Telefon za granicą, a szczególnie pakiety danych komórkowych mogą powiększyć rachunek o niemałą kwotę. Sprawdź, jak można zaoszczędzić na transferze i połączeniach i cieszyć się bezpiecznym i korzystaniem z telefonu w trakcie podróży.
Telefon za granicą – o czym trzeba pamiętać?
Wyjeżdżając za granicę, warto zadbać o dostęp do internetu mobilnego i uniknięcie ryzyka niespodziewanych dodatkowych opłat. Decyzja Unii Europejskiej o wprowadzeniu darmowego roamingu od 2017 roku okazała się ogromnym udogodnieniem dla podróżujących po starym kontynencie. Dzięki temu, poruszając się między państwami członkowskimi UE, nie musisz martwić się o koszty związane z korzystaniem z danych komórkowych. Nadal obowiązują jednak pewne zasady.
Połączenia oraz opłaty za internet za granicą w UE
Jeszcze niedawno podróżujący byli zobowiązani do dodatkowych opłat za korzystanie z usług telekomunikacyjnych na terenie UE. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy jakimkolwiek innym kraju unijnym, nie ponosimy niespodziewanych kosztów za wysyłanie SMS-ów i MMS-ów.
Kiedy dzwonisz z Polski na polski numer telefonu komórkowego, nie ma znaczenia, gdzie jest osoba, która odbiera rozmowę – płacisz tylko za wychodzące połączenie krajowe, zgodnie z taryfą Twojego operatora. Nie ponosisz więc żadnych dodatkowych kosztów za odebrane połączenia i SMS-y spoza kraju. Przykładowo, dzwoniąc do Niemiec na polską komórkę, zapłacisz za rozmowę tak, jak za połączenia krajowe.
Opłatę za przychodzącą rozmowę międzynarodową zawsze pokrywa druga strona, przebywająca poza granicami kraju. Odbierając telefon od rodziny zza granicy, nie musisz obawiać się, że do rachunku zostanie nabita dodatkowa suma. Jeśli więc jesteś za granicą i chcesz zadzwonić do rodziny znajdującej się w Polsce, to Ty zapłacisz za rozmowę.
A co z transferem danych? Podczas podróży, na każdy telefon za granicą w obrębie Unii Europejskiej operatorzy wysyłają specjalną wiadomość. Znajdziesz w niej powiadomienie o korzystaniu z roamingu oraz aktualne stawki dotyczące opłat. Istnieją limity dotyczące ilości danych, z których możesz korzystać po cenach obowiązujących w Twoim kraju. Zależą one od rodzaju zawartej przez Ciebie umowy. Większość operatorów oferuje 1,5–3 GB danych miesięcznie w ramach darmowego roamingu.
Po wykorzystaniu limitu możesz być zobowiązany do zapłacenia pewnej kwoty za korzystanie z roamingu danych. Ogólnounijna cena za transmisję danych obecnie wynosi 2 euro za 1 GB danych plus VAT. Kwota ta będzie się jednak zmniejszać. Od 2027 roku, maksymalna cena nie powinna przekroczyć 1 euro za 1 GB danych plus VAT.
Zanim włączysz internet w telefonie za granicą, upewnij się, że funkcja roamingu jest włączona. Procedura aktywacji może różnić się między operatorami. Czasem realizuje się ją już w momencie podpisywania umowy. Szczegółowe informacje dotyczące aktywacji usługi internetu mobilnego w roamingu dostępne są na stronach internetowych poszczególnych operatorów.
Jak działa roaming poza UE?
Kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), takie jak Islandia, Liechtenstein i Norwegia, mają podobne zasady roamingu jak kraje należące do Unii Europejskiej. Podróżujący między tymi krajami mogą korzystać z usług telekomunikacyjnych bez dodatkowych opłat roamingowych, tak jak w UE.
Jednak poza obszarem Unii Europejskiej korzystanie z usług danych może być kosztowne. Przed podróżą zagraniczną zapoznaj się polityką cenową dotyczącą danego kraju i swojego operatora w celu uniknięcia nieprzewidzianych kosztów.
Przyjęte stawki są dość wysokie. Odbieranie połączeń może kosztować od 1 do 5 złotych za minutę, a wykonywanie połączeń od 3 do 8 złotych za minutę. Wysyłanie SMS-ów wiąże się z kosztami wynoszącymi od 1 do 2 złotych. Internet poza UE może być szczególnie drogi. Nawet szybka automatyczna synchronizacja maila czy komunikatorów jest w stanie przynieść rachunek sięgający kilkuset złotych. Pamiętaj, aby w przypadku podróży wewnątrz UE włączyć opcję roamingu danych. Dzięki temu skorzystasz z internetu bez dodatkowych kosztów. Jednak aby uniknąć opłaty za internet za granicą poza obszarem UE, roaming danych należy wyłączyć.
Chcąc skontaktować się z osobą przebywającą w roamingu poza obszarem UE, będąc z dowolnym kraju UE (także w Polsce), najlepiej jest samemu do niej zadzwonić. Odebranie rozmowy dla takiej osoby będzie tańszym rozwiązaniem, a nas połączenie wyniesie tyle, ile za rozmowę krajową.
Internet w telefonie za granicą – jak mądrze z niego korzystać?
Istnieje wiele sposobów, aby zaoszczędzić dane komórkowe za granicą i uniknąć generowania dodatkowych kosztów. Jednym z polecanych rozwiązań jest skorzystanie z funkcji WiFi calling zamiast zagranicznych połączeń. Aby jej użyć, konieczne jest posiadanie telefonu obsługującego tę funkcję (należy ją włączyć w ustawieniach) oraz operator musi ją udostępniać.
WiFi calling jest całkowicie bezpłatne, co oznacza, że rozmawiamy tak, jakbyśmy byli w Polsce, bez dodatkowych opłat za roaming. Polega to na odbieraniu i wykonywaniu połączeń za pomocą połączenia internetowego WiFi, korzystając z naszego numeru telefonu. Wystarczy mieć dostęp do sieci WiFi, a zasięg sieci komórkowej staje się nieistotny – możemy nawet włączyć tryb samolotowy.
Podczas podróży zagranicznych, telefon może automatycznie aktualizować oprogramowanie i aplikacje, co może skutkować wysokimi rachunkami za korzystanie z internetu. Zalecamy ustawienie limitu danych, po którego przekroczeniu pakiet zostanie odcięty. Warto również ustawić przypomnienia o wykorzystaniu danych, co pozwala kontrolować ich zużycie.
Z kolei dzięki funkcji oszczędzania danych, filmy i zdjęcia są automatycznie kompresowane, co prowadzi do mniejszego zużycia naszego pakietu internetowego. W ustawieniach naszego telefonu możemy znaleźć także opcję odświeżania aplikacji w tle. Przejrzyj listę aplikacji i wybierz te, które mogą pobierać dane podczas zminimalizowania. Zaoszczędzisz cenne megabajty transferu internetowego oraz baterię w telefonie.
Kolejnym sposobem na oszczędność danych podczas podróży jest pobieranie map offline. Wiele aplikacji nawigacyjnych, w tym Google Maps umożliwia zapisanie mapy danej lokalizacji. Pozwala to na korzystanie z nawigacji bez stałego dostępu do internetu. Lubisz oglądać filmy i seriale w trakcie podróży? Przed wyjazdem pobierz odcinki w aplikacji, aby móc oglądać je w trybie offline. Dzięki temu unikniesz konieczności pobierania treści w czasie rzeczywistym i niepotrzebnego zużycia danych komórkowych.
Jeśli chcesz nadal aktywnie korzystać z telefonu, dobrym rozwiązaniem jest wykupienie karty SIM u operatora w kraju, w którym przebywamy. Posiadając smartfona z opcją Dual SIM, możesz rozmawiać i wysyłać SMS-y ze swojego numeru, a jednocześnie korzystać z lepszych cen Internetu za pomocą lokalnej karty SIM.