Plus jako pierwszy operator sieci komórkowej debiutuje dziś z nową generację sieci 5G. Jakie możliwości to za sobą niesie?
W piątek plus poinformował oficjalnie, że dziś, tj. 11 maja 2020 roku, po kilku miesiącach prac uruchamia sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz w siedmiu największych miastach w Polsce. Nadajniki 5G dostarczone przez firmę Ericsson zostały zainstalowane na 100 stacjach bazowych w siedmiu polskich miastach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.
Operator deklaruje, że infrastruktura sieci najnowszej generacji przeszła pomyślnie wymagane testy i już dziś uruchomi sieć 5G, która swoim zasięgiem obejmie blisko 900 tysięcy osób. Od dziś będą mogli skorzystać z niej wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający we wspomnianych wyżej miastach, którzy posiadają urządzenia obsługujące technologię 5G.
Wkrótce skorzystają z niej również użytkownicy Plusha. W kolejnym etapie zasięgiem sieci zostaną objęci mieszkańcy całej Warszawy i jej aglomeracji oraz powstanie ponad 600 stacji, dzięki czemu wkrótce w zasięgu sieci 5G znajdzie się ponad 3 miliony osób.
Jak działa 5G i co ją wyróżnia?
Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. Wykorzystanie do tego celu częstotliwości 2600 MHz jest znane z działających już na świecie komercyjnych sieci 5G w USA oraz w Chinach. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.
W pełni funkcjonalna sieć 5G rozpocznie działanie w oparciu o architekturę Non-standalone (NSA), zintegrowaną z infrastrukturą LTE – do budowy sieci najnowszej generacji Grupa Cyfrowy Polsat wykorzystała posiadane maszty, na których zostały zainstalowane nadajniki 5G.
Infrastruktura 5G w Plusie w standardzie NSA zapewnia nową, dodatkową pojemność sieci (dodatkowy pas ruchu), przeznaczoną do obsłużenia wzrastającej ilości przesyłanych danych. Dzięki temu rośnie wydajność całej sieci, a obecnie oferowane rozwiązania LTE zostają wzmocnione.
Wykorzystanie technologii MIMO 4×4 i QAM256 i możliwość agregacji 4G z 5G pozwala przekroczyć prędkość do 600 Mb/s. W przyszłości, wraz z rozwojem sieci 5G, obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.
Transmisje
Dzięki rozwojowi internetu mobilnego odczujemy wiele korzyści na co dzień. Sieć 5G daje pole dla rozwoju jeszcze lepszej domowej rozrywki i nowoczesnych rozwiązań pozwalających m.in. na transmisje: sportowe, wydarzeń i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K), a także na wybór kamery, z perspektywy której wyświetlamy obraz na ekranie.
AR i VR
Na znaczeniu zyskają widowiska z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (AR), np. z udziałem cyfrowo generowanych gwiazd na scenie. Dzięki rozwiązaniom z zakresu wirtualnej rzeczywistości (VR) rozrywka bez wychodzenia z domu stanie się o wiele bardziej angażująca. W jednej chwili będziemy mogli przenieść się w centrum sportowych i muzycznych wydarzeń, jakbyśmy właśnie przebywali na stadionie, czy na koncercie ulubionego zespołu.
Filmy i seriale w 4K, 8K i 360°
Filmy i seriale w formatach 4K, 8K czy 360° będą pobierane o wiele szybciej. Zwiększy się komfort odtwarzania obrazów na urządzeniach mobilnych, a opóźnienia i przerwy w transmisjach na żywo staną się tylko niemiłym wspomnieniem.
e-sport i e-gaming
Różnicę w jakości odczują także miłośnicy e-sportu i e-gamingu. Dzięki urządzeniom VR ruchy zawodnika w wirtualnej przestrzeni zostaną dokładnie odwzorowane. Pozwoli na zaciętą rozgrywkę oko w oko z wieloma graczami przebywającymi w różnych miejscach. Nastąpi rozwój chmurowych platform gamingowych, które umożliwią natychmiastowy dostęp do gier komputerowych, bez potrzeby pobierania ich na urządzenie.
Inteligentne miasta
Nowa technologia to także kolejny krok w kierunku inteligentnych miast czy fabryk. Wszystko wskazuje na to, że nasza przyszłość to inteligentne domy i mieszkania. Sieć 5G pozwoli np. wdrażać inteligentne systemy parkingowe, zarządzać transportem miejskim, monitorować skażenia powietrza. Ma także zastosowanie w automatycznych pojazdach. W niedalekiej przyszłości standard 5G połączy samochody z otoczeniem, innymi kierowcami oraz infrastrukturą drogową.
Bezpieczeństwo
Zwiększone zostanie także nasze bezpieczeństwo. 5G umożliwi błyskawiczną komunikację w trakcie imprez masowych i w sytuacjach awaryjnych, np. w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej.
Telemedycyna
5G pozwoli na rozwój w telemedycynie – poczynając od zbierania danych z urządzeń medycznych, symulacji VR i AR, na zdalnym wykonywaniu operacji kończąc. Jeszcze niedawno wiadomość o tym, że operowany jest pacjent, który znajduje się na innym kontynencie niż lekarz, brzmiała niczym fantastyka. Dzięki rozwojowi sieci w najbliższej przyszłości może stać się to popularną praktyką.
Kontrowersje wokół 5G
Wprowadzenie sieci 5G wiązało się z wieloma kontrowersjami i obawą użytkowników o to, czy nie będzie to szkodliwe. Organizowano nawet protesty przeciwko budowie masztów. Operator zapewnia jednak, że wdrażana obecnie na całym świecie sieć oparta jest o rozwiązania sprawdzone i bezpieczne. Budowa sieci odbywa się zgodnie z normami PEM (promieniowania pola elektromagnetycznego) przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Cyfryzacji. Nowe normy są zgodne z europejskim standardem i zaleceniami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem (ICNIRP) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Najprawdopodobniej jeszcze dziś Plus udostępni informacje o konkretnych pakietach.
Źródło: na podstawie informacji ze strony plus.pl