Co zrobić, jeśli pamięć telefonu jest pełna?

fot. © Sergey Nivens - bank zdjęć Fotolia.com

Gdy wgrywamy nowe aplikacje, które wymagają instalacji w pamięci wewnętrznej telefonu lub dokonujemy aktualizacji oprogramowania nieraz musimy coś usunąć z wbudowanej pamięci. Co wówczas warto usunąć w pierwszej kolejności?

Na początek warto zorientować się, co w naszym urządzeniu mobilnym pochłania największą ilość pamięci. W tym celu wchodzimy w ustawienia telefonu i tam w zależności od wersji systemu operacyjnego odnajdujemy opcję związaną z zarządzaniem zasobami pamięci wbudowanej. Ten krótki wgląd pozwoli nam się zorientować, co zajmuje najwięcej miejsca i co możemy usunąć w pierwszej kolejności, żeby faktycznie zwolnić trochę przestrzeni dyskowej w naszym urządzeniu.

1. Zdjęcia i wideo

Jeżeli twój aparat nagrywa w formacie HD, to bez wątpienia tutaj znajdziesz źródło zapychających pamięć plików. Nagranie 1 minuty w formacie HD, to średnio 78MB. Zastanów się też, czy potrzebujesz wszystkich ujęć tego samego miejsca czy potrawy, którą sfotografowałeś. Warto sortować swoje zdjęcia. Jeżeli nie chcesz czegoś usuwać, a wciąż brakuje ci przestrzeni dyskowej, to warto przesłać swoje pliki do wirtualnej chmury typu iCloud, Dropbox lub Dysk Google. Wszystkie one są bezpłatne.

2. Muzyka

Kolejnym pochłaniaczem przestrzeni jest muzyka, a właściwe utwory, które zapisujemy w telefonie, najczęściej w formatach zachowujących wysoką jakość dźwięku. Jeżeli jednak nie posiadamy świetnych słuchawek i nieprzeciętnego smartfona, to nie będziemy w stanie usłyszeć różnicy pomiędzy MP3 a formatem WAV czy FLAC. Warto kompresować i sortować swoje utwory muzyczne na telefonie.

3. Aplikacje

Za usuwanie aplikacji zabieramy się po wykonaniu poprzednich kroków. Z reguły nie ważą one tak wiele i nie zajmują mnóstwo pamięci. Aplikacje kilkumegabajtowe nie zwolnią nam wystarczającej ilości miejsca w telefonie, a często ich później potrzebujemy. Jeżeli jednak z nich nie korzystamy, to dlaczego by ich nie usunąć?

4. Cache, historia, wiadomość, gdy pamięć wewnętrzna telefonu pełna

Im dłużej używamy swojego smartfonu, tym więcej plików konfiguracyjnych pojawia się w pamięci telefonu. Problem w tym, że większość z nich jest zbędnych, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić w menadżerze aplikacji, czy któraś z aplikacji nie wytwarza za wiele zbędnych plików cache, które możemy usunąć. Podobnie można zrobić z historią przeglądarki internetowej. Do wyżej wymienionych czynności możemy stosować bardzo przydatne małe aplikacje. Niewielką ilość miejsca możemy też zwolnić, usuwając stare wiadomości.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.