Powstaje inteligentny dom zintegrowany z iOS i Androidem

Notion, źródło: Kickstarter.com

Notion, źródło: Kickstarter.com

Notion, źródło: Kickstarter.com

Wydaje się, że właśnie stworzony został system, dzięki któremu pojęcie „inteligentny dom” nabierze nowego znaczenia. Wszystko dzięki maleńkim białym krążkom, które można przyczepić niemal w każdym miejscu: na ścianie, oknie, w barku, lodówce, pralce czy garażu. Wszystko dzięki systemowi Notion, którego projekt niedawno ujrzał światło dzienne na Kickstarterze.

Co sprawdzą czujniki?

W skład trójczłonowego systemu wchodzą oczywiście czujniki: białe krążki o niewielkich rozmiarach, które będzie można przyczepić w wielu miejscach. Ich rozmiar powoduje, że wydają się trudno zauważalne, zwłaszcza na jasnych powierzchniach. Drugą składową jest hub, który można by nazwać centrum komunikacji pomiędzy krążkami połączonymi poprzez WiFi. To właśnie ta niewielka skrzyneczka „wysyła” informacje na smartfon właściciela domu. Ostatnim ogniwem systemu jest aplikacja – twórcy zapowiadają, że będzie ona działać zarówno na Androidzie, jak i iOS-ie.

Notion, źródło: Kickstarter.com

Notion, źródło: Kickstarter.com

Czujniki Notion zawierają w sobie następujące sensory: temperaturowy, świetlny, zbliżeniowy, żyroskopowy, z akcelerometrem, dźwiękowy, wilgotności, piezoelektryczny. Co jesteśmy w stanie dzięki nim monitorować? Kickstarter podaje ciekawy przykład – drzwi kontrolowane są nie tylko przez czujnik z akceleratorem, który poinformuje o ich otwarciu. Inne sensory będą trzymać pieczę także nad tym, kto otworzył drzwi, czy są domknięte, jaka temperatura panuje w danym pomieszczeniu lub czy po jego zamknięciu wyłączono w nim światło. Czujnik jest w stanie wychwycić nawet to, że ktoś puka do drzwi. Spośród innych funkcji przydatne mogą być także: monitoring zamknięcia okien i drzwi garażowych, dymu, przecieków.

Notion pozwala na stworzenie czegoś w rodzaju wielopoziomowej sieci bezpieczeństwa przekazującej właścicielowi wiele istotnych wiadomości. System może więc okazać się naprawdę przydatny. Żeby tak się stało, trzeba jedynie dokładnie przemyśleć to, o czym chcemy być informowani oraz gdzie umieścić czujniki. Trzeba również kupić sprzęt, cena jest niestety dość wysoka: za hub i jeden czujnik w promocji zapłacimy 99 dolarów. Duży zestaw: Hub i dziesięć czujników to ksozt 1200 dolarów.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.