Sarahah obecnie jest numerem jeden wśród bezpłatnych aplikacji w iTunes, wyprzedzając przy tym Messengera, Facebooka, YouTube’a oraz Instagrama. Z czego wynika tak duża popularność?
Aplikacja społecznościowa Sarahah służy do pozyskiwania anonimowych komentarzy na temat naszej osoby, która cieszy się niezwykłą popularność wśród amerykańskich nastolatków. Jej nazwa ma znaczenie symboliczne, gdyż w języku arabskich oznacza szczerość lub uczciwość. Początkowo aplikacja była narzędziem do zbierania informacji zwrotnych na temat pracowników, jednak odkąd nastolatkowie zainteresowali się jej wersją mobilną, a Snapchat pozwolił na wysyłanie linków do swoich stron w Sarahah, jej popularność znacznie wzrosła. Każdy z użytkowników otrzymuje własny adres URL, który przekierowuje na jego stronę, na której można pozostawić wiadomość dla niego. Filtry pozwalają użytkownikom kontrolować to, kto może wysyłać zapytania, ale aplikacja nie pozwala na to, aby odpowiadzieć na otrzymane wypowiedzi.
Sarahah promowana na Snapchacie
Jak donosi Mashable, to właśnie ze Snapchata wielu użytkowników dowiedziało się o aplikacji. Otrzymali oni zrzut ekranu wraz z linkiem. Co więcej, posiadacze aplikacji z duszkiem są już nieco zirytowani publikowaniem tego typu treści przez swoich znajomych. W serwisie pojawiło się kilka przykładowych wpisów internautów, którzy narzekają na nadmiar treści ukazujących m.in. negatywne komentarze, a każde logowanie do Snapchata to 90 procent szans zobaczenie wpisu z Sarahah u kogoś ze znajomych. Mają oni poczucie, że te treści wręcz zaśmiecają My Story, które dotąd było interesujące.
Konstruktywna krytyka czy cyberprzemoc?
Sarahah jest przyrównywana do ask.fm, z tym, że o innej nazwie, co nie stanowi komplementu w perspektywie cyberprzemocy, która wielokrotnie miała miejsce przy użyciu serwisu. Szczególnie młodzi użytkownicy traktowali go jako miejsce do obrażania drugiej osoby i wylania fali hejtu na nią. Tego typu anonimowe aplikacje i serwisy wiążą się z dużym niebezpieczeństwem. Pojawiają się w nich bolesne komentarze, których nikt nie odważyłby się powiedzieć wprost, a możliwość pozostania anonimowym znacznie ułatwia ich przekazanie. Mimo tego aplikacja jest na tyle często pobierana, że zajmuje pierwsze miejsce w iTunes.
Drugą stroną medalu, za którą wedle opublikowanych opinii użytkownicy cenią Sarahah jest możliwość konstruktywnej krytyki oraz emocji u uczuć, o których boimy lub wstydzimy się powiedzieć. Z założenia ma ona wskazać nasze mocne strony oraz obszary do poprawy. Być może wiele osób w taki właśnie sposób odbiera otrzymywane tam treści, ale bez wątpienia tego typu rozwiązania nie są najlepszym pomysłem dla osób wrażliwych, które mimo decyzji o instalacji Sarahah mogłyby przeżyć negatywne opinie na swój temat.