Zagrożenia w internecie dla młodzieży

Dziewczyna z telefonem w ręku.

źródło: shutterstock.com

Każdy troskliwy rodzic stara się ochronić swoją pociechę przed zagrożeniami realnego świata. Przemoc, kradzieże, oszustwa, porwania, wypadki, narkotyki, alkohol skutecznie spędzają sen z powiek dorosłym. Ale czy z taką samą troską myślimy o bezpieczeństwie swoich dzieci w wirtualnym świecie?

Młodzi ludzie rozpoczynają przygodę z nowoczesną technologią bardzo wcześnie. Czasem jeszcze zanim nauczą się czytać, pisać, a nawet mówić. Internet jest więc dla nich naturalnym środowiskiem, w którym żyją od najmłodszych lat. Nie oznacza to jednak, że potrafią zidentyfikować i unikać zagrożeń czyhających na nich w sieci. Tymczasem przeciętni rodzice, często dużo mniej zorientowani w tajnikach wirtualnego świata, za główne zagrożenia uznają pornografię i pedofilię. Lecz choć są to problemy ważne i realne, to na nich lista się nie kończy.

Przeczytaj również: Dowiedz się jak Polacy postrzegają zagrożenia w sieci!

Cyberprzestępczość

Opisując najważniejsze zagrożenia w internecie dla młodzieży musimy zacząć od cyberprzestępczości. To wszelkiego rodzaju nielegalne działania prowadzone za pośrednictwem internetu. Tym samym cyberprzestępstwa mogą przybrać różne formy. Może to być cyfrowy kidnaping, czyli kradzież i rozpowszechnianie wizerunku dziecka. Mogą to być także wszelkie formy oszustw, mających na celu wyłudzenie danych wrażliwych, w tym adresów, danych dostępu do kont, numerów kart debetowych i kredytowych, serii i numerów dokumentów, numerów PESEL itp. To wreszcie wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie, które można nie do końca pobrać na komputery lub urządzenia mobilne. Na jakie jeszcze zagrożenia w internecie dla młodzieży należy zwrócić uwagę?

Cyberprzemoc

Dziewczyna płacząca przed laptoem. na ścianie jej cień. Kolorystyka zdjęcie w odcieniach szarości.

źródło: shutterstock.com

Nowoczesne technologie stwarzają doskonałe warunki do cyberprzemocy. Ta przybiera rozmaite formy. Młodzież może mieć do czynienia z prześladowaniem, zastraszaniem, nękaniem czy też wyśmiewaniem. Rozsyłanie kompromitujących materiałów, publikowanie poniżających, często wulgarnych treści, wykluczanie z internetowych społeczności to tylko niektóre z metod działania. Problemu nie należy ignorować, gdyż skutkiem cyberprzemocy są u młodych ludzi poważne problemy psychiczne, a nawet w skrajnych przypadkach – samobójstwa.

Sexting

Poważne zagrożenia w internecie dla młodzieży, szczególnie dla dziewczyn, stanowi sexting. Jest to forma komunikacji elektronicznej, opartej na treściach seksualnie sugestywnych. Nie można traktować tego zjawiska jako pedofilii, gdyż w tym wypadku nastolatki są stroną aktywną. Młode osoby za pieniądze lub inne formy gratyfikacji pokazują dorosłym swoje ciało i miejsca intymne. Z jednej strony sexting to poważne zagrożenie dla psychiki młodego człowieka, z drugiej – może przerodzić się w poważniejsze kłopoty jak choćby szantaż czy stalking.

Uzależnienie od internetu

Analizując zagrożenia w internecie dla młodzieży, skupiamy się na elementach zewnętrznych. Warto jednak wspomnieć o zjawisku, jakim jest uzależnienie od internetu. Wiąże się on z negatywnym wpływem na funkcjonowanie człowieka w sferze psychicznej, fizycznej, społecznej i ekonomicznej. Osobie uzależnionej grozi przeciążenie informacyjne, rozregulowanie cyklu dobowego, zanik więzi emocjonalnych z rodziną i przyjaciółmi, zaniedbywanie szkoły, pracy i życia rodzinnego oraz wiele innych konsekwencji.

Przeczytaj także: Sprawdź jak korzystać z kontroli rodzicielskiej na urządzeniach mobilnych.

Nielegalna aktywność w cyberprzestrzeni

Musimy pamiętać, że młodzież nie zawsze przyjmuje w sieci rolę ofiary. Często młodzi ludzie są też sprawcami wszelkiego rodzaju cyberprzestępstw. Niejednokrotnie odgrywają rolę trolli internetowych, czyli internautów zamieszczających bulwersujące, napastliwe, a nawet nieprawdziwe treści, aby zwrócić na siebie uwagę. Często pozwalają sobie na hejt, czyli publikowanie treści o charakterze poniżającym i agresywnym. Młodzi ludzie nieraz odpowiadają za wspomnianą już cyberprzemoc, czyli grożenie, nękanie, ośmieszanie innych – zazwyczaj rówieśników. Niestety młodzież często nie identyfikuje tego typu zachowań z przemocą, tym bardziej że działania te nie wymagają konfrontacji twarzą w twarz i zapewniają pozorną anonimowość. Tymczasem w ten sposób nie tylko krzywdzą innych, ale też narażają się na konflikt z prawem, gdyż takie działania podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak zapobiegać zagrożeniom w sieci?

Dziewczynka schowana za książką.

źródło: unsplash.com

Zagrożenia w internecie dla młodzieży to poważny problem, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, by im przeciwdziałać. Z pomocą przychodzi między innymi oprogramowanie umożliwiające prowadzenie kontroli rodzicielskiej. Pamiętajmy jednak, że im starsze dziecko, tym łatwiej będzie mu ominąć wszelkie zastosowane przez dorosłych rozwiązania techniczne. Dlatego zdecydowanie najlepszym wyjściem jest prowadzenie rozmów, które zwiększą u dziecka świadomość zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.

Zobacz także: Poznaj 7 zasad bezpieczeństwa mobilnego.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.