Ochrona VPN została naruszona w nowej aktualizacji systemu iOS

źródło: shutterstock.com

Apple Ponownie oskarżane o niedopatrzenie w sprawie ochrony VPN. Dotyczy to nowej aktualizacji systemu operacyjnego iOS 13.4. Wszystko przez występujący błąd, który może dużo kosztować giganta.

Ochrona VPN, czyli co?

VPN to skrót od Virtual Private Network, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Oznacza to, że dzięki takiej ochronie, mamy możliwość bezpiecznego i odpowiednio zaszyfrowanego połączenia zarówno między dwoma innymi sieciami, jak też użytkownikiem i siecią. Jest ona szczególnie ważna wtedy, gdy np. chcemy skorzystać z darmowej sieci Wi-Fi, która bardzo często jest doskonałym źródłem cyberataków. Dlatego tak ważne jest, aby ochrona VPN była i spełniała swoje zadanie należycie. W najnowszej wersji Apple iOS 13.4, jest ona niestety zagrożona i taka sytuacja bardzo nie podoba się zarówno specjalistów, jak też użytkowników urządzeń Apple’a.

Na czym polega wada nowej aktualizacji?

O wadzie w najnowszym oprogramowaniu poinformowała niedawno internetowa organizacja ochrony prywatności ProtonVPN, o czym czytamy w serwisie techxplore.com. Błąd miałby polegać na tym, że podczas trwających sesji, udzielane są takie informacje jak adres IP, lokalizacja oraz poufne dane. Dodatkowo, po aktywacji sieci VPN, połączenie nie jest przerywane i w dalszym ciągu niezaszyfrowane dane użytkownika są wręcz na wyciągnięcie ręki hakerów. Co więcej, pierwszy problem tego typu, Proton wykrył w styczniu tego roku, przy aktualizacji iOS 13.1.1., a wraz z wydaniem nowej aktualizacji, użytkownicy nie otrzymali żadnych wyjaśnień w tej kwestii, a jedynie zalecił włączenie funkcji Always-on VPN. A co radzi nas sama internetowa organizacja ochrony prywatności? Po pierwsze, samodzielne połączenie się z serwerem VPN, wyłączenie trybu samolotowego oraz jej ponowne włączenie. Sprawi to, że ochrona VPN będzie zresetowana. Niestety to wciąż rodzaj ochrony, o którą musimy zadbać samodzielnie, będąc użytkownikiem systemu operacyjnego iOS.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.