Jak stworzyć aplikację mobilną? Jakich technologii trzeba się nauczyć?

Dwie kobiety spoglądające na telefon i rozmawiające o wyglądzie i UX aplikacji mobilnej

źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Aplikacje mobilne to w ciągu ostatnich lat jeden z głównych nurtów branży IT, który rozwija się w tak zastraszającym tempie. Nic w tym dziwnego. Większość osób chętnie korzysta z aplikacji dostępnych na smartfona, a ich potencjał wciąż nie jest odkryty w pełni. Jak zatem stworzyć funkcjonalną i ładną aplikację mobilną? Jakich technologii warto użyć? Sprawdźmy to.

Aplikacja mobilna? Must have w dzisiejszych czasach

Aplikacje mobilne to obecnie tak naprawdę punkt wyjścia każdej firmy, która tworzy własne oprogramowanie i stara się rozszerzyć zakres także o platformy mobilne. Z czego wynika tak szeroko pojęty boom na aplikacje mobilne? To w dużej mierze one generują największe przychody, bez względu czy mówimy o aplikacjach biznesowych, aplikacjach typu trackery aktywności czy grach mobilnych.

Zresztą wystarczy prosta analiza zachowań konsumentów i wyniki takich analiz, które pokazują, że każdy użytkownik smartfona wykorzystuje każdego dnia od kilku, do nawet kilkudziesięciu aplikacji mobilnych. A zatem oprogramowanie mobilne na stałe weszło w rytm naszego życia zawodowego i osobistego. Jeśli zatem deweloperzy w odpowiedni sposób podejdą do całego cyklu tworzenia produktu opartego o smartfony, istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka aplikacja spotka się z uznaniem i zainteresowaniem tysięcy użytkowników.

Definiowanie wymagań związanych z aplikacją mobilną

By jednak w optymalny sposób podejść do etapu projektu i pisania aplikacji mobilnej, niezbędna jest faza planowania, która w głównej mierze opiera się o stworzenie analizy wymagań. To etap, który powinien być robiony zawsze – niezależnie od tego, czy aplikacja jest robiona na zamówienie konkretnej firmy, czy to my jesteśmy głównymi pomysłodawcami stworzenia tego projektu.

Co powinna zawierać analiza wymagań? Przede wszystkim sam cel powstania aplikacji oraz grupę docelową, która z niej będzie korzystać. W czym aplikacja będzie pomagać użytkownikowi? Na jakiej zasadzie będzie działać? Jaka będzie wartość dodana aplikacji? W jaki sposób sama firma będzie generowała przychody z tej aplikacji? To podstawowe elementy, które należy dopracować.

Kolejne elementy to platformy, na jakich aplikacja będzie występować. Aplikacja będzie dedykowana tylko jednemu systemowi? A może chcemy pokryć większość rynku i stworzyć aplikację natywnie? Nie zapominajmy również o wszelkich integracjach aplikacji z innymi, zewnętrznymi systemami, a także odpowiednio zaprojektowanym layoutem graficznym i funkcjonalnym, który w dużej mierze powinien być wypracowany na bazie analiz User Experience.

Wybór technologii umożliwiających napisanie aplikacji mobilnej – system Android

Gdy analiza wymagań i projekt zostanie stworzony, czas na podjęcie decyzji o wykorzystaniu konkretnych technologii, które mogą być użyte do stworzenia w pełni funkcjonalnej aplikacji mobilnej. Zacznijmy od systemu Android i popularnych technologii, które są wykorzystywane w tym celu.

Na pierwszy ogień oczywiście technologia natywna dla tego systemu operacyjnego, czyli Java. Zdaniem ekspertów to właśnie Java stanowi punkt wyjścia do uzyskania optymalnej wydajności. Jest to jednak dość skomplikowany język, który może sprawić nie lada problem początkującemu zespołowi deweloperów bez doświadczenia w programowaniu. Jakaś alternatywa? Oczywiście uniwersalny Python, ale też Kotlin, który stanowi docelowo język natywny dla aplikacji pisanych pod Google.

Wybór technologii umożliwiających napisanie aplikacji mobilnej – system iOS

Przejdźmy teraz do drugiej części rynku i skupmy się na technologiach przydatnych do tworzenia aplikacji w iOS. I tutaj również zaczniemy od technologii natywnej – Swift. To język, który pod względem składni, łatwości nauki oraz środowiska programistycznego bardzo przypomina Pythona. Dodatkowo bardzo duża społeczność z pewnością ułatwi pierwsze kroki w tworzeniu zaawansowanych aplikacji w Swift.

Warto wspomnieć jeszcze o technologiach crossowych, które pozwalają stworzyć aplikację multiplatformową przy użyciu jednego zestawu technologii. Mowa tu o wielkiej trójce – JavaScript, HTML oraz CSS. Dzięki licznym framerowkom (w głównej mierze React), specjaliści znani z https://mindworkers.pl/ są w stanie tworzyć aplikację multiplatformową bez generowania kosztów związanych z wykorzystaniem dwóch odrębnych języków programowania.

Nie zapomnij o testach

Czy napisanie aplikacji mobilnej za pośrednictwem konkretnej technologii to koniec pracy deweloperów? Oczywiście, że nie, o ile nie chcemy wypuścić awaryjnej aplikacji, która będzie co rusz psuła się, generowała nowe błędy, oraz straszyła wyglądem.

Dlatego też testy jednostkowe i automatyczne to obowiązek każdego zespołu, który chce stworzyć efektywną, wydajną i ładnie wyglądającą aplikację mobilną, która z jednej strony działa stabilnie na konkretnym systemie operacyjnym, umożliwia pracę na wszystkich dostępnych modelach telefonów, a także umożliwia czerpanie satysfakcji z pracy w danej aplikacji.

Artykuł Partnera


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

[FM_form id="1"]