Smartwatch dla dziecka. Jak wybrać? Czy warto?

Dziewczynka w okularach przeciwsłonecznych, z różowym smartwatchem na dłoni.

źródło: shutterstock.com

Komputery, urządzenia mobilne oraz gadżety elektroniczne są dziś stałym elementem życia każdego z nas. Dlatego nic dziwnego, że najmłodsi bacznie obserwując dorosłych, domagają się podobnych sprzętów dla siebie. Jedną z modnych ostatnio nowości jest smartwatch dla dziecka. Czy warto inwestować w taki gadżet?

Smartwatch dla dziecka – czy warto?

Zasadniczo typowy smartwatch jest uzupełnieniem smartfona. Inteligentny zegarek powiadomi o połączeniu telefonicznym lub wiadomości sms, gdy wyciszony smartfon znajdzie się na samym dnie torebki. Smartwatch pozwoli sterować odtwarzaniem muzyki, gdy używanie telefonu, choćby w czasie aktywności fizycznej, będzie niewygodne. Gadżet z powodzeniem zastąpi też zestaw głośnomówiący, co jest przydatną funkcją między innymi podczas prowadzenia samochodu. Wreszcie dla wielu będzie pełnił funkcję zegarka sportowego, który zmierzy kroki, pokonany dystans, puls, spalone kalorie i poinformuje o wielu innych parametrach. Czy te wszystkie funkcje są przydatne kilkuletniemu dziecku? Raczej nie. Ale czy to oznacza, że smartwatch dla dziecka to zły pomysł? Niekoniecznie!

Producenci gadżetów typu „wearables” wprowadzili na rynek szeroką gamę smartwatchy dedykowanych najmłodszym użytkownikom. Ich funkcje bardzo często różnią się od ich odpowiedników kierowanych do dorosłych. Oczywiście można w nich znaleźć takie opcje jak krokomierz, monitor snu, stoper czy kalendarz, ale jest też dużo innych, które czynią ze smartwatcha designerski zegarek dla dziecka, a dla rodzica – wspaniałe narzędzie umożliwiające pełnienie zdalnej opieki nad maluchem.

Gadżet, który pomaga zadbać o bezpieczeństwo dziecka

Cztery smartwatche w kolorach czarny, niebieski, pomarańczowy, różowy na tle czarnego marmuru.

źródło: shutterstock.com

Smartwatch dla dziecka zawiera funkcje, które pozwalają monitorować miejsce pobytu pociechy w czasie rzeczywistym. Dzięki geolokalizacji opiekun może w każdej chwili dowiedzieć się, gdzie znajduje się dziecko. W dodatku do dyspozycji rodzica pozostaje funkcja geo-ogrodzenia, która polega na wyznaczeniu strefy, w której dziecko może się poruszać. Jeśli pociecha przekroczy jej granice, rodzic natychmiastowo otrzyma powiadomienie na swój telefon!

Dobry smartwatch dla dziecka obsługuje też karty SIM i posiada wbudowany mikrofon oraz głośnik. Dzięki temu doskonale zastępuje tradycyjny telefon, a jednocześnie umożliwia nawiązanie połączenia z dzieckiem w każdej chwili. Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych producenci smartwatchy bardzo często umieszczają też w zegarku przycisk SOS. Po jego naciśnięciu dziecko może szybko połączyć się z jednym z zazwyczaj trzech, zdefiniowanych wcześniej numerów telefonów. Ostatnią z ważnych dla bezpieczeństwa funkcji jest możliwość włączenia dyskretnego podsłuchu i zrobienia zdalnego zdjęcia wbudowanym aparatem, dzięki czemu można skontrolować, co w danym momencie robi dziecko i w jakim otoczeniu się znajduje.

Idealny smartwatch dla dziecka

Najlepszy smartwatch dla dziecka to gadżet, który łączy oczekiwania dziecka z potrzebami jego opiekunów. Młody użytkownik doceni przede wszystkim wyraźny, dotykowy i kolorowy wyświetlacz, jak również wymienne, designerskie paski. Ważne dla niego będą również takie funkcje jak możliwość robienia i przesyłania zdjęć lub przeglądanie planu lekcji. Smartwatch dla dziecka powinien być przy tym łatwy w obsłudze, wytrzymały, a do tego odporny na kurz i wodę. Niezwykle istotna jest także pojemna bateria, tak aby urządzenia nie trzeba było zbyt często ładować.

Smartwatch dla dziecka doskonale zastąpi telefon, ponieważ w przeciwieństwie do większości klasycznych inteligentnych zegarków, działa jako samodzielne urządzenie. W dodatku zegarek noszony na ręku to gadżet, który dziecko będzie miało stale przy sobie, w przeciwieństwie do telefonu, który łatwo można zawieruszyć lub zgubić.

Reasumując, smartwatch dla dziecka to niezwykle przydatny gadżet, który ucieszy dziecko, a jego rodzicom pomoże zadbać o bezpieczeństwo pociechy. I to stosunkowo niewielkim kosztem, bo takie modele jak Garett Kids LOL LTE 4G, Kid’s Watch E1, Garett Kids Sun 4G, Garett Kids Protect 4G, Forever Look Me KW-500, Garett Kids 4G Rex M, Forever See Me KW-400, MOTUS Watchy Teddy Geometric można dostać już od 150 do około 450 zł. Tego typu zegarki sprawdzą się dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.