iOS najbezpieczniejszym systemem operacyjnym według raportu Nokii

fot. bank zdjęć shutterstock.com

Najnowszy raport Nokii pokazuje, że system iOS jest obecnie najbezpieczniejszym systemem. W ciągu tego roku najwięcej zagrożeń odnotowano dla Androida. Dlaczego?

Pomimo tego, że Google stosuje różne sposoby, aby zabezpieczyć swój system, hakerzy potrafią je złamać i wykorzystać to do swoich celów. Jak donosi Nokia, analiza danych z ponad 100 milionów urządzeń z różnych krajów świata zebranych za pomocą Nokia NetGuard Endpoint Security w ramach rocznego raportu “Nokia Threat Intelligence Report 2017” pokazuje, że już 68,5% wszystkich urządzeń, które zostały zainfekowane przez malware w ciągu ostatniego roku posiada system Android, 27,9% Windows, a zaledwie 3,54% iOS i inne urządzenia mobilne. Pokazuje to, że gigant z Cupertino wkłada duży wysiłek w to, aby jego oprogramowanie było bezpieczne.

Fińska firma zaprezentowała roczny raport, w którym wskazuje na stan bezpieczeństwa urządzeń mobilnych. Ogólny wskaźnik zainfekowanych miesięcznie urządzeń mobilnych wynosi 0,68%. W przypadku Androida wyniósł on 0,94%, a dla Windowsa zaś 0,2%. Jednym z głównych powodów tak złego wyniku w przypadku systemu od Google’a jest obecność zewnętrznych sklepów z aplikacjami, bowiem zagrożenie stanowią aplikacje zawierające trojana. Ekosystem Androida pozwala na pozyskiwanie programów z niezaufanych źródeł, co przekłada się na problemy z bezpieczeństwem. iOS nakłada na tym polu ograniczenia.

fot. Nokia Security Report

fot. Nokia Security Report

Zaprezentowane przez Nokię badania wskazują, że Android pozostaje wciąż głównym celem ataków. W 2017 roku odnotowano incydenty związane z Bluetooth, phisingiem, reklamami lub wykorzystaniem aplikacji społecznościowych. W przypadku systemu od Apple odnotowano ich znacznie mniej. Miejmy nadzieję, że takie doniesienia sprawią, że korzystający z Androida będą uważniej instalowali aplikacje, a twórcy systemu zabezpieczą go jeszcze bardziej.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.