli nie znajdziecie go na ekranie, możecie przejść do Kącika również po wejściu w ustawienia, tam powinien znajdować się na liście aplikacji. Minusem programu jest jednak to, że po jego włączeniu blokuje się możliwość wykonywania połączeń telefonicznych oraz wysyłania wiadomości, co mocno komplikuje sprawę.

Aplikacje zewnętrzne

parental-controls-devices

fot. http://usa.kaspersky.com/

Niestety, jak widać, systemowe aplikacje nie zawsze się sprawdzają i nie posiadają ich chociażby smartfony z Androidem. W tym wypadku, z pomocą przychodzą aplikacje zewnętrzne, które możemy zainstalować na telefonie naszego dziecka. Jedną z takich aplikacji jest Kids Place, darmowy program dostępny na Androida. Po uruchomieniu podajemy kod PIN, który będzie konieczny do kontrolowania wszystkich ustawień telefonu oraz wyjścia z aplikacji. Następnie wybieramy te funkcję i aplikacje, z których nasze dziecko będzie mogło korzystać, jedną z ciekawszych możliwości, jest ustawienie czasu w jakim nasza pociecha będzie mogła korzystać z telefonu – możemy ograniczać go albo przez wskazanie liczby minut albo przez ustalenie konkretnej godziny w której telefon będzie blokowany.

Warto również zwrócić uwagę na filtrowanie treści ze stron WWW. Ułatwi nam to darmowa aplikacja Kaspersky Parental Control, która prócz możliwości blokowania konkretnych kategorii stron takich jak np. strony pornograficzne, pozwala nam również ręcznie wpisać strony, do których nie chcemy aby nasze dziecko miało dostęp (np. Facebook).

Blokowanie połączeń

Aby być pewnym, że nasze dziecko nie skorzysta ze swojego telefonu, w sposób przez nas niepożądany, możemy również zablokować połączenia. Niestety z poziomu aplikacji takiej jak np. Blokada połączeń, możliwe jest tylko ograniczenie połączeń przychodzących z konkretnych numerów. Jeśli chodzi o połączenia wychodzące, konieczny jest kontakt z operatorem.

Gdy dziecko zgubi telefon

Zdarza się również, zarówno dorosły jak i dzieciom zgubić telefon, bądź stać się ofiarą kradzieży. Warto zabezpieczyć się również na taką ewentualność. W systemie iOS, wystarczy włączyć wbudowaną aplikacje Find my iPhone, która pokaże nam lokalizację naszego telefonu. Warto zaznaczyć, że aby potencjalny złodziej nie mógł wyłączyć usługi warto w ustawieniach telefonu zablokować możliwość wyłączenia aplikacji. Windows Phone również posiada wbudowaną opcję Znajdź mój telefon, zaś na Androida znajdziemy aplikację Where’s my droid, która również pozwoli nam namierzyć utracony telefon.

Wheresmydroid-logo

fot. t3kd.com

Należy jednak pamiętać, że każdy system i aplikacja ma swoje mocne oraz słabe strony. Decydując się na zakup smartfona dla swojej pociechy musimy być w pełni świadomi tej decyzji. Trzeba wytłumaczyć dziecku nie tylko jakie profity może przynieść posiadanie telefonu, ale również zagrożenia jakie mogą na niego czekać.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.