Nowy ekran OLED Samsunga jest wytrzymały i odporny na uderzenia

źródło: news.samsung.com

Batalia o stworzenie najbardziej wytrzymałego ekranu do smartfonów osiągnęła kolejną fazę. Samsung Dipslay przedstawił bowiem nowy ekran typu OLED, który ma być o wiele bardziej odporny na uszkodzenia niż dotychczasowe wyświetlacze.

Sieć już nie raz zalewały informacje o stworzeniu pancernych ekranów, ale jak widać producenci nie zasypiają gruszek w popiele i dalej pracują nad nowymi rozwiązaniami. Ekran, jaki przedstawił Samsung Display prezentuje się o tyle ciekawie, że z powodzeniem przeszedł pomyślnie serię testów, które wykonali specjaliści z OSHA, czyli Administracji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych.

Badania wykonano zgodnie ze standardami opracowanymi przez Departament Obrony USA. Obejmowały one między innymi 26-krotnie zrzucenie ekranu na podłogę z wysokości 1,2 metra, a także poddanie ekranu działaniu skrajnych temperatur. W trakcie testów ekran wytrzymał zarówno schładzanie do -32 jak i podgrzewanie do +71 stopni Celsjusza oraz upadek z wysokości 1,8 metra. Po zakończeniu testów ekran nadal działał normalnie. Nie widać było żadnych uszkodzeń, zarówno z przodu, jak i po bokach ekranu oraz na krawędziach.

Zamiast szkła organiczne tworzywo

Wyświetlacze obecnie stosowane w najdroższych smartfonach wyposażone są w odporne na zarysowanie szkło, które jest jednak dość kruche i łatwo ulega stłuczeniu gdy smartfon upadnie na twarde podłoże. Zbudowane jest zwykle z dwóch tafli szkła połączonych metalową ramką, która łatwo przenosi wszelkie wstrząsy na kruche szkło. Według Samsung Display nowy ekran OLED jest elastyczny i odporny na uderzenia. Dzięki giętkiemu i niełamliwemu podłożu oraz wytrzymałej wierzchniej warstwie organicznej, nie ulega uszkodzeniu nawet w przypadku silnego uderzenia.

Wielorakie zastosowanie

Jak oświadczył Hojung Kim, dyrektor generalny zespołu komunikacyjnego, Samsung Display Company, wytrzymały, plastikowy ekran szczególnie nadaje się do zastosowania w urządzeniach mobilnych. Jest nie tylko giętki i odporny na zniszczenie, ale również lekki a przy tym swym wyglądem bardzo przypomina szkło. Dzięki temu może mieć wiele zastosowań. Znakomicie nadaje się do stosowania w konsolach do gier, tabletach, samochodowych wyświetlaczach czy mobilnych urządzeniach wojskowych.

Można mieć tylko nadzieję, że konstrukcja ta szybko pojawi się w nowych urządzeniach i to zarówno w modelach z najwyższej półki, jak i w bardziej przystępnych cenowo wersjach.

Źródło: Samsung 


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.