Jak działa Bitcoin? Poznaj podstawy Blockchain i kryptowalut

Bitcoin

źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Ekosystem bitcoina jest fascynujący, rozwinął się w zaledwie kilka lat od jego powstania. Wiele osób zarobiło na nim miliony, jednak wciąż duża grupa nie rozumie, czym jest i jak działa.

W tym artykule poznasz historię i sposób działania bitcoina. Dowiesz się czym jest i jak działa technologia blockchain, która przechowuje dane. To wszystko bez zagmatwanego finansowego języka. Celem kryptowalut jest zdecentralizowanie i uproszczenie świata finansów.

Definicja bitcoina

Bitcoin to cyfrowy pieniądz, który powstał 3 stycznia 2009 roku. Od tamtego czasu wiele osób przed nim ostrzegało, a wielu zostało milionerami.

Obecnie z wykorzystaniem BTC można zakupić niemalże wszystko. Od kart zakupowych na podstawowe artykuły spożywcze po elektronikę czy też pobyt w hotelu.

Bitcoin umożliwia natychmiastowe transfery pieniężne z dowolnego miejsca na świecie. W odróżnieniu od tradycyjnej bankowości taka transakcja jest zdecentralizowana. To znaczy, że jest pozbawiona kontroli przez jakikolwiek centralny organ finansowy. Nie ma nawet oficjalnego emitenta (organu, który wprowadza do obiegu pieniądz lub papiery wartościowe – np. skarb Państwa), który za nim stoi. Wszystkie transakcje są przeprowadzane z wykorzystaniem sieci blockchain.

Do sukcesu bitcoina przyczynił się fakt, że działa on globalnie, a opłaty transakcyjne są bardzo małe. To znaczy, że milionowa transakcja dojdzie do skutku bez wysokich opłat. Co więcej, o takim przelewie nie dowiedzą się banki. Na tym właśnie polega decentralizacja finansów – uniknięcie pośredników, którzy operują danymi. Bitcoin jest anonimowy.

W związku z tym, że bitcoin traktowany jest jako aktywo finansowe jest on podatny na zmiany rynkowe. To znaczy, że jego cena może ulegać zmianom – podobnie jak cena złota. W odróżnieniu od kruszca, bitcoin klasyfikuje się jako inwestycja wysokiego ryzyka. Spowodowane jest to faktem wysokiej zmienności. W tym miejscu warto byłoby wspomnieć o najsłynniejszej transakcji w świecie BTC. Na początku istnienia tej kryptowaluty pewien użytkownik forum postanowił zakupić pizze. Zaoferował 10000 BTC (równowartość 25 dolarów). Ofertę przyjął jeden z aktywnych użytkowników dyskusji. Wiele lat później te kryptowaluty warte były 500 milionów dolarów. Miejmy nadzieję, że chociaż pizza była smaczna.

Sieć blockchain

Blockchain to cyfrowa księga rachunkowa o globalnym zasięgu. Niezależna i bezpieczna. Chroniona kryptograficznie jak najbardziej zaawansowany system płatności. Wolny od wpływu “wielkich tego świata”, bez możliwości podrobienia nawet jednej transakcji w sieci. To przełomowa technologia, która zmieniła świat zdecentralizowanych finansów. Samą technologię można porównać do całkowicie publicznej księgowości. Chodzi o to, że do listy wszystkich transakcji ma dostęp każdy. Aktywa są jednak skutecznie chronione pod postacią prywatnych kluczy przechowywanych w formie portfeli.

Cechy Blockchain:

  • sieć jest nieprzekupna, niepodatna na żadne formy korupcji,
  • nie wymaga kontroliprzez centralny organ weryfikacyjny,
  • posiada w pełni zautomatyzowany, bezpiecznysposób autoryzacji transakcji,
  • żadnej transakcji nie da się podrobićz powodu zastosowania systemu unikalnych kodów – tzw. hashy.

Po zrealizowaniu transakcji staje się ona częścią stałej bazy danych. W ten sposób ustala się rzeczywistość i śledzi jej przebieg na całym świecie. To sprawia, że blockchain jest niezwykle bezpieczny – nie ma możliwości zmiany kodów. Księgowy skłonny do niekoniecznie legalnej pracy nie ma możliwości wpłynąć na blockchain. Nawet ogromna finansowa instytucja, posiadająca znaczne światowe wpływy nie może wpłynąć na tę sieć. To również sprawia, że jest ona bezpieczna, anonimowa i wolna od skutków inflacji.

Technologia blockchain jest niezawodnym medium przekazywania danych. Zawarte informacje są dostępne publicznie, sieć jest przejrzysta i działa natychmiastowo. Pozwala na szeroką analizę danych finansowych, w tym śledzenia płatności za zakupione dobra. Ze względu na fakt, że każdy widzi tę samą wersję historii transakcji, znane są wszystkie jej etapy. Blockchain promuje więc zaufanie i stwarza nowe możliwości rozwoju zdecentralizowanych finansów.

Artykuł Partnera


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.