Jak sprawdzić, ile czasu spędzasz na korzystaniu z aplikacji?

źródło: shutterstock.com

Kiedyś mówiło się, że telewizja jest złodziejem czasu. Dziś to miano bez wątpienia należy do urządzeń mobilnych. Wirtualny świat wciąga nas i uzależnia. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Jak to zrobić?

Cyfrowa równowaga od Google

źródło: play.google.com/

Każdy, kto posiada smartfona z nowszą wersją Androida może znaleźć w ustawieniach urządzenia opcję nazwaną „cyfrową równowagą”. Podstawową funkcją wspomnianej funkcji jest informowanie, jaki czas w aplikacjach na Android spędziliśmy każdego dnia. Tym samym możemy sprawdzić ile czasu przepuściliśmy na rozmowach w takich komunikatorach jak Messegner czy WhatsApp, ile czasu korzystaliśmy z mediów społecznościowych, w tym z Facebooka czy Instagrama, ile czasu zajęło nam przeglądanie stron internetowych w przeglądarce albo granie w gry zainstalowane w telefonie. Dowiemy się też ile razy w ciągu dnia odblokowaliśmy ekran, a także ile powiadomień otrzymaliśmy.

Co więcej, funkcja „cyfrowa równowaga” pozwala ustawić ograniczenia czasowe dla każdej aplikacji osobno. Dzięki temu po przekroczeniu przyjętego limitu dostęp do wybranej apki zostanie zablokowany aż do północy, kiedy licznik się resetuje. Ograniczenie można też ustawić dla poszczególnych stron internetowych.

Nie masz w swoim smartfonie lub tablecie opisanej opcji? Nic straconego! Aplikację możesz zainstalować samodzielnie, pobierając ją z Google Play. Dzięki temu nawet mając starszą wersję oprogramowania możesz kontrolować czas spędzany na korzystaniu z urządzenia mobilnego.

Czas przez ekranem – iOS

źródło: apple.com

Użytkownicy iPhone i innych urządzeń od Apple również mogą weryfikować ilość czasu spędzanego w aplikacjach. Do tego właśnie służy funkcja „czas przed ekranem”, którą również można znaleźć w ustawieniach. Opcja ta pozwala sprawdzać jak dużo czasu spędzamy na korzystaniu ze wspomnianych urządzeń, a także z poszczególnych aplikacji i witryn internetowych. Tu również, podobnie jak w cyfrowej równowadze od Google, można ustawić limity pozwalające na kontrolowanie sposobu użytkowania telefonu. Apple zaproponował jeszcze kilka innych interesujących opcji. Wśród nich jest możliwość ustawienia „czasu bez urządzenia”. Funkcja pozwala na wskazanie godzin, w czasie których będziemy mieli dostęp tylko do połączeń telefonicznych i wybranych aplikacji. To świetna opcja w czasie pracy zdalnej lub nauki, aby unikać rozpraszaczy. Można ją ustawić w ramach kontroli rodzicielskiej. Najmłodsi mogą po wyczerpaniu limitu czasu wysyłać do rodziców prośby o więcej czasu, które ich rodzice muszą zatwierdzić. Funkcje od Apple pozwalają też wprowadzać limity komunikacji i ograniczać treści widoczne na urządzeniu.

Poza opisanymi opcjami, czas w aplikacji iOS lub Android można kontrolować dzięki dedykowanym aplikacjom. Godnymi polecenia jest chociażby lub QualityTime.

Bez wątpienia wspomniane wyżej funkcje pozwolą ustrzec się przed marnowaniem czasu na siedzeniu w telefonie. Pamiętaj jednak, że możesz zrobić dla siebie jeszcze więcej – odinstalować zbędne aplikacje, wyłączyć nieistotne powiadomienia, wyciszać telefon zawsze, gdy to możliwe i wiele więcej! Podejmiesz wyzwanie?


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.