Aby świadomie przeprowadzać pielęgnację, warto sprawdzić, co znajduje się w produktach, z których korzystamy. Z pomocą przychodzą aplikacje, dzięki w szybki sposób zweryfikujemy skład kosmetyków, które chcemy kupić.
Potassium Ethylparaben, Ammonium Lauryl Sulphate, Amodimetghicone… Nazwy stosowanych w kosmetykach emolientów, konserwantów, humekantów, emulgatorów, substancji zapachowych, składników myjących i innych składników przyprawiają o zawrót głowy. Mimo to warto analizować skład kosmetyków, aby dokonywać świadomych zakupów.
Przeanalizowanie składów kosmetyków to dla przeciętnego konsumenta zadanie szalenie skomplikowane. Wszystko dlatego, że skład jest wyrażony w międzynarodowej nomenklaturze INCI, przeważnie w języku angielskim lub po łacinie. W dodatku rozszyfrowanie go utrudnia fakt, iż w lista substancji stosowanych w kosmetykach jest naprawdę długa. A nawet gdy rozpoznamy poszczególne składniki wykorzystane w danym produkcie, nie zawsze wiemy, czy mają one pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego z pomocą przychodzą nam aplikacje do analizy kosmetyków!
Ingred – Analiza kosmetyków i żywności
Pierwszą z propozycji jest aplikacja, która pozwala zarówno na weryfikację składu kosmetyków, jak i żywności. Analiza kosmetyków pozwala nam wybierać produkty, które są pozbawione kontrowersyjnych, potencjalnie szkodliwych dla zdrowia składników. Dzięki niej możemy również unikać tanich chwytów marketingowych, bo nie zawsze to co obiecuje dana marka kosmetyczna znajduje odzwierciedlenie w praktyce. Chcąc szybko przeanalizować jakość produktu warto posłużyć się aplikacją Ingred. Jak ona działa?
Wystarczy zeskanować skład wybranego kosmetyku, a aplikacja wyświetli listę składników dzieląc je na kolory od zielonych, które są całkowicie bezpieczne, do czerwonych, których najlepiej unikać. Aplikacja dostarcza też szczegółowych informacji na temat poszczególnych substancji, dzięki czemu dowiemy się jaki wpływ na organizm mają poszczególne składniki.
INCI Beauty – Analysis of cosmetic products
Aplikacja INCI Beauty działa podobnie jak Ingred, ale jest bardziej rozbudowana, choć przynajmniej na razie nie jest dostępna w języku polskim. INCI Beauty pozwala skanować kody kreskowe kosmetyków oraz wyszukiwać je po nazwie. Co ciekawe, użytkownicy aplikacji mają wpływ na rozbudowę bazy danych i mogą dzielić się opiniami o poszczególnych kosmetykach. Ogromną zaletą aplikacji jest fakt, że proponuje ona lepsze alternatywy dla nisko ocenianych produktów.
Veggie wegańska baza produktów
Choć aplikacja Veggie, to kolejny skaner zarówno kosmetyków i produktów spożywczych, to jest warta szczególnej uwagi. Wszystko dlatego, że pozwala ona sprawdzić, czy dany produkt jest wegański. To doskonała aplikacja dla tych, którzy z przyczyn ideologicznych unikają produktów zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego. Polubią ją także te osoby, które wystrzegają się produktów z alergizującymi ich substancjami. Tym bardziej, że w aplikacji można stworzyć własną listę składników, których chcemy unikać. Naturalnie aplikacja, podobnie jak inne skanery kosmetyków, pozwala ocenić jakość produktu oraz znaleźć zamienniki, zgodne z własnymi oczekiwaniami.
Happy Rabbit
Współcześni konsumenci coraz częściej starają się podejmować mądre decyzje zakupowe, nie tylko ze względu na siebie, ale też ze względu na środowisko. To dlatego coraz częściej mówi się o kosmetykach cruelty free, a więc takich, których producenci na żadnym etapie produkcji nie narażają zwierząt na cierpienie i śmierć. Etycznych zakupów pomaga dokonywać aplikacja Happy Rabbit. Z jej pomocą można łatwo zidentyfikować kosmetyki wegańskie i cruelty free, a przy tym sprawdzić ich skład i opisy.
Proponowane przez nas aplikacje pozwalają w kilka sekund ocenić wartość interesujących nas kosmetyków i to bez znajomości systemu INCI! Nie może ich zabraknąć w Twoim telefonie, jeśli chcesz dokonywać świadomych, etycznych zakupów w drogeriach.