Jak przestępcy kradną Bitcoin?

przestępca ubrany na czarno kradnący bitcoina

źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Kradzież jest jednym z największych wyzwań dla użytkowników Bitcoina, co sprawia, że wiele osób sceptycznie podchodzi do inwestowania w kryptowaluty.

Kradzież Bitcoinów jest szeroko komentowanym tematem w prasie, przez co wiele osób zastanawia się, czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne. Technologia blockchain leżąca u podstaw Bitcoina szczyci się zwiększonym bezpieczeństwem, ale jest to dzieło ludzkie i może być podatne na ataki, jak każda inna innowacja. Niemniej jednak, wiedza o tym, jak dochodzi do kradzieży, jest niezbędna do ochrony wirtualnych inwestycji, pomagając zrozumieć środki podejmowane przeciwko przestępcom. Poniższy artykuł odkrywa, jak przestępcy kradną Bitcoin.

Kradzież kluczy prywatnych

Twoje klucze prywatne są jak hasła używane do zabezpieczenia cyfrowego portfela przed nieautoryzowanym dostępem. Oznacza to, że każdy, kto dostanie te klucze może łatwo uzyskać dostęp do portfela i wypłacić środki. Jako takie, jest to jedna z rzeczy, o które przestępcy będą walczyć, aby je zdobyć i aby ukraść twoje bitcoiny. Większość ludzi zazwyczaj trzyma swoje klucze prywatne na giełdach kryptowalutowych lub dyskach w chmurze podłączonych do Internetu. Oznacza to, że przestępcy mogą szybko zdobyć Twoje klucze prywatne poprzez włamanie się na te platformy. Kiedykolwiek to się stanie, przestępcy zyskują kontrolę nad twoim cyfrowym portfelem, pozwalając im na dostęp i przeniesienie twoich zasobów Bitcoin na nieśledzone konta.

Wykorzystanie luki w portfelu cyfrowym

Krypto giełdy takie jak https://bitcoinrevolution.pl/ są najczęstszymi platformami, które ludzie odwiedzają, aby nabyć Bitcoiny i cyfrowe portfele. Istnieją jednak również inni usługodawcy oferujący cyfrowe portfele. Niektórzy z nich przechowują klucze prywatne użytkowników w wirtualnych portfelach dla wygody. Poza tym, portfele te mają unikalne cechy, które mogą uczynić je podatnymi na ataki przestępcze. Na przykład, portfele z jednoetapową weryfikacją są prostsze i bardziej podatne na ataki niż te z wieloetapowym uwierzytelnianiem. Większość hakerów używa zaawansowanego oprogramowania i narzędzi, które pozwalają im łatwo wykorzystać luki w zabezpieczeniach wirtualnych portfeli z poziomu platform internetowych.

Nieuczciwe giełdy kryptowalut i fundusze inwestycyjne

Podczas gdy istnieje wiele prawdziwych i legalnych giełd kryptowalutowych, przestępcy wykorzystują niektóre frontale do okradania niczego niepodejrzewających klientów. Większość z nich obiecuje ogromne wypłaty, przyciągając zarówno małych, jak i dużych inwestorów. Zwykle oferują oferty, które wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe, obiecując ponadnormatywne zyski przy minimalnym wysiłku. Niestety, są to tylko schematy, które pozostawiają inwestorów z poważnymi stratami. Doskonałym przykładem jest schemat Ponziego, który pozostawił inwestorów ze stratami w wysokości ponad 4,5 miliona dolarów.

Bezpośrednie ataki na legalne platformy wymiany kryptowalut

Przestępcy wiedzą, że giełdy kryptowalutowe przyciągają tysiące użytkowników o stale rosnącym wolumenie obrotów. Platformy te przechowują również dla swoich klientów Bitcoiny o wartości milionów. Poza tym, większość firm często trzyma swoje udziały Bitcoin w giełdach kryptowalutowych dla wygody. Dlatego też niektórzy przestępcy nie celują w indywidualnych użytkowników Bitcoin, ale przeprowadzają ataki na platformy wymiany kryptowalut, zakładając, że takie działanie przyniesie ogromne zyski. Mając odpowiednie narzędzia, hakerzy mogą wykraść Bitcoiny z portfeli legalnych platform wymiany kryptowalut i ich klientów. To może umożliwić im kradzież ogromnych ilości Bitcoinów podczas jednego ataku.

Ataki na rynki Dark Webu (ciemnej sieci)

Rynki sieci Dark Web pozwalają ludziom na dokonywanie transakcji z zachowaniem najwyższej dyskrecji i bezpieczeństwa. Platformy te są niedostępne za pośrednictwem zwykłych wyszukiwarek, ale obejmują kilka witryn e-commerce. A przestępcy wiedzą, że większość ludzi używa tych platform do przeprowadzania różnych transakcji wartych miliony w Bitcoin. Pomimo surowych środków bezpieczeństwa rynki dark webu, są one również podatne na ataki, podobnie jak giełdy Bitcoin i wirtualne portfele. Zdolni hakerzy mają środki, aby naruszyć te środki bezpieczeństwa i przejąć kontrolę nad rynkami dark webu. Dobrym przykładem jest Mt. Gox, kradzież Bitcoinów na rynku ciemnej sieci zwanym Sheep Marketplace. Było to wyrafinowane włamanie, w wyniku którego platforma straciła Bitcoiny o wartości ponad 100 milionów dolarów.

Bezpieczeństwo jest jednym z głównych wyzwań stojących przed użytkownikami kryptowalut. Podczas gdy twórcy Bitcoinu kontynuują prace nad poprawą bezpieczeństwa sieci, najlepiej byłoby, gdyby użytkownicy również podjęli niezbędne środki ostrożności, aby zabezpieczyć swoje wirtualne aktywa przed zagrożeniami ze strony hakerów i innych cyberprzestępców.

Artykuł Partnera


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.