Przekręt w Google Play! Użytkownicy płacili za fałszywą aplikację

fot. © Instudio68 - Fotolia.com

fot. © Instudio68 - Fotolia.com

fot. © Instudio68 – Fotolia.com

Pozornie wydaje się, że wszystkie aplikacje pochodzące z oficjalnego źródła, czyli sklepu Google Play, powinny być bezpieczne i sprawdzone. Jak potwierdza jednak przykład z ostatnich dni, wcale tak być nie musi. Virus Shield to popularna aplikacja, która – jak się niedawno okazało – od początku była jednym, wielkim oszustwem.

Jak poinformował portal Android Police jeszcze do niedawna w sklepie Google Play była dostępna dosyć popularna aplikacja Virus Shield, która według opisu miała gwarantować ochronę przed wirusami i bezpieczeństwo systemu. Ponadto program był odpłatny a jego zakup kosztował 4 dolary. W przeciągu tygodnia aplikacja trafiła do czołówki najchętniej pobieranych programów z Google Play. Mylący był też fakt, że uzyskała ona wysoką ocenę od użytkowników: 4,7 na 5 możliwych gwiazdek. To wyraźnie wprowadziło w błąd użytkowników. Tymczasem okazało się, że Virus Shield jest jednym, wielkim przekrętem, na którym mieli zarobić tylko producenci.

Jak działa Virus Shield?

Opisywana aplikacja docelowo miała zapewnić ochronę. Natomiast, jak wynika z doniesień Android Police, nie robiła kompletnie nic. Po zainstalowaniu zmieniała jedynie ikonę, co miało stanowić sugestię aktywnej ochrony. Jak się okazało od strony technicznej właśnie zmiana ikony była jedyną, właściwą funkcją programu. Zatem twórcy aplikacji zarobili kilka tysięcy na sprytnym oszustwie. O ile Google stara się skanować aplikacje w sklepie pod względem bezpieczeństwa i wirusów, o tyle wykrycie tego typu „podłożonych programów” jest o wiele trudniejsze, a w ślad za przekrętem Virus Shield mogą iść inni. Czy Google zapewni nam ochronę? Co możemy zrobić w tej kwestii sami?

fot. zrzut ekranu wykonany przez Android Police

fot. zrzut ekranu wykonany przez Android Police

Zachować rozsądek

Po pierwsze nie bądźmy naiwni, jeżeli dana aplikacja nie posiada screenów, w dodatku sygnowana jest nazwą słabo znanego producenta może to oznaczać albo bardzo słabej jakości startup albo właśnie przekręt. Warto więc sprawdzić, czy podany wydawca prowadzi oficjalną stroną i jakie informacje tam się znajdują. Deviant Solutions – wydawca Virus Shield – takowej nie posiada. Ponadto warto rzucić okiem na informacje, od kiedy firma zajmuje się produkowaniem aplikacji i czy w sklepie Google Play znajdziemy też inne jej propozycje. Warto takie dane sprawdzić tym bardziej, jeżeli za aplikację mamy zapłacić, a jej popularność wzrastała zaskakująco szybko.

Jeżeli ktoś z naszych czytelników zainstalował już Virus Shield, to radzimy jego odinstalowanie. Aplikację usunięto już z oficjalnego sklepu Google Play.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.