Agencja Informacyjna Xinhua poinformowała o niebywałym sukcesie chińskich lekarzy. Przeprowadzili oni niezwykle precyzyjny zabieg, polegający na usunięciu fragmentu wątroby u małej świnki. Co ciekawe, chirurg Liu Rong wykonujący operację był oddalony o kilkadziesiąt kilometrów od małego pacjenta!
Do przeprowadzenia operacji wykorzystano sieć 5G. Jak informują naukowcy, opóźnienie ruchów medycznego robota względem lekarza wykonującego operację wynosiło zaledwie 0,1 sekundy. Cały zabieg trwał godzinę i odbył się bez żadnych komplikacji.
Szybki przesył informacji
Zgodnie z założeniami sieć 5G ma być odporna na spadki prędkości, związane z dużym obciążeniem sieci. Technologia 5G zwiększa też szybkość pobierania danych do 50 Gb/s. Tak szybkie przesyłanie informacji i nieprzerwane działanie łączności pozwoli niemal całkowicie wyeliminować ryzyko błędów mogących towarzyszyć operacjom wykonywanym przez roboty.
Zdalne zabiegi chirurgiczne
Osiągnięcie chińskich lekarzy przybliża nas do wykorzystywania nowoczesnych technologii do wykonywania operacji na odległość u ludzi. Dzięki temu już wkrótce ratowanie życia ludzkiego stanie się z pewnością nie tylko łatwiejsze, ale też tańsze. W dodatku wybitni specjaliści będą mogli operować pacjentów z całego świata nie wychodząc ze swojej kliniki.
Oczywiście czeka nas jeszcze wiele testów, a wprowadzenie nowych technologii będzie wymagało szczególnej ostrożności, ale przyszłość związku medycyny z technologią 5G wygląda obiecująco.
Technologia 5G
Wszystko wskazuje na to, że technologia 5G zapewni rewolucję nie tylko w świecie łączności bezprzewodowej, ale też w innych dziedzinach życia. Bardzo prawdopodobne, że technologia mobilna piątej generacji przyczyni się nie tylko do rozwoju medycyny, ale też transportu oraz wielu gałęzi przemysłu. Z pewnością sieć nowej generacji zostanie wykorzystana w tych obszarach, w których prędkość dotychczasowej mobilnej transmisja danych 4G była niewystarczająca.
Co ciekawe, Parlament Europejski przekonuje, że technologia 5G „ożywi europejskÄ… gospodarkÄ™ cyfrowÄ… i zachÄ™ci obywateli UE do aktywnego uczestnictwa w jednolitym rynku cyfrowym”, a Komisja Europejska zgodnie twierdzi, że dziÄ™ki technologii 5G możliwe jest utworzenie dwóch milionów nowych miejsc pracy. Trzeba przyznać, że brzmi to bardzo optymistycznie.
Prace nad wprowadzeniem technologii ultraszybkiego internetu trwają, powstają też kolejne pomysły na wykorzystanie nowych możliwości sieci 5G. Na razie mamy sukces chińskich lekarzy.
Źródło: independent.co.uk