Rozwiązania mobilne oferują nam tak wiele praktycznych możliwości, że nasza codzienna egzystencja wydaje się być zaburzona bez dostępu do smart urządzeń. Jako że na rynku jest multum aplikacji, które są bezużyteczne, postanowiłem ułatwić poszukiwanie tych przydatnych i stworzyć subiektywne zestawienie oprogramowań niezbędnych studentowi.
Życie przed uczelnią
Skuteczny budzik
Kto rano wstaje, ten widocznie musi… Trudno jest się porządnie wyspać, gdy wczorajsza impreza się niespodziewanie przeciągnęła, a wykłady zaczynają się z samego rana. Z pomocą aplikacji Sleep Cycle Alarm Clock (Android, iOS) Twój sen będzie monitorowany, a urządzenie obudzi Cię w najlepszym możliwym momencie.
Dojazd na uczelnię
By zorganizować dojazd na uczelnię, warto zainstalować Transportoid (Android, Windows), czyli mobilny rozkład jazdy autobusów, tramwajów, metra na terenie 60 polskich miast. Rozwiązanie to działa offline i zostało stworzone z myślą o spóźnialskich, oraz tych, którzy nie chcą tracić czasu na przystanku.
Wyszukiwanie bankomatów
Na studenckich stołówkach i w uczelnianych sklepikach często nie ma możliwości zapłaty kartą, więc by zaopatrzyć się w środki na studenckie zachcianki, warto znaleźć blisko zlokalizowany bankomat za pośrednictwem oprogramowania Bankomaty PL (Android, Windows, iOS).
Codzienne wydatki
Kontynuując temat finansowy, dla młodych ludzi, którzy raczej nie grzeszą zasobnością portfela wymyślono mobilne pomoce o oryginalnych nazwach: Kontomierz (Android, Windows, iOS) i Budżet biednego studenta (Android), które to umożliwiają kontrolowanie codziennych wydatków.
Życie na uczelni
Plan zajęć
Przejdźmy do jeszcze bardziej spersonalizowanych rozwiązań. Dobra organizacja zarówno podczas semestru, jak i w trakcie sesji to podstawa sukcesu. Aplikacja My Study Life (Android, Windows, iOS) pozwoli każdemu studentowi uporządkować plan swoich zajęć i obowiązków tak, by mieć czas na wszystko.
Skanowanie i przechowywanie danych
Jeśli chodzi o praktyczne aplikacje, to zachęcam wszystkich studentów do ściągnięcia oprogramowań Fast Scanner lub Skaner dokumentów PDF (Android) , które to służą, jak same nazwy wskazują, do skanowanie dokumentów i przekształcania ich do formatu PDF. By zawsze mieć przy sobie potrzebne pliki, zdjęcia, muzykę, warto pobrać Dropbox (Android, Windows, iOS) , czyli wirtualny pendrive. Z kolei porządek w notatkach można utrzymać dzięki aplikacji Dessin (Android) , która pozwala na tworzenie eleganckich, intuicyjnych i niestandardowych „map” dokumentów.
Dla ambitnych
Twórcy aplikacji przygotowali wiele ciekawych, spersonalizowanych rozwiązań również dla ambitnych uczniów. I tak dzięki National Geographic World Atlas (iOS) użytkownicy mają dostęp do mobilnych map z każdego zakątka naszej planety. Zaawansowanym matematykom przyda się Kalkulator Plus (Android, iOS), WolframAlpha (Android, Windows, iOS) i iMathematics (Android, Windows, iOS). Z kolei jeśli interesujesz się nauką języków obcych, to warto zainstalować Wielojęzyczny słownik polski i Speeq (Android, iOS).
Życie po uczelni
Dla głodnych
5…4…3…2…1… Uff nareszcie koniec zajęć. Wygłodniałe grupy studentów pozwalają sobie na luksus jedzenia w restauracji, które mogą wybrać na podstawie własnych oczekiwań za pomocą aplikacji Zomato (Android, Windows, iOS). W przypadku, gdy chcesz zamówić posiłek do domu, to przyda Ci się pozycja Pyszne.pl (Android). Z kolei Paprika Menedżer Przepisów (Android, iOS) i Przepisy PL (Android, Windows, iOS) to niezbędne oprogramowania dla tych, którzy lubią sami eksperymentować w kuchni. Dla osób chcących się zdrowo odżywiać pomocna może okazać się Dieta.PL (Android, Windows, iOS).
Rozrywka
Po odpowiednim posiłku pora się rozerwać, a w tym zakresie wielkim zainteresowaniem cieszą się wszelkie bazy informacji na temat aktualnych imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie danego miasta. Takimi oprogramowaniami są EventInfo (Android), imprezy Warszawa – PartyMap (Android), Repertuary koncerty coigdzie (Android, Windows) czy Nearify (Android, iOS).
Dla lubiących alkohol
Dla osób oszczędnych i jednocześnie nie stroniących od alkoholu polecam aplikację o wdzięcznej nazwie Tanie Chlanie (Android), która uwzględnia wszystkie promocje alkoholowe. Na koniec propozycja dla studentów, którym zdarza się obudzić w dziwnym miejscu, lub z zagadką z poprzedniej nocy – GeoTracker (Android) – dzięki precyzyjnym mapom będziesz wiedzieć, gdzie spędziłeś ostatnie godziny.
Autor tekstu:
Marek Naruszewicz
Account Director MOBIEM