Aplikacje z niskim zużyciem baterii i małą awaryjnością wyżej w Google Play

fot. bank zdjęć shutterstock.com

Google poinformowało o wprowadzeniu zmian w algorytmie swojego sklepu. Od teraz aplikacje z mniejszą ilością błędów oraz niższym zużyciem baterii pojawią się wyżej na liście w Google Play.

Korzystanie z aplikacji ma ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Dostępne na rynku programy mają zarówno usprawnić komunikację, jak zaspokajać nasze potrzeby, bawić, edukować czy pomagać w zarządzaniu czasem. Niejednokrotne jednak wiele z nich wywołuje u nas frustrację. Duże zużycie baterii podczas ich użytkowania czy też błędy i awarie sprawiają, że ich funkcjonalność znika na tle napotykających nas problemów. Dotąd największe znaczenie w rankingu sklepu miały opinie oraz oceny użytkowników. Jednak Google zauważyło, że przeważająca część negatywnych ocen w stosunku do aplikacji dotyczyła ich wydajności i dlatego też podjęto działania, które mają pozytywnie wpłynąć na doświadczenia użytkowników i ułatwić wyszukiwanie, odzwierciedlając przy tym jakość aplikacji.

Jak czytamy na blogu Google, niedawno dokonano zmian w algorytmie wyszukiwania, które uwzględniają czynniki jak awarie aplikacji, czasy renderowania, zużycie baterii czy liczba odinstalowań. Oznacza to więc, że aplikacje, które drastycznie nie wpływają na stan naszej baterii oraz nie wykazują się dużą awaryjnością zyskają na wprowadzonych zmianach. Przeprowadzone testy wykazały, że mają one pozytywny wpływ na zaangażowanie użytkowników oraz spadek liczby odinstalowań.

Co ciekawe, w lipcu Google udostępniło także Play Proctect, czyli technologię zapewniającą kontrolę i umożliwiającą wybór, która prześwietla nasze aplikacje i przekazuje użytkownikom informacje na temat ich bezpieczeństwa. Codziennie skanowane jest ponad 50 miliardów programów i zawieszane są konta naruszające zasady. Ostatnie działania świadczą więc o tym, że Google postanowiło zintensyfikować swoje działania w ramach swojego sklepu i zwiększyć komfort użytkowników.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.