Immersive View – nowy tryb graficzny w Mapach Google

smartfon z logo Google Maps na mapie

źródło: shutterstock.com

Google, dzięki wprowadzaniu kolejnych rozwiązań, na dobre zmieniło sposób, w jaki na co dzień korzystamy z map. Mapy Google to już nie tylko nawigacja, ale potężne narzędzie dostarczające szeregu przydatnych informacji. Teraz do licznych funkcjonalności takich jak Street View czy Live View dołącza innowacyjny tryb Immersive View. Co warto o nim wiedzieć? 

Czym jest Immersive View?

Tryb Immersive View łączy w sobie zdjęcia satelitarne Google z ujęciami znanymi ze Street View. Mówi się o nim, jako o „Street View w powietrzu”. Co to oznacza w praktyce? To, że otrzymamy wygenerowany komputerowo trójwymiarowy obraz, który ułatwi jeszcze dokładniejszą eksplorację wybranych miejsc. Co ciekawe, przedstawiciele Google, prezentując tryb Immersive View, porównują korzystanie z niego do poruszania się w świecie precyzyjnie wykreowanym na potrzeby gier komputerowych. Tyle że tu będziemy mieli do czynienia z autentycznymi obrazami.

Cyfrowa reprezentacja wybranych lokalizacji

Szczególnie intrygujący jest fakt, że otrzymany obraz ma odpowiadać aktualnym warunkom panującym w danym miejscu, co oznacza odzwierciedlenie rzeczywistego natężenia ruchu drogowego, pogody, pory dnia i innych zmiennych. To pozwoli precyzyjnie zaplanować wycieczki tak, aby w pełni skorzystać z uroków miejsca, do którego się wybieramy oraz wszystkich jego atrakcji. Tym bardziej że widok immersyjny będzie działał na większości urządzeń, przy czym będzie to funkcja opcjonalna, dostępna z poziomu aplikacji.

Na razie tryb Immersive View ma działać w kilku dzielnicach największych metropolii, takich jak Nowy Jork, Los Angeles, San Francisco, Tokio oraz Londyn. Jednak z całą pewnością z czasem będzie można w tym trybie podziwiać także mnóstwo innych lokalizacji. Jeszcze w tym roku Google planuje zapewnienie nowego trybu w kilku kolejnych miastach, na razie jednak nie ujawnia, o jakie lokalizacje chodzi.

Zastosowanie trybu Immersive View

Choć tryb Immersive View to zupełna nowość, to już są pierwsze pomysły na to, jak praktycznie go wykorzystać, tak by nie była to tylko ciekawostka. Jedną z ciekawszych idei jest wykorzystanie widoku immersyjnego do poszukiwania najlepszych miejsc na wykonanie sesji fotograficznych lub ujęć filmowych. Dzięki temu fotografowie i filmowcy będą mogli dokładnie obejrzeć interesujące ich miejsca, zanim udadzą się do nich z aparatem bądź kamerą. Tym bardziej że tryb pozwala na regulowanie takich elementów jak choćby pora dnia, więc będzie można sprawdzić, nie tylko w jakim miejscu, ale też, w jakim czasie będą panowały optymalne warunki do realizacji projektu.

Wprowadzenie funkcji Immersive View to ogromny krok naprzód dla Map Google. Aż trudno sobie wyobrazić czym jeszcze może nas zaskoczyć gigant z Mountain View!


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.