Blokada telefonu wzorem mniej bezpieczna niż PIN

fot. bank zdjęć shutterstock.com

Jeśli zastanawiacie się jaka metoda blokowania telefonu będzie lepsza, polecamy zapoznanie się z najnowszymi badaniami. Wykazują one bowiem, że odblokowywanie telefonu wzorem jest znacznie łatwiejsze do powtórzenia niż PIN. Dlaczego?

Badanie amerykańskiej Akademii Marynarki Wojennej oraz Uniwersytetu Maryland, które przeprowadzono wśród 1173 osób wykazało, że użycie wzoru do odblokowania telefonu jest znacznie mniej bezpiecznym rozwiązaniem niż kod numeryczny. Jego uczestnicy zobaczyli filmy, które ukazywały jak ludzie są w stanie odblokować telefon z różnych kątów, a następnie sami zostali poproszeni o odgadnięcie PINu oraz wzoru blokady. Po dwóch prezentacjach już 80 procent potrafiło odtworzyć wzór, a 64-procentom wystarczyło tylko jedno spojrzenie. W przypadku PINu dwukrotny widok wpisywania cyfr poskutkował zaledwie 27 procentową skutecznością.

fot. gizmodo.com

fot. gizmodo.com

Oznacza to, że już dwie trzecie potrafi odtworzyć wzór odblokowania telefonu nawet po jednym jego obejrzeniu, nawet z pewnej odległości, a kod PIN po pierwszym wglądzie jest w stanie powtórzyć zaledwie jedna na dziesięć osób. Powodem takiej sytuacji jest funkcjonowanie ludzkiego mózgu, który z łatwością rozpoznaje i przywołuje wzory, co w znacznym stopniu odróżnia nas od innych istot. Jesteśmy również bardzo przewidywalni, gdyż jak wykazało badanie z 2015 roku przytoczone przez Gizmodo, większość użytkowników korzysta tylko z czterech węzłów wzoru do odblokowania telefonu, a 77 procent zaczyna go w jednym z czterech narożników – blisko połowa od lewego, górnego rogu. Co więcej, około 10 procent preferuje kształt liter i korzysta z oczywistych wzorców, a więc w wielu przypadkach otrzymanie dostępu do telefonu nie jest trudne.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc blokada za pomocą sześciocyfrowego kodu PIN oraz ustawienie najkrótszego czasu blokady urządzenia.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.