Fotografia mobilna zyskuje na jakości. I to w znaczący sposób

fot. bank zdjęć shutterstock.com

Wkrótce smartfony mogą zagrozić aparatom typu superzoom, kamerom SLR, a nawet lustrzankom. Nowe matryce optyczne Sony, o nazwie IMX586 mogą się pochwalić rozdzielczością 48 efektywnych megapikseli.

Oznacza to pokaźny skok w jakości wykonywanych nimi zdjęć. Dotychczas 48-megapikselową rozdzielczość oferowały wyłącznie matryce montowane w profesjonalnych aparatach fotograficznych typu SLR (lustrzanki). Na szczęście nowa matryca z pewnością znajdzie się w wielu smartfonach, ponieważ firma Sony jest jednym z największych dostawców tego typu układów. Według zapowiedzi już we wrześniu tego roku matryce IMX586 trafią do pierwszych producentów urządzeń mobilnych.

Alternatywa dla superzoomów?

Wysoka rozdzielczość matrycy IMX586 pozwoli na uzyskanie bardzo wyraźnych zdjęć oraz realne wykorzystanie zoomu cyfrowego. Dotychczas był on rzadko wykorzystywany ponieważ sztuczne powiększenie fragmentu obrazu powodowało bardzo mocny spadek jakości zdjęć. Przy rozdzielczości 48 MP sytuacja może wyglądać dużo lepiej. Może się okazać, że smartfony z matrycą IMX586 zastąpią tzw. superzoomy, czyli aparaty kompaktowe o dużym zoomie optycznym. Jak na razie aparaty tego typu broniły się jeszcze na tym polu, ale być może już niedługo i one znikną z pólek sklepowych, tak jak niezwykle popularne do niedawna kompakty.

Zalety matrycy

W matrycy IMX586 zintegrowano też  technologie przetwarzania obrazu i kontroli ekspozycji. Według producenta uzyskamy dzięki nim wysoką rozpiętość tonalną zdjęcia i nie będzie konieczne korygowanie wyglądu zdjęć. Na dodatek nowa matryca będzie stanie rejestrować obraz w jakości 4K przy 90 klatkach na sekundę, a także pozwoli na zapis filmów z pełną rozdzielczością w trybie 30 fps. Wyposażony w nią smartfon może w pełni zastąpić kamery typu SLR. Co prawda można też usłyszeć opinie, że wraz z pojawieniem się smartfonów wyposażonych w tą matrycę rację bytu stracą też cyfrowe lustrzanki, ale na to chyba jeszcze za wcześnie. Jak na razie trudno porównać możliwości mikroskopijnych obiektywów z optyką stosowaną nawet w amatorskich aparatach fotograficznych. Z problemami jakie stawia wysoka rozdzielczość zetknęli się nawet twórcy nowej matrycy.

Światło i nasycenie kolorów

Wysoką rozdzielczość matrycy IMX586 uzyskano bowiem zachowując 8 milimetrową średnicę matrycy. Oznacza to, że wzrost rozdzielczości został osiągnięty poprzez zmniejszenie rozmiaru pojedynczych pikseli. Mają one wielkość 0,8 μm, a więc najmniejszą w całej historii rozwoju fotografii cyfrowej. 48-megapiskelowy obraz składa się z siatki o wielkości 8000 x 6000 pukntów. Oznacza to, że do pojedynczego pisksela dociera o wiele mniej światła niż w dotychczasowych konstrukcjach. Może to wiązać się ze spadkiem jakości obrazu, zwłaszcza gdy zdjęcia wykonujemy przy słabym oświetleniu, w ciemnych pomieszczeniach albo po zmroku. Na szczęście ten problem rozwiązano stosując technologię Quad Bayer Array.

źródło: sony.net

źródło: sony.net

Sprawia ona, że przy słabym oświetleniu rozdzielczość zostaje zmniejszona do 12 MP, a każdy punkt obrazu tworzony jest przez cztery piksele rejestrujące ten sam koloru zamiast pojedynczego piksela. Kwadrat pikseli o rozmiarze 2×2 punkty 0,8-mikrometowe zachowuje się wówczas jak jeden punkt o wielkości 1,6 mikrometra. Na dodatek dwa piksele są w tym przypadku naświetlane dłużej, a dwa krócej. Pozwala to uzyskać obraz o dużym zakresie jasności. Nie będzie też sprawiało problemów uzyskanie właściwego nasycenia kolorów, a także mniejsze będzie rozmycie obrazu spowodowane drganiami smartfona. W efekcie uzyskamy w sposób sprzętowy obraz typu HDR.

Na rynku w 2019 roku

Niestety zastosowanie matrycy IMX586  wymaga dużej mocy obliczeniowej. Jak na razie najmocniejszy z układów stosowanych w smartfonach, czyli Snapdragon 845 Qualcomma, obsługuje co najwyżej obiektywy o rozdzielczości 32 megapikseli. Wprowadzenie nowych matryc może więc trochę potrwać. Być może nastąpi to wraz z premierą Xperia XZ3, chociaż ma on korzystać z tego samego procesora co model Xperia XZ3. Nowe smartfony z 48-megapikselową matrycą pojawią się prawdopodobnie dopiero w 2019 roku.

Źródło: Sony


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.