Koniec z roamingiem w Unii Europejskiej

fot.© Mila Supynska - Fotolia.com

fot.© Mila Supynska - Fotolia.com

fot.© Mila Supynska – Fotolia.com

Ta wiadomość na pewno zadowoli wszystkich fanów podróży. Od grudnia 2015 roku opłaty za roaming w Unii Europejskiej zostaną zniesione. Oznacza to, że za wszystkie połączenia na terenie UE zapłacimy dokładnie tyle samo, co w Polsce.

Na początek będzie taniej

Wczoraj Parlament Europejski uchwalił zniesie od 15 grudnia 2015 roku opłat roamingowych, które dotąd naliczane były przy połączeniach telefonicznych, wiadomościach tekstowych oraz przy używaniu mobilnego Internetu. Już za 2 lata ceny wszystkich tych usług będą wynosić dokładnie tyle samo, co w naszym kraju.

Dwa lata to jednak długi okres czasu. Jednak dobrą wiadomością jest to, że już od lipca tego roku ceny detaliczne zostaną obniżone. Dotychczas za połączenia wychodzące musieliśmy zapłacić 1.22 zł, za przychodzące 36 groszy, zaś za 1MB transferu danych 2.30 zł. Od lipca kolejno połączenia wychodzące będą kosztować nas 97 groszy, przychodzące 26 groszy, a transfer danych 1.02 zł za 1MB.

Opłaty za roaming w UE – ceny maksymalne

Usługa Obecne opłaty Opłaty od lipca 2014 Opłaty od grudnia 2015
Rozmowa telefoniczna wychodząca 1,22 zł 0,97 zł brak opłat
Rozmowa telefoniczna przychodząca 0,36 zł 0,26 zł brak opłat
SMS 0,41 zł 0,26 zł brak opłat
Transfer danych (1 MB) 2,30 zł 1,02 zł brak opłat

Internet dla wszystkich taki sam

Oprócz zniesienia – a początkowo obniżenia – opłat roamingowych, zagwarantowana ma zostać również otwartość Internetu, a konkretniej zakaz blokowania treści. Europarlament chcę, aby dostawcy nie mogli promować usług jednej firmy kosztem innej. Dostawcy będą mogli oferować usługi, które wymagają lepszej jakości połączenia internetowego, jednakże tylko i wyłącznie wtedy, kiedy te świadczenia nie będą obciążały sieci i ograniczały dostępu do usług innych dostawców. Europosłowie ograniczyli również dostawcom listę wyjątków, zgodnie z którymi mogliby oni ograniczać lub blokować dostęp do sieci. Wszystko dlatego, że posłowie twierdzą, że sieć powinna opierać się na zasadzie “neutralności”, czyli każdy powinien mieć do niej taki sam dostęp.

Wszystkie działania, jak zapewniają Europarlamentarzyści, mają na celu stworzenie otwartego Internetu oraz uformowanie jednorodnego rynku telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej. Nam te zmiany przypadły do gustu i jeśli rzeczywiście wszystko będzie wyglądało tak, jak zapewniają nas w Europarlamencie, będzie to duża zmiana na lepsze.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.